27 Eylül 2022 Salı

tel makina

tel makina

Tel Makine Firma sahibi Güven Türkyılmaz:

“Pandemi sürecinde yeni siparişler aldık, krizden etkilenmedik”


Firma olarak pandemi sürecinden fazla etkilenmediklerini belirten Tel Makine Firma Sahibi ve Genel Müdürü Güven Türkyılmaz, “Kriz sürecinde şirketimizin çok şanslı olduğunu söyleyebilirim. Tam kriz öncesi, yurtiçine 2 tır, ihracat olarak yurt dışına Romanya’ya 3 tır kuru tel çekme makinası gönderdik. Sipariş üzerine çalışan firma olduğumuz ve makinaların yapım süreleri doğaları gereği uzun olduğu için kriz öncesi bu yılın haziran ayına kadar olan kesin siparişlerimizi de almıştık. Bütün bu gelişmeler ışığında krizden etkilenmedik. Tabi ki bütün firmalarda durumun aynı olmadığını biliyoruz. Bizim avantajımız imalat-proses akış tarihinin krizle örtüşmesi oldu..”


“Kriz, her ülke ekonomisine darbe vurdu” 

Yaşanan gelişmelerin küresel etkisi olduğunun altını çizen Türkyılmaz, pandeminin her ülke ekonomisine ve işletmelerine darbe vurduğunu söyledi. Türkyılmaz: “Ben siyaset konusunda her zaman bilgili fakat asla ilgili olmadım. İnsan varlığımızın her konunun üstünde tutulmasının önceliğini düşündüğümüzde, bu sürecin diğer bütün devletlere kıyaslandığında son derece başarılı yürütüldüğüne inanıyorum. Sağlık konusunda Hükümetin dünyaya örnek kriz yönetiminin yanında, ticari konuda da başarılı buluyorum. Kriz global, her ülke ekonomisine, en küçük işletmelerine kadar darbe vurdu. Ben alınan kararlar doğrultusunda nefes kredileri, istihdamı korumak adına verilen destekleri ve dar gelirlilere yapılan yardımları yerinde buluyorum. Eldeki imkanların doğru kullanıldığını ve bu krizi dünyaya nazaran en az hasarla atlatan ülkelerden birisi olacağımıza olan inancım tamdır” diye konuştu.


“Karamsar değilim”

Pandeminin bitmesinden sonra Türkiye ve dünyada çok olumlu gelişmeler yaşanacağına inandığını belirten Türkyılmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Covid-19 krizi sonrası ile ilgili kesinlikle karamsar değilim, aksine daha iyi şeyler olacağına inanıyorum. Çin’in bu krizle birlikte son ürün, yarı mamül ya da yedek parça konusunda otomotiv başta olmak üzere birçok sektöre darbe vurması, sorunun kaynağı olarak görülmesine sebep olmuştur. Durum bu iken, Avrupa’nın en yakınında genç ve dinamik nüfusa sahip ülkemizin yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olacağını düşünüyorum. Bazı büyük firmaların Türkiye’de partner firmalar aradığını duyuyoruz.”


“Covid-19 önlem ve uygulamalarımız”

Firma olarak pandemi konusunda çok hassas olduklarına vurgu yapan Türkyılmaz, aldıkları önlemleri şöyle sıraladı: “Firmamızda yaptığımız Covid -19 ile ilgili kriz toplantısı sonrası ilk etapta acil eylem planımızı oluşturduk ve uygulamaya koyduk. Bunlar kısaca;

•Şirket girişinde herkesin ateşinin ölçülmesini sağladık ve içeriye maskesiz girişin önüne geçtik.

•Sosyal mesafenin korunması adına, çalışma tezgahlarının araları açıldı.

•Ofislerde masa başı çalışanlar hariç girişler yasaklandı. Teknik ofis personelleri bilgi alış verişlerini ofis dışına taşıdı.

•Muhasebe ve satınalma personelleri ev ofise geçti.

•Şirket mescidi kullanıma kapatıldı.

•Yemekhanedeki sandalyelerin yarısı kaldırılarak, çapraz iki sandalye bırakıldı ve giriş çıkış sıraya koyuldu.

•Çay vakitleri toplu oturumlar kaldırıldı, tek kullanımlık bardak kaşık ve kapalı şeker uygulaması getirildi.

•Şirket içinde tespit edilen noktalara dezenfektan konuldu.

•Zorunlu olmadıkça toplantılar kaldırıldı, zorunlu hallerde şirket içinde açık alanda ayakta yapılmasına karar verildi.

Çok şükür personelimizin bu konu hakkındaki hassasiyet ve katılımcı davranışı sayesinde şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık.”