25 Temmuz 2021 Pazar

Pandemiye rağmen gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında müşteri ağımızı genişlettik ve kilit müşterilerimiz ile hacimlerimizi

Dünyada yaşanan salgın ve korumacı politikalara rağmen 3. çeyrek sonunda %10 civarında büyüme gerçekleştiren Galva Metal, yeni pazar araştırmaları ve ürün geliştirme faaliyetleri neticesinde bu sene 45 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Galva Metal İş Geliştirme Müdürü Tansel Üçüncüoğlu ile firmaları ve pandemi süreci hakkında konuştuk. 

Ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verir misiniz?
Sıcak hadde, soğuk hadde, galvanizli ve boyalı sac hammaddelerden mamul oluklu, trapez, göz yaşı desenli ve düz levhalar, bant ve şeritler ile GalvaFence markalı duvar çitleri ve bağlantı parçaları imalatları gerçekleştiriyoruz. Geniş ebat yelpazemiz ile farklı hatlarımızda 0,16 mm. den 6 mm’e kadar ki kalınlıkları, özel kaplama ve kaliteleri, yüksek mukavemetli sacları, 6 mm.’e kadar dar bantları çalışabiliyoruz.

Yılın ilk 3 çeyreğini, üretim kapasitesi bakımından firmanız açısından değerlendirir misiniz? Geçen yıla göre kapasite kullanım oranınız hangi oranda gerçekleşti?
Yılın ilk çeyreğine çok hızlı başlangıç yapıp ilk üç ayda hedeflerimizin de üzerinde rakamlara ulaştık. 2. Çeyrekte pandeminin etkisi ile kısmi bir daralma yaşandı. Bu dönemde seyahat ve sokağa çıkma yasakları, karantina uygulamaları ile üretim ve sevkiyatlarımız yavaşladı ve kapasitemizi düşürmek durumunda kaldık. 3. Çeyrekte toparlanma süreci ile geçti ve bütçelediğimiz rakamları tekrar yakaladık. Geçen seneye kıyasla 3. Çeyrek sonunda %10 civarında büyüme gerçekleştirmiş olduk. 
 
Aynı dönemde yurtiçi ve yurtdışı satışınız nasıl gerçekleşti? Müşterilerinizi koruyabiliyor musunuz? 
2. çeyrekte yoğun pandemi döneminde bir nebze düşüş yaşansa da yıl geneline baktığımızda gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında müşteri ağımızı genişlettik ve kilit müşterilerimiz ile hacimlerimizi arttırdık. Makine parklarımızın kabiliyetlerinin gelişmesi ve hammadde tedarik süreçlerimizdeki doğru planlamalar ile hizmet kalitemizi yükselttik. 
Yurtdışında bilhassa Avrupa ve ABD’de ülke olarak karşılaştığımız kota ve vergi engellerine rağmen, yaptığımız yeni pazar araştırmalarının ve ürün geliştirme faaliyetlerimizin neticesinde bu sene 45 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirmiş olduk. 
 
Pandemi ile birlikte dijital teknoloji yoğun olarak hayatımıza girdi. Firma olarak üretim ve satışta dijital teknolojiden hangi oranda yararlandınız?
Googleplay ve Appstoredan cep telefonlarına indirilebilen Galva Metal uygulaması ile müşterilerimize tüm süreçlerimize hakim olma fırsatı sunmaya başladık. Stok listelerinden cari hesap detaylarına, finansal işlemlerden, fiyat taleplerine kadar birçok işlemi mesai saatleri dışında da müşterilerimiz ile iletişimde olabilecek seviyeye geldik.
Seyahatlerin kısıtlanması neticesinde yurtdışından birçok müşteri ile gerçekleştirdiğimiz online toplantılar ile iletişimi ve karşılıklı bilgi akışlarını sürdürmeye çalıştık.    
 
Son çeyrek öngörü ve hedeflerinizi paylaşır mısınız?
Son çeyrekte, beklendiği üzere pandeminin ikinci dalgası hissedilmeye başladı. Buna karşın Avrupa’daki kapasite kısıtları, Çin ve Uzakdoğu’nun alımları ve düşük stok seviyelerinin de etkisi ile talep canlılığını korudu. Neticesinde terminlerin uzadığı ve fiyatların yükseldiği bir dönemi yaşıyoruz. Bu sürecin Şubat ayındaki Çin tatiline kadar süreceğini öngörüyoruz. 
Firma olarak son çeyreği ve yılı geçen senenin üzerinde satış-sevkiyat rakamları ile kapatmayı hedefliyoruz. Devreye aldığımız yeni ürünlerimizin iç ve dış pazarlarda tanıtım faaliyetlerine ağırlık vereceğiz.
 
Eklemek istedikleriniz…
2020 yılı ülkemiz tüm dünya için zor bir yıl olarak hatırlanacak. Fakat sektörümüzün dinamik yapısı, azim ve gayretleri ile bu zor seneyi dahi gelişme kaydederek kapatacak dünyadaki ender ülkelerden biri olacağız. Galva Metal olarak tüm paydaşlarımız ve iş ortaklarımız ile birlikte sürdürülebilir gelişime odaklanacağız.