21 Nisan 2021 Çarşamba

İDÇ, Kocaer Haddecilik, Özkan Demir Çelik ve Kardemir Haddecilik Egenin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu listesinde

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 2019 Yılı Üretimden Satışlara Göre 100 Büyük Sanayi Kuruluşu’nu açıkladı. Listede geçen yılın da şampiyonu olan TÜPRAŞ liderliğini korudu. Ege Bölgesi'nin en büyük sanayi kuruluşları arasında, çelik sanayinde faaliyet gösteren firmalardan; İzmir Demir Celik (IDÇ) l 5. Sırada, Kocaer Haddecilik 10. Sırada, Özkan Demir Çelik 11. Sırada, Kardemir Haddecilik AŞ 22. sırada
ve Kar-el Demir Tel 73. Sırada yer aldı.

EBSO Meclis salonunda düzenlenen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, ulusal ve uluslararası ekonomik verilerden COVID-19 salgınına kadar farklı konularda değerlendirmelerde bulundu. Pandemi sürecinden yatırım ve üretim kartlarının baştan karıldığını belirten Yorgancılar, yoğun hale gelen borçlanmanın önümüzdeki süreçte firmalardan ülke ekonomilerine kadar makro düzeyde en büyük risk olduğunun altını çizdi.

Yatırımlar geriledi
Türkiye’de yatırımların bir önceki yıla göre yüzde 12,4 oranında gerilediğini belirten Yorgancılar, “2019 yılı sanayici için kolay geçmedi. Bu yılın üçüncü ayından itibaren de virüs salgını nedeniyle yaşanan olağanüstü süreç başladı. Firmalar ellerindeki ekipmanlarla günü geçiştirmeye çalıştılar. Konkordato ilan edilmesinin kolaylaştırılması, alacaklarda sorun yaşanmasına neden oldu. İhracatçılar ise kur artışlarından kaynaklı avantaj nedeniyle bu krizden en az hasarla çıktı” dedi.

Katma değerli üretim vurgusu
Firmaların brüt kar oranlarında yüzde 27 oranında düşüş olduğunu, buna karşın çalışan sayısının yüzde 10 arttığını vurgulayan Başkan Yorgancılar, “Ar-Ge’ye yatırım anlamında ise hala binde 35 civarında bir yatırım yapıldığını üzülerek görüyoruz. Ar-Ge’ye yatırım oranlarına baktığımızda yüksek katma değerli üretim için daha çok yol almamız gerektiği anlaşılmakta” ifadesini kullandı.

“İstihdam yaratamıyoruz”
Makine ve teçhizat yatırımlarının miktarının bir ülkede üretimle ilgili önemli bir gösterge olduğunu dile getiren Başkan Yorgancılar, “Üzülerek görüyoruz ki bu yatırımlarda da düşüş var. Bu da üretimin azaldığını göstermekte. İşsizlik rakamları da 2010 yılından bu yana yüzde 10,5’den bugün yüzde 13,3’e geldi. Yani yaklaşık yüzde 40 civarında bir düşüş yaşanmış. Bizim büyüme ve üretim şeklimiz maalesef istihdam yaratmıyor” diye konuştu.

Önerilerini sıraladı
Türkiye’nin yeni bir ekonomik program oluşturması gerektiğinin altını çizen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Tarım ve turizm gibi istihdam yaratan alanlara yönelmemiz gerek. Sözleşmeli tarıma geçmemiz lazım. Çiftçi ürettiğini kaça satacağını bilemiyor. Tarım Bakanımıza bu konularda bir raporumuzu ilettik. İkinci önerimiz, bankaların firma ve vatandaşların borçlarının azaltılması olmalı. Bunun için uzun vadeli kredilendirme ve ihracata dayalı yeni destekler sürdürülür olmalı. Yabancı sermayeli doğrudan yatırımlar için ortamımı iyileştirmeliyiz. Bizim de yabancılar için teşvik sistemini açıklamamız lazım. İhracat seferberliği başlatmalıyız. İstihdamın korunması için bir yıllık istihdam devam teşviki verilmeli. Yani firmaya ‘Sen işçi çıkarma, ben işçi başına şu kadar sigorta primi vereceğim’ denmeli. Firmaların devletten alacakları, nakit yoksa tahvil, bono gibi yöntemlerden biri ile ödenmeli” ifadesini kullandı.