26 Ekim 2021 Salı

2021 yılına yeni yatırımla giren Döksan Isıl İşlem, ikinci şubesini Konya’da açtı

2021 yılına yeni yatırımla giren  Döksan Isıl İşlem, ikinci şubesini Konya’da açtı

2021 yılına yeni yatırımla giren 

Döksan Isıl İşlem, ikinci şubesini Konya’da açtı


Türkiye’nin en kapsamlı ve modern ısıl işlem firmalarından biri olan Döksan, büyümeye ve kalite çıtasını yükseltmeye devam ediyor. 2021 yılına yeni yatırımla giren firma Konya’da yeni şube açtı. 

Döksan Isıl İşlem AŞ Pazarlama ve Satış Direktörü Zeynep Koser, firmaları ile ilgili sorularımızı yanıtladı. 


Firmanızın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?

Zamanının sayılı döküm firmalarından biri olarak Sn. Yılmaz Gençler tarafından kurulan Döksan Isıl İşlem AŞ’nin kökleri 1960’lı yıllara dayanmaktadır. Kuruluşundan sonra 30 yıla yakın döküm hizmeti, bunun ardından yaklaşık 25 yıl süresince indüksiyon hizmeti veren firmamız Sn. Gürkan Gençler’in öncülüğünde 2013 yılında önemli bir atılım içine girerek ve faaliyetlerine ısıl işlemin tüm çeşitlerini ekleyerek Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni yerleşkesine taşınmıştır. Faaliyetlerine halen yeni yerleşkesindeki 10.500 m2 alan içerisinde devam etmekte olan Döksan Isıl İşlem AŞ, çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirdiği kapasite artışı ve geliştirdiği beceriler ile ülkenin en kapsamlı ısıl işlem firması haline gelmiş, 2017 yılında sektörünün ilk ve tek Ar-Ge merkezi ünvanını almıştır.  Yoğun talebe daha hızlı yanıt verebilmek adına 2021 yılında Konya ilinde ikinci şube açılmıştır. 


Ürün çeşitleriniz nelerdir? Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Özellikle metalurji ve makine sektörüne hizmet veren Döksan Isıl İşlem AŞ, yeni teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda kendini geliştirerek savunma, otomotiv, medikal, tekstil, uzay-havacılık ve enerji sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün üretim proseslerinde kullanılan metal parçalarının ısıl işlem uygulamalarına çözüm ortağı olmuş ve olmaya devam etmektedir.

Firmamız sementasyon, su verme, temperleme, normalizasyon, gerilim giderme gibi işlemlerin yanı sıra vakum sertleştirme, düşük basınç karbonlama, nitrasyon, indüksiyon, takım çeliği ve alüminyum gibi özel ısıl işlem proseslerinde de faaliyet sürdürmektedir. Son olarak Ar-Ge Merkezimizde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda geliştirilen D-NOX olarak adlandırdığımız firmamıza özel ısıl işlem prosesinde de korozyona karşı yüksek dayanım elde etmiş ve bu konuda hizmet vermeye başlamış bulunmaktayız. Bunlarla birlikte firmamız çelik satışı ile ilgili çalışmalara da başlamış olup, takım çeliği satışı ve ısıl işlemi alanında da hizmet vermektedir.


Neden tercih ediliyorsunuz? Kalite standartlarınız nelerdir?

Döksan Isıl İşlem AŞ; ısıl işlem alanında Türkiye’nin Ar-Ge merkezi ünvanına sahip ilk ve tek firmasıdır. AS9100 D Savunma ve Havacılık Belgesi ile Türkiye'nin her iline uzanan geniş hizmet ve sevkiyat ağına sahip yerli tek firmadır. Aselsan, Roketsan, FNSS, Türk Traktör Fabrikaları, Hidromek gibi alanında öncü firmaların onaylı tedarikçisidir. Firmamızın sektörde tek Ar-Ge merkezi olması hem firmamız hem de sektör gelişimi için büyük önem arz etmektedir. Bunun verdiği sorumluluğun bilinciyle hareket eden firmamız kaliteden taviz vermeden hizmet vermektedir. 2017 yılından bu yana havacılık, uzay ve savunma endüstrisi için büyük önem arz eden AS9100D belgesine sahip olan firmamız, 2020 yılında ISO50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesini de alarak enerji verimliliğine ne derece önem verdiğini de ortaya koymuştur. 

Firmamız Ar-Ge laboratuvarında Brinell, Rockwell, Vickers ve Mobil cihazlarla her türlü sertlik ölçümünün yanı sıra numune hazırlama, mikroyapı inceleme, derinlik ölçümü, faz analizi ve spectro cihazımız ile yapılan kimyasal analiz tespitleri yapma hizmetleri vermektedir.

