26 Mayıs 2022 Perşembe

Kromaş Metal ve Makine

Kromaş Metal ve MakineKromaş Metal ve Makine Genel Müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç:

Müşterilerimiz ile ilişkimiz hasta doktor ilişkisi gibidir. Parçası ile 

problemi olan ya da parça yüzeyi konusunda isteği olan müşterilerimiz parçalarıyla bize gelir, beklentilerini söyler. Bizler de test 

merkezlerimizde çalışır, müşterilerimize en uygun reçeteyi hazırlarız.


Yüzey işlem sektörü denince akla ilk gelen firma olan Rösler Kromaş, ürün ve hizmetlerini hem Türkiye’ye hem de yurtdışına sunuyor. Firmanın faaliyetlerini ve başarı öyküsünü Kromaş Metal ve Makine Genel Müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç’a sorduk.


Firmanızın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz? 

Kromaş, 1991 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk yüzey işlem firmalarından bir tanesidir. Türkiye’de yaklaşık çeyrek yüzyıl yüzey işlem konusunda çok başarılı işlere imza attıktan sonra 2014 yılında yüzey işlem konusunda dünyanın en büyük firmalarından biri olan Alman Rösler Group firması tarafından stratejik bir satın alma kararı ile alınmıştır. Rösler Holding ise globalde 13 farklı ülkede üretim lokasyonu olan 500 milyon Euro cirosu ve Almanya’daki dev Ar-Ge merkezi ile yüzey işlem konusunda dünyanın lider firmalarından bir tanesidir.

Kromaş olarak ise biz, İstanbul’daki fabrikamızda yüzey işlem teknolojileri konusunda üretim yapıyor, Kromaş ve Rösler markaları ile ürün ve hizmetlerimizi hem Türkiye’ye hem de yurtdışına sunuyoruz. Verdiğimiz hizmetin kalitesini de arkamıza aldığımız 100 yıllık Rösler deneyim ve birikimini katarak arttırıyoruz. 


Ürün çeşitleriniz nelerdir? Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? 

Ürünlerimiz ve faaliyet alanlarımızdan bahsetmeden önce, Yüzey İşlemin ne olduğunda kısaca bahsedecek olursak sanırım konu daha iyi anlaşılacaktır. Parçalar son kullanımları ya da bir bütünü oluşturuyorsa montaj yerine takılmadan önce beklenilen performansı karşılaması için yüzey işlem prosesine tabi tutulurlar. Bu proses parçadan beklentiye göre farklılık gösterir. Yüzey İşlem tarifi  bu noktada parçaya istenilen özellikleri kazandırmak için yapılan işlemlere verilen addır. Örneğin medikal alanda kullanılan implantların vücudumuzun bunları kabul etmesi ve bir enfeksiyon oluşturmaması için çok parlak ve pürüzsüz olması gerekir. Burada yaptığımız titanyum gibi sert malzemelerin yüzeylerini çok parlak hale getiren makine ve prosesler üretmektir. Ya da havacılık alanında uçak türbinlerinin bıçakları (blade olarak adlandırılır) üzerinden geçen hava akımının mükemmel olması için pürüzsüz olması istenir. Burada yaptığımız bu bıçakların yüzey pürüzlülük seviyelerini Ra<0,5 mikron seviyesinin altına indirmektir. Ya da uçaklarda kullanılan alüminyum parçaların yüzeylerini istenilen kaliteye getirmek için yapılan ıslak kumlama yöntemi ile yüzeyde ek gerilim oluşturmadan kullanıma uygun hale getirmektir. İmplant (medikal) ve savunma havacılık sektörü parçaları için sunduğumuz makine ve çözümler yüzey parlatma için yapılan işlemlere örnek verilebilir. Burada beklenti fonksiyonellik, yüzey kalitesi, pürüzsüzlük, yüzey temizleme, çapak alınması, estetik ve görsellik gibi çok farklı olabilir. Birkaç örnek daha vermek gerekirse, çalışan bir dişli sisteminde dişli çarkların sorunsuz çalışması için dişli üretimi sonrası üretimden kaynaklanan istenmeyen çapakların (kaba üretim izleri ya da metal artıklarının) alınması başka bir talep olarak karşımıza çıkar ve ürettiğimi yüzey işlem makinelerinde gerçekleştirilir. Buradaki beklenti teknik ve fonksiyoneldir. Bir diğer örnek ise son dönemde üretim hayatımıza giren ve geleceğim üretim teknolojisi olarak bilinen Eklemeli Üretim teknolojisi yani daha bilinen adıyla 3D Printing. Biz de Rösler ve Kromaş müşterilerimiz 3D printing teknolojisi ile ürettikleri parçaların yüzeylerini beklentilerine uygun hale getiren yüzey işlem makineler sunuyoruz.


