29 Eylül 2023 Cuma

ÖZDEMİR KEÇE

ÖZDEMİR KEÇE

Özdemir Keçe Genel Müdürü Nusret Özdemir:
“Ciromuzun yaklaşık %40’ını 5 kıtada
60’tan fazla ülkeye ihraç ediyoruz”

Endüstriyel keçe konusunda pek çok ürünün bir arada bulunabileceği nadir firmalardan biri olan Özdemir Keçe, tekstil terbiye sektöründen alüminyum ekstrüzyon sektörüne, metal sektöründen deri tabaklama sektörüne kadar pek çok sektöre hizmet veriyor. Firma yalnızca iç pazara değil, dünyanın pek çok ülkesine de ürünlerini ulaştırıyor. Özdemir Keçe Genel Müdürü Nusret Özdemir ile firmaları ve ürünleri hakkında konuştuk.

Firmanızın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?
Özdemir Keçe’yi, 1998 yılında kurdum. Uzun yıllar tekstil, deri, makine, metal, kağıt ve gıda gibi sektörlerde makine mühendisi olarak deneyimlerim sonucu, bu fabrikalarda ihtiyaç duyulan teknik keçelerin tedarikinde o yıllarda yaşanan sıkıntıları da göz önüne alarak; tamamen mühendislik ve teknik amaçlara cevap verebilecek endüstriyel keçeler ile ilgili bir firma kurma kararı aldım ve Mayıs 1998’de şirketin kuruluşunu gerçekleştirdim.

Ürün çeşitleriniz nelerdir?
İlk önceleri daha çok tekstil terbiye sektöründe kullanılan makinelerin sonsuz keçelerinin yurt dışından ithal edilerek Türkiye’deki müşterilerimizin bu konudaki ihtiyaçları karşılanmaktaydı. Daha sonraları deri tabaklama sektöründe kullanılan makinelerin özel keçeleri, çamaşırhane silindir ütüleri ve katlama makinelerinde kullanılan keçe ve bantları, alüminyum ekstrüzyon konveyör hatlarında kullanılan yüksek sıcaklığa dayanıklı yanmaz rulo keçeler ve sonsuz keçe bantlar, metal sektöründe kullanılan sentetik ve preslenmiş yün keçelerin ithalatı ve imalatı ile ürün repertuarımızı yüzlerce çeşit ürüne ulaştırmış bulunmaktayız. Bu sektörlerin dışında kağıt sektörlerinde kullanılan bazı sonsuz keçeler, fırın makinelerinde kullanılan sonsuz keçe bantlar ve çok sayıda farklı sektörlerden gelen talepler için muhtelif özelliklerde sentetik iğneli keçeler ve preslenmiş yün keçeler ürün repertuarımız arasındadır.

