25 Temmuz 2021 Pazar

TATMETAL

TATMETAL

Tatmetal Genel Müdürü Remzi Örnek:

“Tatmetal, kaliteli çelik ürünleri ve müşterinin 

ihtiyaçları doğrultusunda çözüm üretebilme esnekliği ile dayanıklı tüketim sektöründe yurt içinde ve yurt dışında tercih sebebi olmaktadır”


Yassı çelik sektörünün en köklü firmaları arasında yer alan Tatmetal, 1,5 milyon tonu aşan kapasitesi ile otomotiv, iklimlendirme, inşaat, yapı ve genel imalat gibi birbirinden farklı sektörlere hizmet veriyor. Beyaz eşya sektörü de firmanın çözüm sunduğu sektörlerin başında yer alıyor. Tatmetal Genel Müdürü Remzi Örnek ile firmaları ve beyaz eşya sektörüne yönelik hizmetleri hakkında konuştuk. 

Firmanız ve ürünleriniz konusunda bilgi verir misiniz?
1996 yılında kurulan Tatmetal, Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticilerinden biri olarak bu yıl 25. yaşını kutluyor. Türkiye’nin en büyük 54’üncü sanayi şirketi olarak kaliteli ürün ve hizmet anlayışımız ile her yıl istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. Çelik imalat sanayinde hammadde olarak kritik bir öneme sahip. Ayrıca önemli bir ihracat kalemi olarak ülke ekonomisine de çok büyük katkısı var. Tatmetal olarak bu sorumlulukla gelecek için değer üretiyor; kentimize, bölgemize, topluma, ülkemize ve nihayetinde ihracatla dünyanın dört bir yanına değer katıyoruz. Son teknolojileri kullandığımız üretim tesislerimizde 1,5 milyon tonu aşan kapasitemizle; ticari, derin çekme, ekstra derin çekme çelikler, düşük alaşımlı yüksek mukavemetli HSLA çelikler, orta ve yüksek mukavemetli yapı çelikleri ve emayelik çelik gibi birçok farklı soğuk, galvanizli ve boyalı çelik kalitelerinde üretim yapabiliyoruz. 

Beyaz eşya sektörüne yönelik ürünleriniz-çözümleriniz nelerdir?
Tatmetal, kaliteli çelik ürünleri ve müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda çözüm üretebilme esnekliği ile Dayanıklı Tüketim ektöründe yurt içinde ve yurt dışında pek çok şirketin tercih sebebi olmaktadır. Çelik kolay şekil alan, yüksek korozyon dayanıklılığı, boyanabilirliği, kolay tedarik edilmesi ve geri dönüşüm imkânı ile beyaz eşya üretiminde önemli bir hammaddedir. Çeliğin bu avantajları nedeniyle buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutucu gibi beyaz eşya ürünlerinde soğuk haddelenmiş yassı sac, galvaniz sac ve boyalı sac tercih edilmektedir. Tatmetal olarak son teknolojileri kullandığımız üretim tesislerimizde; yıllık asitleme kapasitesi 1,5 milyon ton/yıl olan PLTCM hattımızda sıcak haddelenmiş asitlenmiş sac üretebiliyoruz, yıllık üretim kapasitesi 750 bin ton/yıl olan galvaniz hatlarımızda galvanizli sac, yıllık üretim kapasitesi 200 bin ton/yıl olan soğuk üretim hatlarımızda soğuk sac ve 200 bin ton/yıl olan boya hattımızda da boyalı sac üretimi gerçekleştiriyoruz. 800 bin ton/yıl toplam kapasiteli 2 ayrı Çelik Servis Merkezi ile geniş bir ebat ve kalite yelpazesinde dilme ve boy kesme yapabiliyor ve beyaz eşya müşterilerimizin ebatlı malzeme ihtiyaçlarına tam zamanında teslimat ile hizmet verebiliyoruz.
Ayrıca Boyama Hattımızda düz, metalik, sedefli, kırışık toz boya efektli uygulamaları ile ağaç, granit ve benzeri özel desen uygulamaları da yapılabiliyor. Bu ürünler beyaz ve elektronik eşya sektöründe de yoğun kullanılıyor. Beyaz Eşya sektöründe model değişimleri ve iyileştirme projelerinde oluşan yeni malzeme taleplerini de deneme üretimleri kapsamında üreterek müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmeyi hedefliyoruz. Ürettiğimiz katma değerli ürünlerimiz ile beyaz eşya sektörünün dışa bağımlılığını da azaltıyoruz.

