25 Temmuz 2021 Pazar

Cobotlar aynı standart ve kalitede üretim gerçekleştiriyor

Standartlaşma, son yıllarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bu terim üretici için rekabet, markalaşma, fiyat ve tabi ki son kullanıcı gözünde yaratılan güven açısından son derece kritik bir anlam taşıyor. Kalitede standart sadece bireysel üreticiler için değil, üretimde markalaşmak isteyen ülkeler için de yatırım yapılan bir alana dönüşüyor. Dünyanın 1 numaralı kolaboratif robot üreticisi Universal Robots’un, üretimin tüm süreçlerine entegre, insanlarla yan yana çalışabilen cobot’ları üretimde standardın yakalanmasını garanti ediyor.

Cobot’lar kalite standardını yukarı çekiyor 
Dünyanın 50’den fazla ülkesinde 46 bin cobotuyla hizmet veren Danimarkalı cobot teknolojisinin mucidi ve lideri Universal Robots (UR)’un cobot’ları otomotivden teknolojiye, elektronikten tekstile kadar her sektörde görev alabiliyor. Kolay kurulan, farklı üretim süreçlerine hızlıca entegre olabilen, bakım, yeni güvenlik ya da yazılım yatırımı gerektirmeyen cobot’lar, insanlarla iş birliği içinde kaynak, kesim, cıvatalama, montaj, boyama, yapıştırma, delik delmeye kadar her birimde milimetrik hassasiyetle ve her zaman aynı kalitede çalışarak sektörlerdeki kalite standartlarını da yukarılara çekiyor. Üretimde otomasyonu da hızlandıran cobot’lar, kapasite artışına ciddi ölçüde katkıda bulunuyor.   

Üretimde standart, verimlilik artışı sağlıyor
Üretimde sıkıcı, tekrarlayan ve riskli işlerde yer alarak insan hatasını sıfıra indiren cobot’lar, kalite kontrol süreçlerinde de iyileşme sağlıyor. Yakalanan yüksek kalite kontrol oranıyla birlikte hammadde tasarrufu, zaman ve iş gücünün de etkin bir şeklide kullanılmasını garanti eden cobot’lar, üretimde verimlilik artışını beraberinde getiriyor. Elektronik gibi milimetrenin dahi son derece önemli olduğu sektörde verimlilik ve kalite artışında birçok başarıya imza atan cobot’lar, işletme büyüklüğüne göre yıllık binlerce TL’lik tasarrufa da fırsat tanıyor.   

Standart, üreticinin günümüzde hayatta kalabilmesi için önemli
Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Universal Robots Türkiye &MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Günümüzde birçok ülkede faaliyet gösterebilmek için üreticinin yerine getirmesi gereken kalite standartları bulunuyor. Yine aynı şekilde otomotiv ya da teknoloji gibi ana sektörlere üretim yapacak yan sanayi kuruluşlarının uyması gereken standartlar şartnamelerle keskin bir şekilde belirtiliyor. Birçok global üretici ise, alt tedarikçilerle anlaşma imzalamadan önce standardı ölçebilmek için yüzlerce parti üretim yaptırabiliyor. Gördüğünüz gibi standart sadece prestij ya da güven için değil aynı anda üretim yapabilmek ve hayatta kalabilmek için de son derece önemli. Cobot’lar üretimde istenen standardın yakalanmasını garanti ederken, aynı anda maliyet, verimlilik, hammadde tasarrufu, kalite kontrolde artışı da sağlıyor. Tüm parti ya da serilerde aynı kaliteyi sunan cobot’lar, yıllar sonra üretilecek ürünün yine aynı kalitede üretilmesini sağlayarak üretimde devamlılığı ve istikrarı artırıyor” şeklinde konuştu.