Ürünleriniz ve firmanız neden tercih ediliyor? Kaliteniz konusunda bilgi verir misiniz?
Özdemir Keçe, endüstriyel keçe konusunda pek çok ürünü bir arada bulabileceğiniz nadir firmalardandır. İşimiz tamamen endüstriyel keçeler konusuna odaklıdır ve firmamız bu konuda engin bir tecrübeye sahiptir. Pek çok sektörde ihtiyaç duyulan ya da problemle karşılaşılan endüstriyel keçeler konusunda, firmamız çok sayıda seçenek sunabilmekte ve sorunlara çözüm üretebilmektedir. Teknik ve mühendislik altyapımız müşterilerimizin sorunlarına çözüm üretmekte oldukça başarılıdır.
Uzun yılların vermiş olduğu tecrübe ve bilgi birikimi, elimizde bulundurduğumuz çok seçenekli ürün repertuarı ve çabuk teslimat avantajı hem Türkiye’de hem de Dünya’da Özdemir Keçe firmasını aranılan ve tercih edilen bir firma konumuna getirmiştir.   
Ürünlerimizin kalitesi her aşamada kontrol edilerek müşterilerimize ulaştırılmaktadır. Yurtdışında ürettirilen keçelerimiz her aşamada kalite kontrolden geçerek, kalite kontrol sonuçları kayıt altına alınarak Türkiye’ye gelmektedir. Satış öncesi tüm ürünlerimiz yine kontrollerden geçerek müşterilere teslim edilmektedir. Sahip olduğumuz ISO 9001 kalite belgemizin tüm gereklilikleri yerine getirilmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Yurt içindeki kendi tesislerimizde yaptığımız üretimler yine bütün süreçlerde kontrol edilerek ve kayda alınarak müşterilere sorunsuz bir şekilde teslim edilmektedir.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Alüminyum sektörüne yönelik ürünleriniz/hizmetleriniz konusunda bilgi verir misiniz?
Endüstrinin her alanında ihtiyaç duyulan teknik ve mühendislik amaçlı keçeler konusunda, özellikle Türkiye’deki müşterilerimizin pek çoğu Türkiye’nin ilk 1000 sanayi kuruluşları içerisinde yer alan fabrikalardır. Toplam ciromuzun yaklaşık %40’lık bir kısmını dünyada 5 kıtada 60’tan fazla ülkeye ihracat yaparak elde etmekteyiz.
Sektörel olarak gruplandırmak gerekirse; Türkiye’de ve tüm dünyada tekstil sektörü, deri tabaklama sektörü, çamaşırhane sektörü, alüminyum ekstrüzyon sektörü, metal sektörü, makine imalat sektörü gibi geniş bir yelpazede müşteri grubumuz vardır.
Bu müşteri gruplarımızdan alüminyum ekstrüzyon ve metal sektörlerine sunduğumuz ürünler; yüksek sıcaklığa dayanıklı yanmaz rulo keçeler, yanmaz sonsuz konveyör keçe bantlar, yanmaz ped keçeler, ekstrüzyon fırınlarında kullanılan lama kılıfları, yapışkanlı sepet kenar keçeleri, yanmaz kevlar eldivenler, haddehane sac çekim üniteleri keçeleri ve metal sektöründe ihtiyaç duyulan her türlü sentetik iğneli keçeler ve preslenmiş yün keçelerdir.

2021 yılını firmanız açısından değerlendirir misiniz? Üretim ve satış anlamında hedeflediğiniz seviyelere ulaşabildiniz mi? 2022 ile ilgili öngörü ve planlarınızı paylaşabilir misiniz?
2021 yılı pandemi koşullarının zorluklarına rağmen firmamız için iyi geçmiştir. Hedeflerimiz paralelinde bir satış gerçekleştirdik. Ancak pandeminin getirdiği zorluklardan dolayı üretimde zaman zaman zorluklar ve gecikmeler yaşadık. Özellikle lojistik ve tedarik kaynaklı sorunlar bunların başını çekmektedir. Lojistik fiyatlarındaki anormal artışlar maliyetlerde önemli artışları beraberinde getirmiştir. Dünyanın 5 kıtasına yaptığımız ihracattaki lojistik maliyetleri can yakıcı rakamlara ulaşmıştır. Tedarik zincirlerinde aksamalar pek çok ürünün zamanında teslimatını geciktirmiştir. Fakat firmamız bu zorlu yıldaki operasyonları başarı ile yöneterek 2021 yılını genel olarak başarı ile tamamlamıştır.
2022 yılına da iyi bir başlangıç yaptık. Bu yıl da yine ihracatla büyüme hedefimizi ön planda tutarak çalışmalarımıza yön vereceğiz. Dünyadaki mevcut müşterilerimizi korumanın dışında pek çok yeni müşteri kazanmak için dünya çapında pazarlama faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. Pandemi öncesi özellikle Avrupa’da sektörünün en büyük fuarlarına katılan firmamız, pandemi koşulları daha olumlu hale geldikçe bu uluslararası fuarlarda yerini tekrar almaya başlayacaktır. Bu fuarlardan biri olan “ITM Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı”  14-18 Haziran 2022 tarihinde firmamızın da katılımı ile İstanbul’da düzenlenecektir.
Makine sektörü bizim için her zaman en öncelikli ve stratejik bir sektör olmuştur. Firmamızın keçelerinin kullanıldığı makine imalatçıları bizim için en önemli müşteri grubudur. Bu anlayışla pek çok sektörde pek çok makine imalatçısı müşterimiz vardır. Bu müşterilerimize karşılıklı görüşmeler ile teknik açıdan en uygun olan ürünümüzü en cazip koşullar ile temin etmeye çalışıyoruz. Ülkemizdeki makine sektörünün gelişmesi ülkemizin gelişmişlik düzeyine en öncelikli katkı yapan sektörlerin başında gelmektedir. İleri hedeflere ulaşmak isteyen bir ülke teknoloji ve kaliteli makine üretimini en öncelikli hedefleri arasına koymalıdır.