Beyaz eşya sektörünün tedarikçisi olduğunuz sektörler arasındaki yeri nedir? 
Tatmetal olarak pek çok sektöre hammadde tedarik ediyoruz. Ürettiğimiz her ürün iş ortaklarımızın ihtiyaçları doğrultusunda otomotiv, beyaz eşya, iklimlendirme, inşaat, yapı ve genel imalat gibi birbirinden farklı sektörlere ulaşıyor. Beyaz eşya sektörü, sanayimizin lokomotif sektörlerinin başında geliyor. Ayrıca ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan ve rekabet gücünü de artıran bir sektör... Bugün Türk beyaz eşya sektörü, 29 milyon adetlik üretimi ile Avrupa’nın da 1 numaralı üreticisi konumundadır. 2020’de pandemiye rağmen bir önceki yıla göre büyüyen sektörde 2021’de büyüme ivmesi devam ediyor. Beyaz eşya sektörünü ciddi bir potansiyeli olan ve toplam üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini ihraç eden kritik bir sektör olarak görüyoruz. Ayrıca beyaz eşya sektörü, dayanıklı tüketim malları imalat sanayi olarak, büyümenin itici gücü olan sanayi üretiminin artmasında da en çok payı olan sektörlerin başında geliyor. Türkiye’de Ar&Ge ve teknolojiye önem vererek kendi değer zincirleri yaratan en iyi firma örneklerini beyaz eşya sektöründe görmek mümkün. Biz de katma değerli ürün ve çözümlerimizle beyaz eşya sektörünün en önemli tedarikçileri arasında olmaktan ve sektörün dışa bağımlılığını azaltmaya yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yılın ilk yarısını yurtiçi-yurtdışı satışlarınız açısından değerlendirir misiniz? 
2021 yılına yoğun bir tempoda başladık. 2020’de yakaladığımız başarı ivmesini sürdürerek üretimimize devam ediyoruz. Geçen yıl itibarıyla hayatımıza giren pandemi sadece üretim piyasalarında değil, küresel ekonomide de birçok olumsuz etki bıraktı. Bu süreçte hammadde tedarik ağındaki tedarikçilerimizi çeşitlendirmeye yöneldik, üretim hacmimizi arttırdık, hatta pandemiye rağmen yatırımlarımızı sürdürmeyi başardık. 1.5 milyon ton üretim kapasiteli Tandem (PLTCM) yatırımını Mart 2020’de devreye alarak verimliliğimizi ve ürün kalitemizi artırdık. Bu süreçte hem üretimde hem de satışta ivme kaybetmeden pazardaki güçlü oyunculardan biri olduğumuzu gösterdik.

Yılın ikinci yarısı için beklentilerinizi paylaşır mısınız?
Çeliğin çağımızın endüstriyel ihtiyaçları doğrultusunda bir vazgeçilmez olmaya devam edeceğini düşünürsek, bu talebi karşılamak üzere küresel vizyonumuzla sürdürülebilir hizmet sağlamayı ana rotamız olarak belirliyoruz. 2021 yılı bizim için ayrı bir önem taşıyor çünkü bu yıl 25’inci yılımızı kutluyoruz. 25 yıldır sürdürülebilir büyüme stratejisiyle, Türkiye’nin 54’üncü büyük sanayi kuruluşu olarak ülke ekonomisine güç katmaya devam ediyoruz. Ülke ekonomimizin büyümesinde imalat sanayi, sanayide ise çelik lokomotif güçler arasında yer alıyor. Çelik ayrıca ülkemizin en önemli ihracat kalemlerinin de başında geliyor. Biz de demir çelik sektöründe global bir oyuncu olarak 6 kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Üretimimizin yaklaşık yüzde 35’lik bir kısmını ihraç ediyoruz. Endüstri 4.0 gibi sanayimizde kazanım sağlayacak yatırımlarımıza devam ediyoruz. Kazandığını sürekli büyüme ve gelişime yatıran bir kurum olarak, önümüzdeki dönemde de yeni yatırımlar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. İhracatta da ülke, müşteri ve sektör çeşitliliğini artırmayı hedefliyoruz.