27 Eylül 2022 Salı

Demir çelik sektörü, ihracatın lokomotifi olmayı sürdürecek

Demir çelik sektörü, ihracatın lokomotifi olmayı sürdürecek


Demir çelik sektörü, ihracatın lokomotifi olmayı sürdürecek

Erhan Özdemir
Yıldız Demir Çelik Ticari Genel Müdür Yardımcısı

Kovid-19 salgınının etkisinin 2021’de de devam edeceğini ve global ekonominin dalgalanmalarla geçeceğini öngörmüştük. Geçtiğimiz yıla baktığımızda tahminlerimizin doğrultusunda gelişmeler olduğunu görüyoruz. Birçok alanda olumlu gelişmeler yaşanırken, dünya ekonomisinde salgının etkileri genel olarak devam etti. Tedarik zincirindeki kırılmalar lojistik maliyetlerini artırırken, hammadde teminindeki sorunlar sanayi başta olmak üzere birçok sektör ve pazarda belirsizliklere neden oldu. Buna emtia, gıda ve enerji fiyatlarındaki artışı da eklersek, 2021’i bir önceki yıla kıyasla toparlanmaların yaşandığı ancak zorlukların da devam ettiği bir yıl olarak özetleyebiliriz.

Küresel ölçekteki bu dalgalanmalar, elbette Türkiye ekonomisine de yansıdı. Yükselen enflasyonun yanı sıra döviz kurlarındaki artış, bazı belirsizlikleri de beraberinde getirdi. Yılın son günlerinde hükümetin kurdaki artışları aşağı çeken hamlesi, iş dünyası için nispeten daha öngörülebilir bir ortam oluşmasını sağladı. Bu önlemlerle birlikte önümüzdeki aylarda atılacak adımlar ve baz etkisinin de desteği ile yılın son çeyreğinde daha olumlu sonuçlar göreceğimizi düşünüyorum.

Ekonominin genel durumu sektörümüzde de aynı etkileri yarattı. Özellikle emtia fiyatlarındaki artış ve lojistik alanındaki yığılma, maliyetlerin artmasına yol açtı. Küresel tüketimdeki talep artışının yol açtığı bu ‘hızlı büyüme’ beraberinde bazı sorunları getirse de bu tür dalgalanmalara karşı deneyimli olan sektörümüz istikrarlı büyümesini sürdürdü.
Türk çelik sektörü, küresel ölçekte önemli bir oyuncu olmasının yanı sıra Türk sanayisinin büyümesine sağladığı katkıyla da dikkat çekiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, sektörümüz 22,4 milyar dolarlık ihracat gücüne ulaştı. Öte yandan otomotiv ve kimya sektörünün ardından en büyük üçüncü ihracatçı sektör olarak ülkemizin cari açığının kapanmasına da olumlu katkı sağlamayı sürdürüyor. Ayrıca çelik sektörünün ana girdisini kullanarak üretim yapan diğer endüstrilerin ihracatını bu büyüklüğe eklersek çeliğin Türkiye ekonomisi için önemini bir kez daha görebiliriz.
Yıldız Demir Çelik olarak sektörümüzün en genç ve en dinamik oyuncusuyuz. 2021 yılında hem iç pazarda hem de ihracatta ciddi bir büyüme yaşadık. Sürdürülebilir büyüme stratejimiz doğrultusunda 2022 yılını da başarılı bir şekilde geçireceğimizi söyleyebilirim. Bu yıl, bir süredir yatırımını sürdürdüğümüz ikinci galvaniz hattımızda üretime başlayacağız. Bu sayede hem satış rakamlarımızı artırmış olacağız hem de yeni istihdam sağlayacağız. Türk çeliğinin kalitesini dünya ile buluşturmaya devam edeceğiz.