25 Temmuz 2021 Pazar

İhracat rakamımızı yıl sonuna kadar 70 milyon dolara yükseltmeyi hedefliyoruz

Türkiye’nin köklü ve yenilikçi alüminyum firmaları arasında yer alan Saray Alüminyum, pandemi döneminde de üretime devam ediyor. Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici’ye üretim faaliyetleri ve pandemi süreci ile ilgili sorular yönelttik. 
Ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verir misiniz? 

Saray Alüminyum olarak 40 yılı aşkın süredir inşaat sektörüne yönelik alüminyum kapı, pencere, cephe ve küpeşte sistemleri, alüminyum kompozit panel, PVC kapı ve pencere sistemleri, panjur ve kepenk sistemleri üretiyoruz. İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’de yer alan, yıllık 3,5 milyon metrekare alüminyum kompozit panel, 30 bin ton alüminyum profil, 20 bin ton PVC profil üretim kapasitesine sahip tesislerimizde yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlıyoruz.
Yıllık bütçesinin yaklaşık %5’ini Ar-Ge’ye ayırarak katma değeri yüksek ürünlere imza atan şirketimiz, yeni teknoloji ve ürünlerin alüminyum sektörüne kazandırılmasında aktif rol oynuyor. Nano kompozit panel, B1 yanmazlık sınıfı kompozit panel, A2 yanmazlık sınıfı embossing kompozit panel, A2 yanmazlık sınıfı mineral dolgulu kompozit panel, alüminyum cotta dış cephe kaplama malzemesi gibi pek çok yenilikçi ürünü Türkiye’de ilk defa pazarla buluşturduk. İleri teknolojiyle geliştirdiğimiz SARAYROLL panjur ve kepenk sistemleri, üstün özellikleri ile rakiplerinden ayrışıyor. Kompozit panel imalatında sadece PVDF (Polivinilden Florür) esaslı boya kullanarak binalarda dış cephe dayanımını ve estetiği maksimum seviyeye ulaştırıyoruz. Uluslararası kalite standartlarında üretilen B1 ve A2 sınıfı SARAYBOND kompozit paneller, uzun dayanım süresi ve yüksek yangın güvenliği ile tüm dünyada nitelikli projelerin tercihini oluşturuyor. 

Yılın ilk dönemini firmanız açısından değerlendirir misiniz? 
Kırk yılı aşkın süredir devam eden üretimimizi pandemi döneminde de ara vermeden sürdürdük. Üretim tesislerimizde ve ofis alanlarında gerekli hijyen önlemlerini devreye sokarak, vardiya sıkılığını ve çalışan sayısını sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenledik. 
2019 yılı Ağustos ayı sonunda 445,5 milyon TL tutarına ulaşan ciromuz, bu yılın aynı döneminde 535,6 milyon TL’ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl 65 milyon dolar olan ihracat rakamımızı ise 2020 sonuna kadar 70 milyon dolara yükseltmeyi hedefliyoruz. 

Pandemi döneminde kapasite kullanım oranınız nasıl gerçekleşiyor? İç pazarda tedarikçisi olduğunuz temel sektörlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirir misiniz?
İnşai faaliyetler ülkemizde aksamadan devam ettiği için iç pazarda üretim ve sevk anlamında ciddi bir azalma yaşamadık. Ancak küresel bir salgınla karşı karşıya olmamızdan ötürü ihracatta mecburi ertelemelerle karşılaşabiliyoruz. Bu doğrultuda koşulların elverdiği ölçüde, mümkün olan en az duraklama ile kapasite kullanımımızı dengeli bir şekilde sürdürüyoruz. Tabi projelere özel sistem ve ürünler geliştiren bir şirket olarak yeni ürün ve Ar-Ge çalışmalarımıza da ara vermeden devam ediyoruz.  

Yeni normalde satışlarınız nasıl seyrediyor? Temel yurtiçi ve yurtdışı pazar ve müşterilerinize ulaşabiliyor musunuz?
Sektöründe ihracat birinciliklerine sahip köklü bir şirket olarak üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerimizi yeni koşullara hızla adapte ettik. İş ortaklarımızla kurduğumuz uzun soluklu ilişkiler pandemi döneminde ticari faaliyetlerimizin aksamadan devam etmesini sağladı. 
Saray Alüminyum olarak toplam satış ve ciromuzun yaklaşık %50’sinden fazlasını ihracattan elde ediyor, ürünlerimizi Avrupa, Afrika Asya ve Orta Doğu bölgelerinde 60’ı aşkın ülkeye ihraç ediyoruz. Uluslararası pazarı yakından takip eden bir şirket olduğumuz için ihracat ve lojistik faaliyetlerimizi global iş ağımızla iletişim halinde kalarak sorunsuz bir şekilde devam ettiriyoruz.

Alüminyum sektörü bu süreçten nasıl etkileniyor? 
Dünya alüminyum sektörü son 15 yılda %4,4 büyüme kaydederek, 90 milyon tonluk tüketim seviyesine ulaştı. Sektörel araştırmalar, ‘geleceğin metali’ olarak nitelenen ve karbon salımını ciddi oranda düşüren alüminyumun kullanım miktarının 2025 yılına kadar 800 bin tona çıkacağı öngörüyor. Türkiye ekonomisine sağladığı katkıyı her geçen yıl arttıran alüminyum sektörü, son 10 yılda gerçekleştirdiği yıllık ortalama %10 büyüme ile ülkenin önde gelen sektörleri arasında yer alıyor. Çatı-cephe kaplama, kapı-pencere, merdiven, iskele ve sera yapımı gibi çok çeşitli alanlarda kullanılabilen alüminyum, özgün tasarımlara imkân tanıyan hafif ve esnek yapısının yanı sıra, karbon salımını düşüren çevre dostu özellikleriyle de mimari projelerde yoğun olarak tercih ediliyor. 
Pandemi nedeniyle zorlu bir dönemden geçsek de bu büyüme trendinin devam edeceğini söyleyebiliriz. Daha önce olduğu gibi sektörümüzü yakından takip ederek, yurt içi ve yurt dışında oluşan yeni ihtiyaç ve talepler doğrultusunda, Ar-Ge çalışmalarımızı ve ürün geliştirme süreçlerimizi buna göre şekillendirmeye devam edeceğiz.