27 Eylül 2022 Salı

Mitaş Endüstri

Mitaş Endüstri


MİTAŞ, Türkiye’nin en büyük galvaniz tesisini İzmir Aliağa’da kuruyor
2021 yılında Türkiye’nin en prestijli projelerinde MİTAŞ Galvaniz imzası

Güneş Kalkan
Galvaniz Satış Grup Müdürü / Mitaş Endüstri San. Tic. A.Ş.


 1955 yılında kurulan MİTAŞ Madeni İnşaat İşleri Türk A.Ş. ile iş dünyasındaki yolculuğuna başlayan MİTAŞ Grup, bünyesindeki şirketler ile enerji, telekomünikasyon, aydınlatma, savunma sanayi, otomotiv, çelik konstrüksiyon ve kimya gibi sektörlerde yurt içinde olduğu gibi 5 kıtada 140’tan fazla ülkeye ihracat yaparak küresel ölçekte de faaliyet göstermektedir.
Grup firmalarımızdan olan Mitaş Galvaniz, 2017 yılından itibaren MİTAŞ Endüstri Sanayi Ticaret A.Ş. adı altında hizmetlerini sürdürerek, sektöründeki firmalara her zaman öncülük etmiş; teknoloji, kalite, kapasite ve iş sağlığı ve güvenliği alanlarında kendini sürekli geliştirerek ve müşterilerine yaratıcı, güvenli ve çevre dostu teknolojilerle bütünleşik, ürün ve hizmetler sunmaktadır.
Tesislerinde en yüksek teknolojiyi kullanan MİTAŞ Galvaniz, sektörel bazda gelişmeleri takip ederek müşteri istek ve ihtiyaçlarına kısa sürede cevap vermektedir. Özellikle vinç sistemlerinde kullanılan otomasyon sistemi, yüksek çinko banyo kompozisyon kalitesi ve yüzey hazırlık prosesleri ile fark yaratmaya devam etmektedir. Tüm teknolojik elemanların bakımları periyodik olarak yapılmakta olup gerek çinko banyo gerekse yüzey hazırlık banyo analizleri eksiksiz şekilde takip edilmektedir.
Kalite anlayışından hiçbir zaman ödün vermemiş olan MİTAŞ Galvaniz, grup içi projelerde gösterdiği hassasiyet ve kalite standartlarının aynısını tüm galvaniz kaplama müşterileri için de göstermekte ve uygulamaktadır. Özellikle hammadde seçimini titizlikle yapan firmamız, sahip olduğu ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin gereklerini tüm süreçlerde uygulamaktadır.
Firmamız, üstlendiği işlerin güvenli bir şekilde yapılması amacıyla güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak için iş sağlığı ve güvenliği politikalarını, şirket genelinde günlük faaliyetlerinde de uygulayarak proaktif ve sistematik olarak yönetmektedir. Bu çalışmalarının sonucu olarak ISO 45001 iş sağlığı ve güvenliği yönetimi sertifikası almaya hak kazanmıştır.
MİTAŞ Galvaniz, faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel sürdürülebilirlik risklerini ortadan kaldırmak için politikalar ve aksiyonlar yürütmekte; sürdürülebilirlik kriterlerini uygulayarak, uygun etki azaltma önlemlerini gerçekleştirmek için çevresel etkilerle ilgili riskleri yöneterek ve emisyonları azaltmak için yeni teknolojilere yatırım yaparak bilinçli ve sürdürülebilir bir enerji ve doğal kaynak kullanımını teşvik etmektedir. ISO 14001 sertifikalı bir şirket olan MİTAŞ Galvaniz, insana ve doğaya saygılı bir politika ile yönetilmektedir.
Firmamız ile ilgili genel bilgiler verdikten sonra, kısaca 2021 yılını değerlendirecek olursak; tüm firmalar için olduğu gibi bizim için de pandemi ve ekonomik dalgalanmalar nedeni ile zor bir yıl oldu. 2021 yılı içinde MİTAŞ Galvaniz, bu olumsuzluklara rağmen yaklaşık 250.000 ton galvaniz kaplama yaparak sektöründe bulunduğu yeri hak ettiğini bir kez daha gösterdi. Yurt dışında birçok büyük projenin taahhüt işlerini üstlenen firmamız, aynı zamanda Türkiye’de de 1915 Çanakkale Köprüsü ve Akkuyu Nükleer Santrali gibi birçok projeye imzasını atmıştır. Tesis sayısı anlamında da liderliği elinde bulunduran MİTAŞ Galvaniz, 2 adedi santrifüj olmak üzere Ankara’da 5, İzmit ve İzmir’de de 1’er tesis olmak üzere toplam 7 adet sıcak daldırma galvaniz kaplama tesisine sahiptir. Yatırımlarına hız kesmeden devam eden firmamız, 2021 yılı içinde İzmir Aliağa’ya yeni bir sıcak daldırma galvaniz kaplama tesisinin yapımına başlamış, 2023 yılında faaliyete geçirmeyi planlamaktadır. Banyo ölçüleri 16m x 2,2m x 3,5m olacak olup yaklaşık yıllık kapasitesi 120.000 ton olarak planlanmaktadır. Bu verilere göre, hem hacim olarak hem de kapasite olarak Türkiye’deki en büyük galvaniz tesisi olma özelliğine sahip olacaktır.
Birçok sektörde olduğu gibi galvaniz sektörü de ciddi sıkıntılarla karşı karşıya. Özellikle dünya çapında çinko hammadde imalatının neredeyse yarıya düşmesi sonucu birim fiyatlarda belirgin artışlar oldu. Yanı sıra yüzey hazırlık kimyasallarında da benzer problemler mevcut. Lojistik ve gümrük maliyetlerinin artmasını da eklersek genel hammadde tedariki her geçen gün zorlaşıyor. Ayrıca galvanizleme prosesinde çok ciddi bir enerji sarfiyatı olduğundan enerji maliyetlerindeki artışın birim maliyetlere etkisi çok fazla.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen, Türkiye ve dünyada özellikle bazı sektörlerde yapılacak yatırımlara hız verilmesi 2022 yılı için umutlarımızı arttırıyor. Bu sektörlerin başında yenilenebilir enerji geliyor. Özellikle Avrupa ve Amerika bölgesine yapılacak günes enerjisi yatırımlarının galvaniz kaplama sektörüne ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Ayrıca Türk Lira’sındaki değer kaybı sebebiyle yurt dışı piyasaların Türkiye’ye daha çok yöneleceğini, bu sayede iş hacminin yükselip birim maliyetlerin düşeceğini umut etmekteyiz. Dolayısıyla Çin gibi büyük üreticilere karşı maliyetler anlamında elimizin daha güçlü olması, doğru stratejik hamlelerle desteklendiğinde başarı kaçınılmaz.
MİTAŞ Galvaniz ailesi olarak herkese mutlu ve başarılı bir yıl dileriz.