Geniş mühendis kadrosu, sahip olduğu alanında uzman özellikleri ile firmamız; birçok faaliyeti kalite ve güvenilirlikten ödün vermeden titizlikle yürütmektedir. Bünyesinde atmosfer kontrollü 11 adet kamaralı, 7 adet kuyu tipi ve 1 adet sürekli tip tav fırını ile 18 adet temperleme, 4 adet vakum, 2 adet plazma nitrasyon, 1 adet gaz nitrasyon, 1 adet alüminyum, 1 adet düşük basınç karbonlama fırını, 7 adet indüksiyon, 4 adet kumlama ve 2 adet taşlama makinası bulundurmaktadır. Firmamız müşterilerine çeşitli teknik destekler vermekle beraber, malzeme kimyasal analizi, mikro-yapısal görüntüleme ve analiz raporlamaları yapmakta olup; geniş bir ölçüm ekipmanı listesine sahiptir.

 

Dünyanın gündemi Covid-19… Firma olarak bu konudaki önlem ve uygulamalarınızla ilgili bilgi verir misiniz?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın üretim tesislerinde alınması gerekli olan tedbirlere yönelik olarak belirlediği kurallar çerçevesinde Döksan Isıl İşlem AŞ ailesi olarak gerekli tüm tedbirler alınmış olup, ısıl işlem faaliyetlerimiz herhangi bir aksamaya izin verilmeden sürdürülmüştür. Çalışma ortamının temizlik ve hijyeni başta olmak üzere, malzeme kabul ve teslim süreçlerinde gerek çalışan gerekse de müşterilerimizin sağlığını korumak önceliklerimizden olmuştur. Bu çerçevede beyaz yakalı personele evden çalışma imkanı sunulmuş, tesislerimizde çalışmaya devam eden personellerimiz için tesis içi hareketliliğin kısıtlanması, personel servis sayılarının artırılması, mesai saatlerinin değiştirilmesi, personellerin Covid-19 hakkında bilgilendirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca taşeronlarımız da dahil olmak üzere tüm çalışanlarımıza Covid-19 testi firmamızca yaptırılmıştır. Yapılan testler sonucunda hiçbir personelimizin yeni tip koronavirüs (Covid-19) taşımadığı görülmüştür.


2021 için yurtiçi-yurtdışı pazar beklenti, hedef ve öngörünüzü paylaşır mısınız?

2020 yılında başlayan pandemi süreci küresel çapta birçok sektör için zorlu geçmiş olsa da ısıl işlem sektöründe pandeminin etkileri sınırlı düzeyde kalmıştır. Pandeminin başladığı Şubat ve Mart aylarında üretim düzeylerinde bir miktar düşüş görülmüş olmasına rağmen ilerleyen aylarda ülkemize kayan talebin olumlu etkileri sektörde kendini hissettirmiş ve gerek sektör gerekse de firmamızın üretim hacmi açısından rekorların kırıldığı bir yıl olmuştur.

Pandemi sürecinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın üretim tesislerinde alınması gerekli olan tedbirlere yönelik olarak belirlediği kurallar çerçevesinde Döksan Isıl İşlem ve Ar-Ge Merkezi AŞ ailesi olarak gerekli tüm tedbirler alınmış olup, ısıl işlem faaliyetlerimiz herhangi bir aksamaya izin verilmeden sürdürülmüştür. Çalışma ortamının temizlik ve hijyeni başta olmak üzere, malzeme kabul ve teslim süreçlerinde gerek çalışan gerekse de müşterilerimizin sağlığını korumak önceliklerimizden olmuştur. Bu çerçevede beyaz yakalı personele evden çalışma imkanı sunulmuş, tesislerimizde çalışmaya devam eden personellerimiz için tesis içi hareketliliğin kısıtlanması, personel servis sayılarının artırılması, mesai saatlerinin değiştirilmesi, personellerin Covid-19 hakkında bilgilendirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca taşeronlarımız da dahil olmak üzere tüm çalışanlarımıza Covid-19 testi firmamızca düzenli olarak yaptırılmıştır.

Özellikle 2020 yılının başlarında ertelenen müşteri taleplerinin de etkisiyle otomotiv sektörü başta olmak üzere firmamızın hizmet verdiği tüm sektörlerde bir genişleme beklemekteyiz. Bunun yanı sıra savunma sanayisinde alınan kararların üretime pozitif yansıyacağını, dolayısıyla bu sektöre de daha çok ısıl ile hizmeti sunacağımızı düşünmekteyiz.


Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Isıl işlem sektöründe öncü firmalardan birisi olan Döksan Isıl İşlem ve Ar-Ge Merkezi AŞ, sektörü her zaman bir adım ileri götürme hedefinde olmuştur. Bu hedefi gerçekleştirme doğrultusunda her geçen gün kalite ve işlem hızlarını artırmak için özveriyle çalışılmakta, müşteri memnuniyetine büyük önem verilmektedir. Bu amaçla yeni yatırım ve projelerimiz önümüzdeki yıllar da sürdürülecektir.