27 Eylül 2022 Salı

Borçelik’ten Türkiye’nin lokomotif sektörlerine destek

Borçelik’ten Türkiye’nin lokomotif  sektörlerine destek

Borçelik’ten Türkiye’nin lokomotif
sektörlerine destek

Kerem Çakır
Borçelik Genel Müdürü

Türkiye'nin en büyük üretim kapasitesine sahip ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi Borçelik olarak 1990 yılında Türkiye’nin ilk özel yassı çelik üreticisi olarak kurulduk. 1994, 2003 ve 2008 yıllarında gerçekleştirdiğimiz toplam 530 milyon dolar seviyesindeki yatırımların ardından üretim kapasitemizi 600 bin tonu soğuk sac, 900 bin tonu galvanizli sac olmak üzere toplam 1.5 milyon tona çıkardık. Ek olarak dünya standartlarında Çelik Servis Merkezi (ÇSM) hizmetlerinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı konumunda bulunan Kerim Çelik markamız ile de toplam 500 bin ton metal işleme kapasitesine sahibiz.
Borusan Holding ve dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ortaklığı ile şu an 5 farklı lokasyonda çalışmalarını sürdüren şirketimizde toplam 1200 çalışanımız bulunuyor.
Ticari, çekme, derin çekme, ekstra derin çekme, çift fazlı, fırında sertleşebilen, refosforize, HSLA (düşük alaşımlı yüksek mukavemetli), yüksek karbonlu çelikler, emayelik ve yapı çeliği kategorilerindeki ürünlerimizi yüksek teknolojiyle üretiyoruz.
Yenilikçi bakış açımızla markalarımıza değer katıyoruz
Borçelik olarak ana hedefimiz ülkemizin katma değeri yüksek, ihracatçı sektörlerinin tedarikçisi olmak. Otomotiv, beyaz eşya, radyatör gibi lokomotif sanayilerimizin vazgeçilmez stratejik tedarikçisi olmak adına çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu noktada malzemede farklılaşıyor, kaliteli ürünlerimiz, değişen ihtiyaçları karşılayabilmemize olanak sağlayan esnekliğimiz ve yenilikçi bakış açımızla markalarımıza değer katıyoruz. 
Yeni üretim ve yazılım teknolojileri geliştirmeye devam ediyoruz
Geleceğin yeni nesil ürünlerini geliştirmek ve Endüstri 4.0 dönüşümü kapsamında gerçekleştirdiği çalışmaları tek çatı altında yürütmek üzere de T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış Ar-Ge Merkezi’mizi 2017 yılında hayata geçirdik. Borçelik’in olmazsa olmazı; yüksek katma değerli malzemeleri üreterek global arenada vazgeçilmez bir oyuncu olmak. Bu amaçla dijital dönüşüm alanındaki yetkinliklerimizi de sürekli daha ileri taşıyor ve özellikle de Borçelik Ar-Ge Merkezi’nde yürüttüğümüz çalışmalarla yeni üretim ve yazılım teknolojileri geliştirmeye devam ediyoruz.
Uzun soluklu planlamalar ile projeler geliştirmeyi sürdüreceğiz
2021 yılı performansımıza baktığımızda bütçelerimize paralel hatta bir miktar üzerinde tamamladığımız bir yılı geride bıraktık. Türk sanayisine ve ekonomisine her zaman için güçlü destek veren kurum olma sorumluluğumuz, sahip olduğumuz üretim kapasitemiz, kaliteli insan kaynağımız ve ürünlerimizle 2021 yılını başarılı bir şekilde geride bıraktık.  2022 yılında da bütçemize paralel büyümeye, malzeme, süreç ve teknoloji alanında Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sürdürülebilirliği bir bütün olarak ele alarak insana, teknolojiye ve çevreye değer katan uzun soluklu planlamalar ile projeler geliştirmeyi sürdüreceğiz.