21 Nisan 2021 Çarşamba

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank tan Silvan Sanayiye ziyaret

T. C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi Temel Atma Töreni sonrasında Silvan Sanayi’nin İMES'te yer alan yeni dökümhanesini ziyaret etti. Alman devi Knorr-Bremse'nin dünyadaki en büyük tedarikçisi Silvan Sanayi'nin son teknoloji üretim tesisinde hızlı trenlerin fren sistemleri ve diskleri üretimi hakkında bilgi aldı. Silvan Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Demir Mollaoğlu, Silvan Sanayi Teknik Müdürü ve TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özalp ve ekibinin ağırladığı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tesiste incelemelerde bulundu. Varank, ayrıca yüksek katma değerleri fren disklerinin tamamlama işlemlerinin yapıldığı birimde çalışanlarla sohbet ederek bir döküm parçasının taşlama sürecini de yakından izledi ve çalışanlarla hatıra fotoğrafı çekildi.

"Silvan Sanayi AŞ, kg başına 40 cent'lik hammaddeyi alıyor, 7 $'lık ürüne dönüştürüyor ve 40'ın üzerinde ülkeye ihraç ediyor. İşte katma değer!" şeklindeki ifadesiyle Türk Metal Döküm Sektörünün ülkemize sağladığı döviz girdisine işaret etti ve ziyaretini sonlandırarak ekibiyle tesisten ayrıldı. 
Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programının ana bileşenlerinden "Ulaşım Araçları" alanında Yüksek Hızlı Tren projelerinin en önemli noktalardan biri olduğu biliniyor. Yatırımlar kapsamında yerli ve milli teknoloji ürünleri büyük önem taşıyor ve Organize Sanayi Bölgeleri yönetimlerinin de desteğiyle detaylı incelemeler yapılarak yerli tedarikçi veritabanları oluşturuluyor. Dünyanın önde gelen demiryolu kuruluşlarının çözüm partneri ve tedarikçisi Silvan Sanayi tesisinin derin tecrübe ve proses birikimi doğrultusunda projelerde ismi ön plana çıkıyordu.