8 Aralık 2021 Çarşamba

Yıldız Demir Çelik

Yıldız Demir Çelik

Yıldız Demir Çelik, İkinci Galvaniz Hattında sona yaklaşıyor

Gelecek yılın ilk çeyreğinde devreye girecek ikinci galvaniz hattı, Yıldız Demir Çelik’in galvaniz üretim kapasitesini yıllık 900 bin tona çıkarırken, cirosunu da yüzde 40 artıracak.

Erhan Özdemir
Yıldız Demir Çelik Genel Müdür YardımcısıTürkiye ekonomisine katkı sunabilmek için çalışmalarını sürdüren Yıldız Demir Çelik, ikinci galvaniz hattı yatırımında sona yaklaşıyor. Tesis, 2022 yılının ilk çeyreğinde üretime başlayacak. Yıldız Demir Çelik bu yatırımla galvaniz üretim kapasitesini 900 bin tona çıkarırken, Türkiye katma değerli çelik ithalatını azaltmaya katkı sağlayacak. Bugüne kadar 300 milyon doların üzerinde bir ihracat rakamına imza atan Yıldız Demir Çelik, yeni galvaniz hattı ile ihracat gücünü de artıracak. 
En son teknolojik özelliklere sahip yeni galvaniz hattında üretimi yapılacak olan malzemenin kalınlığı 0,20-2,00 mm, genişliği ise 700-1,550 mm arasında olacak. Kaplama ağırlığı ise 30- 600 g/m² arasında değişecek.
Galvanizli çelik üretimi 900 bin tona çıkacak
İkinci galvaniz hattı çalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirten Yıldız Demir Çelik Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, “2022 başında bu hattın devreye girmesini bekliyoruz. Bu hattın devreye girmesiyle birlikte mevcut üretim kapasitemizi 900 bin tona taşıyarak müşteri memnuniyet doğrultusunda termin süremizi kısaltacağız. Son teknolojik özelliklere sahip yeni galvaniz hattımız toplam 5.000 m² kapalı alanda kuruluyor. Yeni galvaniz hattı ilke birlikte 12.000 m² kapalı alana sahip stoklama alanı da devreye girecek. Böylece Alikahya OSB‘de bulunan tesisimizin toplam kapalı alanı 100.000 m²‘ye çıkmış olacak. Katma değerli üretim hacmimizi ciddi oranda artıracak bu yatırım Yıldız Demir Çelik’in yıllık cirosunu da yüzde 40 oranında arttıracak. Şu anda montaj aşamasında olduğumuz ikinci hat yatırımımızla birlikte üçüncü galvaniz hattının da hazırlıklarını yapıyoruz. Bu alanda yatırımlarımız artarak devam edecek. Orta ve uzun vadede, özellikle ülkemizin ithal ettiği ürünleri tesisimizde üreterek, Türkiye’nin cari açıkla mücadelesine verdiğimiz desteği artırırken, ciddi bir ihracat potansiyeli de yakalayacağımızı düşünüyoruz. En önemli hedef ve sorumluluklarımızdan biri ise Türk çelik sektörünü dünyadaki ana oyunculardan biri olarak konumlamak” dedi.