Aslında herhangi parça üzerine bir özellik (parlaklık, pürüzsüzlük, matlık, eskitilmiş görüntü, vb.)  kazandırmak istiyorsanız yüzey işlem konusu ile ilgili mutlaka bir çalışma yapmanız gerekmektedir. Biz de işte tam o noktada müşterilerimizle buluşuyoruz. 

Birçok müşterimiz ile ilişkimiz hasta doktor ilişkisi gibidir. Parçası ile problemi olan ya da parça yüzeyi konusunda isteği olan müşterilerimiz parçalarıyla bize gelir, beklentilerini söyler. Bizler de test merkezlerimizde çalışır, müşterilerimize en uygun reçeteyi hazırlarız. Yani en uygun makine ve binlerce sarf (aşındırıcı, parlatıcı) arasından en uygun çözümü kendilerine sunarız. Aslında Kromaş olarak biz, müşterilerimize ürün ya da makine değil çözüm sunuyoruz. 

Yukarıdaki açıklamalar ışığında çok sayıda sektöre yüzey işlem teknolojileri konusunda makine, sarf ve hizmetlerimizi sunduğumuzu söyleyebilirim. Öncelikli sektörlerimiz arasında savunma ve havacılık, otomotiv ana ve yan sanayi, döküm-dövme, medikal, kuyumculuk, tekstil aksesuarları, gözlük,  mobilya aksesuarları, mermer, eklemeli üretim (3D Printing), mutfak gereçleri, bağlantı elemanları vb. sayabiliriz.  Biz bu sektörde üretim yapan firmalara, parçalarının kullanım öncesi istedikleri özellikleri kazanması için makineler üretiyor ve prosesler geliştiriyoruz.  


Üretim altyapınız, teknolojiniz konusunda bilgilendirir misiniz?

Yukarıdaki açıklamalar ışığında çok sayıda sektöre yüzey işlem teknolojileri konusunda makine, sarf ve hizmetlerimizi sunduğumuzu söyleyebilirim. Öncelikli sektörlerimiz arasında savunma ve havacılık, otomotiv ana ve yan sanayi, döküm-dövme, medikal, kuyumculuk, tekstil aksesuarları, gözlük,  mobilya aksesuarları, mermer, eklemeli üretim (3D Printing), mutfak gereçleri, bağlantı elemanları vb. sayabiliriz.  Biz bu sektörde üretim yapan firmalara, parçalarının kullanım öncesi istedikleri özellikleri kazanması için makineler üretiyor ve prosesler geliştiriyoruz.  


Firmanız ve ürünleriniz neden tercih ediliyor? Kalite standartlarınız nelerdir?

