29 Eylül 2023 Cuma

universal robots

universal robots

Cobot’lar ile kaynak uygulamalarında kısa zamanda daha fazla iş imkânı

Uygulanması kolay, kompakt yapıya sahip ve hızlı yatırım geri dönüşün alınabildiği kaynak cobot’ları, sanayinin bu alanındaki zorluklarla başa çıkabilmenin en ideal çözümü olarak üreticilerin önem verdiği teknolojilerden biri haline geldi. Çok yönlü olan ve basit uyarlamalarla çok çeşitli uygulamaların üstesinden gelebilen Universal Robots kolaboratif robotları, kaynak uygulamalarında şirketlere artan kalite ve verimlilik ile esneklik sunuyor. Ark, TIG, lazer, MIG, ultrason, plazma ve punta kaynaklama ile lehimleme ve sert lehimleme yapabilen kolaboratif robotlar, kaynak süreçlerinde verimlilik artışı sağlayarak kısa zamanda daha fazla iş yapma imkânı sunmasının yanında iş yeri ve çalışan güvenliğini artırıyor. Cobot ile kaynak uygulama örnekleri de dünyada giderek benimseniyor ve üretim süreçlerinde yer buluyor. Uygulanması kolay, kompakt yapıya sahip ve hızlı yatırım geri dönüşünün alınabildiği cobot’lar, sanayinin bu alanındaki zorluklarla baş edebilmesi için en ideal çözüm olarak öne çıkıyor.

Esnek üretim imkânı veriyor
Kolay kurulabilen ve kolay programlanabilen cobot’lar, işletmelere esnek üretim imkânı da veriyor. Yeni ürünlerin üretimine de hızla adapte olabilen, üretime hız kazandırabilen cobot’lar; kaynak gibi yüksek riskli işlerde öğrenme süresine ihtiyaç duymuyor. Mobil Kaynak Sistemi ‘CobotMobil’ konsepti ile; cobot’u elle öğreterek ya da kontrol kumandasıyla programlayarak farklı çeşitlilikte düşük ya da yüksek adetlerdeki parçaların kaynak işlemlerinin güvenle gerçekleştirmesini ve CobotMobil’in esnek konumlandırılarak farklı istasyonlarda sürdürülebilir, kaliteli üretim imkânı sağlıyor. Üretim süreçleri arasında kolayca taşınan ve uç elemanları değiştirilerek kaynak ya da faklı birimlere hızla adapte olabilen cobot’lar, yeni bir yatırım gerektirmeksizin, değişen ihtiyaçlara cevap verebiliyor. Akıllı telefon kullanabilen birisi tarafından kolayca programlanabilen cobot’lar, işletmeyi yeni yazılımcı ya da yeni yazılım ihtiyacından da kurtarıyor. Doğru alanda doğru miktarda kaynak malzemesi/ham madde kullanarak da üretimde hammadde tasarrufu sağlıyor.

Cobot’lar ile hızlı yatırım dönüşü elde ediliyor
Risk analizlerine bağlı olarak hiçbir güvenlik bariyerine ihtiyaç duymadan insanlarla yan yana, onlardan öğrenerek çalışan cobot’lar, sık tekrar eden, monoton ve yorucu işlerde yer alarak insanları tehlikeli işlerden, kalifiye işlere yönlendiriyor. Böylece çalışan ve iş yeri güvenliğini artırıyor. Az alan kaplaması, tüm eksenlerde 360 derece dönüş kabiliyeti ve kompakt yapısı en dar alanlarda bile kaynak işlerinin üstesinden gelmesini sağlıyor. Bu özellikleri ile üreticilerin farklı tasarımlar denemesinin önünü açıyor. 220 V enerji ihtiyacıyla yeni bir elektrik altyapı yatırımına da gerek duymayan cobot’lar, enerji tasarruflu ve bakım gerektirmeyen teknolojileriyle yatırımın geri dönüşünü de hızlanıyor. Cobot’lar, her zaman yüksek hassasiyet ve performansla çalışarak, üretimde kaliteyi artırıyor, standartları yukarı çekiyor. Tüm üretimde aynı kaliteyi sunarak, yıllar sonra üretilecek ürünün yine aynı kalitede olmasını, üretimde devamlılığı ve istikrarı sağlıyor.

Webinar ve seminerlerde son yenilikler paylaşılıyor
Universal Robots kaynak uygulamalarında cobot kullanımıyla elde edilecek avantajları, hızla ilerleyen kolaboratif robot teknolojisinin detaylarını paylaşmak ve demo sistemlerinin tecrübe edilmesini sağlamak için seminer ve webinarlar düzenliyor. Hızlı entegrasyon, kolay kullanım ve programlama, dar alanda çalışabilme, esnek üretim imkânı gibi sayısız avantaj sunan kaynak robotları, üretimde zorlukların aşılmasını sağlayan yetenekleriyle şirketler için tercih edilen bir teknoloji oluyor. Özellikle Mesleki Eğitim Kurumları ve KOBİ’leri odağına alan robotik kaynak uygulama etkinlikleri, işlem zorluklarının üstesinden gelme ve verimliliği artırma amacıyla ihtiyaçlara hızlı ve etkili bir çözüm sunuyor. Universal Robots kaynak teknolojisini odağına alarak uygulamalı seminerler düzenlemeye devam ediyor. Yeni yıl ile birlikte Ocak ayında başlayan online ve uygulamalı etkinlikler için UR web sayfasından kayıt gerçekleştirilebiliyor. Her sektörden her büyüklükteki kaynak teknolojisi ile ilgili firmaların bilgilendirildiği webinar ve seminerde kaynak uygulamalarının alışılagelmiş yaklaşımlarım dışında ‘cobot ile kaynak uygulamaları’ ile ilgili her türlü yenilik örnek uygulamalarla anlatılacak. Universal Robots cobot’larıyla verimliliği ve kaliteyi artırmanın mümkün olduğu, çalışanlara güvenli çalışma ortamı sağlayarak en zorlu kaynak görevlerinin nasıl otomatikleştireceğinin paylaşılacağı etkinlikte kaynak uygulamalarında cobot’ların nasıl kullanılabileceği ve avantajları aktarılacak.Kaynak operasyonlarında cobot’ların sağladığı başlıca avantajlar:

Operatörlerin zor ve tekrara dayalı görevlerden kurtarılması,
Kaynak işlemi sırasında kaynakçıların karşılaştığı risklerin azaltılması,
Uzman açığının kapatılmasına katkı sağlaması,
Kompakt yapısı sayesinde dar alanda kurulabilmesi,
Standart kalite sunma güvencesi
Kaynak işlemleri için hızlı ve kolay uç ekipmanı değiştirilebilmesi,
Üretim kapasitesinde artış sağlanması,
Ürün kalitesinde iyileşme ve fire oranında düşüş imkânı,
Hızlı yatırım geri dönüşü,
Elle öğreterek programlanması,
Yüksek çeşitlilik/düşük üretim adetlerinin otomatikleştirilebilmesi,
Kolay kurulum sayesinde farklı kaynak istasyonlara taşınabilmesi,