8 Aralık 2021 Çarşamba

YILDIZ DEMİR ÇELİK

YILDIZ DEMİR ÇELİK

Türkiye, çelik üretimi artışında 

dünya devlerini solladı

Erhan Özdemir 

Yıldız Demir Çelik Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yrd.

2020’yi bir önceki yıla göre yüzde 6 büyüyerek 35,8 milyon tonluk üretim rakamıyla kapatan Türk çelik sektörü, büyüme ivmesini bu yıl da sürdürüyor. Dünya Çelik Birliği (Worldsteel) verilerine göre, Ağustos 2021 döneminde Türkiye’deki ham çelik üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 artarak 3,5 milyon ton oldu. Bu yılın ilk sekiz ayında ise, çelik üretimi geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 16,7 artarak 26,6 milyon ton olarak gerçekleşti. Türk çelik sektörü bu büyüme hızıyla Japonya, Güney Kore ve Rusya gibi büyük üreticileri geride bırakmayı başardı. Ağustos ayı üretimi, Türkiye'nin 2021 yılında 40 milyon ton üretime ulaşabileceğine yönelik beklentileri de güçlendirdi. Pandeminin olumsuz etkisini hızla geride bırakan endüstrinin büyümesiyle birlikte üretimdeki artışını önümüzdeki aylarda devam etmesi bekleniyor. 


İhracatta ilk 8 ayda rekor artış 

Ege İhracatçı Birlikleri’nin verilerine göre, Türkiye'nin 8 aylık çelik ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 69 arttı. Her ay rekor kırarak ilerleyen sektör, geçen yılın 12 aylık dönemindeki dış satışı geride bırakarak ocak-ağustos döneminde ihracatı 13 milyar 232 milyon dolara yükseltti. Miktar bazında ise, 2020’de 20,3 milyonluk tonluk ihracata karşın 2021’nin Ağustos sonunda rakam 15,3 milyon tona ulaştı.


Büyüme devam edecek

Sektörün hızlı karar verebilme ve kendine yeni pazarlar bulabilme başarısına dikkat çeken Yıldız Demir Çelik Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, “Pandeminin olumsuz etkisini kısa sürede üzerinden atan sektörümüz hem iç pazardaki canlanma hem de yeni pazarlardaki büyümeyle birlikte çok hızlı bir şekilde toparlandı. İç pazardaki güçlü talep ve yeni ihracat pazarlarıyla birlikte bu büyüme devam edecek” dedi. 

Son yıllarda ABD ve AB’nin Türk çeliği aleyhine hayata geçirdiği uygulamalara rağmen, bu üretim rakamlarına ulaşılmasının büyük bir sektör başarısı olduğuna dikkat çeken Erhan Özdemir, “AB’nin galvanizli ürünlerde süregelen antidamping soruşturması, Türk üreticilerinin etkinliğini zayıflatıyor. Bu noktada bakanlık, birlikler ve dernekler nezdinde ortak hareket ederek gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Hukuki altyapısı olmayan koruma önlemleri, büyüyen Türk çelik sektörü için bir engel oluştursa da bizler uzun dönemde Türk çelik sektörünü büyütmeye devam edeceğiz.” 

Çelik sektörünün ihracatı için önümüzdeki yıllarda en çok konuşulacak konulardan biri de hiç şüphesi Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) olacak. Karbon emisyonu yüksek elektrik ve petrol ürünleri gibi girdileri olan demir-çelik sektöründe vergi ve maliyet artışlarının yüksek olması bekleniyor. Türk ihracatçısına bu sürecin ek maliyet yaratacağına ve bunun da rekabet gücünü zayıflatabileceğine dikkat çeken Erhan Özdemir, “Sektör olarak bu konuları çok daha fazla konuşmamız gereken bir döneme giriyoruz. Yıldız Demir Çelik olarak, karbon emisyonlarını azaltma yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Üretim süreçlerinde geri kazanılmış suyu kullanan; bununla birlikte buhar salınımıyla temiz baca uygulamasına sahip sektördeki ender kuruluşlardan biriyiz. Bununla beraber yeni teknolojiye ve çevreci altyapıya sahip, Endüstri 4.0 temelli yüksek verimli bir tesis olmamızın avantajları sektörde ayrışmamızı da sağladı. Önümüzdeki dönemde, geleceğin teknolojilerine hazır bir fabrika olarak, dijitalleşmeye ağırlık vererek hayata geçireceğimiz yeni atılımlarımız olacak. 

Kocaeli Alikahya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Yıldız Demir Çelik tesislerinin son teknolojiyle donatılmış ve çevreci bir üretim tesisi olduğunu belirten Erhan Özdemir, “Yıllık 1,5 milyon ton asitleme ve soğuk haddeleme kapasitesine sahip olan üretim tesisimizde, sürdürülebilir yüksek kaliteli üretimimizi, kuruluşumuzun 3’üncü ayında aldığımız IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ile taçlandırdık. Yine aldığımız ‘Müşteri Yönetim Sistemi’ ve ‘Enerji Yönetim Sistemi’ gibi belgelerle standartlarımızı da tescilledik. Önümüzdeki dönem uygulama alanlarımızı genişletip, faaliyetlerimizin çevresel, toplumsal ve ekonomik olarak tüm paydaşlarımız için değer katmasını amaçlıyoruz” diye konuştu. 

İkinci galvaniz hattı çalışmalarının devam ettiği bilgisini paylaşan Özdemir şöyle devam etti: “2022 başında bu hattın devreye girmesini bekliyoruz. Bu hattın devreye girmesiyle birlikte mevcut üretim kapasitemizi 900 bin tona taşıyacağız. Katma değerli üretim hacmimizi ciddi oranda artıracak bu yatırım Yıldız Demir Çelik’in yıllık cirosunu da yüzde 40-45 oranında arttıracak. Şu anda montaj aşamasında olduğumuz ikinci hat yatırımımızla birlikte üçüncü galvaniz hattının da hazırlıklarını yapıyoruz. Bu alanda yatırımlarımız artarak devam edecek. Orta ve uzun vadede, özellikle ülkemizin ithal ettiği ürünleri tesisimizde üreterek Türkiye’nin cari açıkla mücadelesine verdiğimiz desteği artıracağız. En önemli hedef ve sorumluluklarımızdan biri ise Türk çelik sektörünü dünyadaki ana oyunculardan biri olarak konumlamak.”


İki ihracat ödülü birden aldı

Yüksek ihracat performansıyla Türkiye ekonomisine katkıda bulunmayı sürdüren Yıldız Demir Çelik ‘in bu başarısı da tescillendi. 

2020 yılını 100 milyon dolara yakın bir ihracat rakamıyla tamamlayarak, faaliyete geçtiği 2018 yılından bu yana toplam 200 milyon doların üzerinde ihracata imza atmayı başaran şirket, Çelik İhracatçıları Birliğinin (ÇİB) düzenlediği "Çelik İhracatının Liderleri" ödülleri töreninde, 2019’da büyük ölçekte en çok ihracat artışı gerçekleştiren firmalar kategorisinde birinci oldu.