Kromaş olarak Türkiye’de yüzey işlem makine ve çözümleri konusunda lider firmayız. Bizim gücümüz aslında müşteri odaklı bir firma olmamızdan geliyor. Teknik olarak ya da finansal güç olarak arkamızda 100 yılı aşkın sektörün global devi Rösler’in olması tabi ki çok önemli. Fakat Türkiye’deki başarı hikayemizin arkasında tüm süreçlerimize müşterilerimizi ve onlara yarattığımız değeri oturtmamız ya da buna çalışmamız var. Onların beklentileri, memnuniyeti ve sadakati bizim için çok önemli ve her türlü maddi kaybın çok ötesindedir. O nedenle müşteri odaklı bir firma olduğumuzu ve bunun bir kurum kültürü olarak şirketimizde yaşadığını söyleyebilirim. Teknik olarak ise önceliğimiz müşterilerimize satış yapmaktan daha çok onlara çözüm üretmek ve değer yaratmak üzerine kurulu. Zaten bunu sağladığınızda tercih edilen bir firma oluyorsunuz. Fakat sadece satış üzerine kurulu ve altı dolu olmayan bir stratejinin uzun soluklu başarılı olması söz konusu değil. Biz müşterilerimize makine satmadan önce mutlaka parçalarını test eder, sonuçlarını paylaşır, yarattığımız değeri (zaman, kalite, performans, maliyet) anlatır ve karşılıklı mutabık kaldıktan sonra satış süreçlerini yürütürüz.


Kalite standardı olarak ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 28001 sistem ve altyapılarına sahibiz. Ayrıca üretim hatlarımızda Yalın Üretim süreçlerini de kullanarak hem verimliliği arttırıyor hem de kalitemizi güçlendiriyoruz. 


2021’in ilk dönemini firmanız açısından değerlendirir misiniz? 

2021 yılı pandeminin devam eden negatif etkilerini hala hissettiğimiz, yeni dönem için biraz ümitli biraz da temkinli davrandığımız bir yıl aslında. Aşılamanın artması ile başlayan güzel gelişmelere karşın aşıya karşı olan önyargılar, yılın ikinci yarısı artan vaka sayıları hala hem bireysel hem de kurumsal hareket alanlarımızı kısıtlıyor. 2020 yılı oldukça zor bir yıldı. Birçok sektör yılı ciddi kayıp ile kapattı. Pandemi nedeniyle neredeyse tamamen duran seyahatler, turizm, yeme-içme, eğlence gibi sosyal alanların yanında bu alanları besleyen havacılık gibi alanlar da negatif etkilendi. Fakat yine de 2021 yılı 2020’ e göre belli oranlarda yaraların sarıldığı daha pozitif bir yıl olarak başladı ve devam ediyor. 

Bizim içinde bulunduğumuz Yüzey İşlem sektörü aslında tek bir sektör olarak değerlendirilemeyeceği, tüm sektör ve sanayi kollarına hizmet verdiği için hem 2020 yılını nispeten daha iyi geçirme şansımız oldu. 2020 yılında oldukça azalan bazı sektör taleplerine karşı üretimi artan sanayi kolları da oldu. Dolayısıyla 2020 yılını pandemi öncesi belirlediğimiz hedeflere oldukça yakın kapattık. 2021 yılı için ise hedeflerimizi  de çok yüksek büyüme oranlarından çok kontrollü büyüme ve 2021 yılı ile başlayan yaraları toparlanma sürecine hazırlık yaparak geçiriyoruz. Üretim kapasitelerimizi arttırıp, iş ve malzeme akışlarımızı optimize ederek, tüm süreçlerimizi gözden geçirip daha etkin hale getirdik. 


2021 yılında özellikle yurtdışından gelen taleplerimizde hissedilir bir artış görüyoruz. Bu Avrupa’nın da pandemi ile savaşında önemli bir yol kat ettiğinin göstergesi.

Pandemi ile ara verdiğimiz yeni fabrikaya geçiş sürecimizi 2021 yılında tamamlıyoruz. Mevcut fabrikamızın artık yeterli gelmeyen kapasitesini karşılamak için yaklaşık 15 bin m2 kapalı alana sahip yeni fabrikamıza Ekim 2021 itibarı ile taşınmış olacağız. Burada da yalın üretime uygun altyapı çalışmalarımız devam ediyor. 

2021 yılının genel anlamda tüm sanayi kolları için iyi geçeceğini düşünüyorum. 2021 yılında globalde dönmeye başlayan ekonomik çarklar 2022-2025 arasında dünyada artan pozitif bir talep ve buna cevap vermeye çalışan üretim kolları ile yoğun keyifli bir dönemin bizleri beklediğini düşünüyorum.