25 Temmuz 2021 Pazar

BORÇELİK

BORÇELİK

Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır:

“Belirsizliklerle dolu 2020 yılında ortaya 

koyduğumuz sağlam performansla 

‘Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ 

listesinde 28. sırada yer aldık”


Toplam 1,5 milyon ton üretim kapasitesi ile Türkiye’nin lider yassı çelik üretici firmaları arasında yer alan Borçelik, zorlu pandemi sürecinde de başarılı performansını devam ettirdi.  Firma, İstanbul Sanayi Odası’nın yaptığı “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması” sonuçlarına göre 2020 itibarı ile 28. sırada yer aldı. Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır’a konu ile ilgili sorular yönelttik.

Firmanızın İSO 500 listesindeki yerini değerlendirir misiniz? 
Türkiye'nin en büyük üretim kapasitesine sahip ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi Borçelik olarak 600 bin tonu soğuk sac, 900 bin tonu galvanizli sac olmak üzere toplam 1,5 milyon ton üretim kapasitemiz bulunuyor. Kerim Çelik markamız ile de toplam 500 bin ton metal işleme kapasitesine sahibiz. 
2020 yılında tüm dünya pandemi gibi beklenmedik ve daha önce karşılaşılmamış bir sorunla tanıştı. Tüm dünyada etkisini farklı alanlarda gördüğümüz salgın, hizmet verdiğimiz sektörlerin iş akışlarını da önemli ölçüde azalttı. Bu etkiyi özellikle pandeminin görüldüğü ilk dönemde üretim ve sevkiyat alanlarında yaşadık. 2020 ilk 8 aylık üretim rakamlarına baktığımızda otomotiv sektöründe %22, beyaz eşya sektöründe ise %6 daralma oldu. Ancak 2020 yılı sonbahar dönemi sonrası kapasitemizi etkin olarak kullanmaya başladık. Bu noktada 2020 yılında da pandemi dönemine rağmen firmamızı rakiplerimizden ayrıştıran katma değerli ürünlerin hacminin artırılması yönünde çalışmalar gerçekleştirdik.
Müşterilerimizin üretim planlarını ve ihtiyaçlarını hassasiyetle ortaklaşa belirlemeye ve değişen piyasa koşullarında hem onlara hem de tedarikçilerimize destek olmaya odaklandık. Yüksek katma değerli ürünler üretmeye devam ederken çalışanlarımızın sağlığını her şeyin önüne koyduk. 
Belirsizliklerle dolu 2020 yılında ortaya koyduğumuz sağlam performans ile de İstanbul Sanayi Odası’nın yaptığı “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması” sonuçlarına göre 2020 itibarı ile 28. sırada yer aldık. 

Üretim-satış-karlılık konularını bir önceki dönemle kıyaslar mısınız? 
Türk sanayisine ve ekonomisine her zaman için güçlü destek veren kurum olma sorumluluğumuz, sahip olduğumuz üretim kapasitemiz, kaliteli insan kaynağımız ve ürünlerimizle 2020 yılında, bir önceki yıl 6.5 milyar TL olan net satışlarımızı 7,7 milyar TL’ye çıkardık. İhracatımızı ise 151 milyon dolardan 207 milyon dolara yükseltmeyi başardık. Türkiye soğuk sac ve galvanizsac ihracatının yüzde 17’sini gerçekleştirdik. 38 ülkeye ihracat yaptık. 

İSO verileri doğrultusunda tespit ettiğiniz ve vurgulamak istediğiniz temel sorunlar nelerdir?
Hiç şüphe yok ki salgın dönemi, firmaların gelecek hedeflerini etkileyen en büyük faktör oldu. Yatırım iştahının azalması, tedarik zincirinde kısmen de olsa yaşanan bozulmalar, tüketici davranışlarının değişmesi gibi konuların her biri, tüm sektörlerdeki oyuncuların yönetmeleri gereken önemli problemler oldu. Pandemi; çevik yapılanmanın, inovasyonun ve dijitalleşmenin ne derece önemli olduğunu ve bu alanlara yeterli yatırımı yapmayan kurumların başarılı olamayacaklarını gösterdi.