30 Mart 2023 Perşembe

KALELİLER

KALELİLER

Kaleliler Bağlantı Elemanları Genel Müdür Yardımcısı Demet Mumcu:
“2022, yeni yatırımlarımızı devreye alma yılı oluyor bizim için, yeni yatırımların devreye alınmasıyla 2023 ve 2024 yıllarının
firmamız ve markamızın özellikle Avrupa’da bilinirliğinin artması açısından daha verimli olacağını öngörüyoruz”

Isıl işlemden, kaplamaya kadar üretimin bütün süreçlerini firmaları bünyesinde yaptıklarını, ürün kalitesinden asla ödün vermediklerini belirten Kaleliler Bağlantı Elemanları Genel Müdür Yardımcısı Demet Mumcu, satışlarının %40’ını Avrupa ülkelerine yaptıkları ihracatın oluşturduğunu kaydetti. 2022 yılında yeni yatırımlarını devreye aldıklarının altını çizen Mumcu,  önümüzdeki kısa vadede bu yatırımların meyvesini toplayacaklarını ifade etti. Mumcu, sorularımızı yanıtladı.

Firmanız ve ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ankara’da 1995 yılında 5 kişilik bir ekiple faaliyete başlamış olan firmamızda bugün 150 kişi çalışmaktadır. Çelik cıvata, somun, ankraj cıvataları, saplamalar, plakalar, rondela, özel üretim çelik bağlantı elemanları gibi çok geniş bir yelpazede üretim ve ihracat yapmaktayız. Bugün satışlarımızın %40’ı başlıca Avrupa ülkelerine yapmakta olduğumuz ihracat satışlarıdır.

Üretim altyapınız ve kapasiteniz konusunda bilgi verir misiniz?
Kaleliler KLR markası ile sıcak ve soğuk dövme yöntemlerini kullanarak cıvata üretimi, sıcak dövme ile somun üretimi, talaşlı imalat ile özel üretimler yapmaktadır. Sıcak dövme birimimizde bu yıl itibariyle robotların kullanımı da başlamıştır. Bu sayede hem kapasite artışı hem de üretimde parametrelerin daha sağlıklı olarak kontrolü hedeflenmektedir. Ayrıca üretimde otomasyon sistemi kurulumu da tamamlanmaktadır, bu sayede üretim verilerinin anlık olarak ERP sistemine aktarımı, dolayısıyla verimlilikte bir artış hedeflenmektedir.
Aylık üretim kapasitesi yaklaşık 500 tondur. Isıl işlem, kaplama (sıcak daldırma galvaniz, elektro galvaniz) işlemleri firmamız bünyesinde yapılmakta ve kalite kontrol laboratuvarımızdaki kalibrasyonlu cihazlarımızla test edilip, onaylandıktan sonra sevkiyatları gerçekleşmektedir.
Üretim gamımızı aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

•Cıvatalar: M 12- M 80 aralığında,
ISO 898-1'e göre; 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.6, 6.8, 8.8, 10.9, 12.9. kalitelerde, ASTM Standartlarına göre; ASTM A 325M, ASTM A 490M, SAE 429 vb. kalitelerde
DIN 931/933, ISO 4014/4017, EN 14399-4/6, EN 15048-1, DIN 912, ISO 4762, DIN 7990, DIN 7991, ISO 10642 vb.

• Saplamalar ve Ankraj cıvataları: M 12- M 220 mm aralığında
ISO 898-1'e göre; 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.6, 6.8, 8.8, 10.9, 12.9. kalitelerde,
ASTM Standartlarına göre; Gr 5, 8, B7, B7M, L7, L7M, B8, B8M, B16, ASTM A30, ASTM F1554 Gr.36, Gr.55, Gr.105 vb. kalitelerde gibi kalitelerde üretilmektedir.
DIN 975/976, DIN 938/939 vb.
• Kaplamalar: Standartlara uygun ve özel kalınlıklarda Cr +3 elektro galvanizin yanı sıra, Otomatik hattımız ile Sıcak Daldırma Galvaniz, Geomet®, fosfat kaplama ve diğer kaplama çeşitleri sunulmaktadır.

Neden tercih ediliyorsunuz? Ürün ve hizmet kaliteniz konusunda bilgilendirir misiniz?
Oldukça geniş bir ürün gamında üretim yapıyor olmamız, ısıl işlem ve kaplama gibi ürün kalitesine etki edecek unsurların da kendi fabrikamızda yapılıyor olması, iyi yetişmiş bir mühendis ekibimizin olması ürün kalitemiz konusunda müşterilerimize güven veriyor.
Ayrıca deneyimli satış ve sevkiyat personelimiz ile hızlı ve çözüm üreten bir yaklaşımımız, her türlü sorunda müşterimize çözüm üretiyor olmamız da hizmet kalitemiz ile kalıcı bir müşteri portföyüne sahip olmamıza yardımcı oluyor.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
• ENERJİ SEKTÖRÜ
Yenilenebilir enerji
Rüzgar enerjisi santralleri
Termik santraller
Hidroelektrik santraller
• PETROKİMYA TESİSLERİ / RAFİNERİLER
• KÖPRÜ VE TÜNEL İNŞAATLARI
• ENDÜSTRİYEL TESİSLER
• ÇELİK YAPILAR
• HAVAALANI YAPILARI
• AĞIR MAKİNE SANAYİ
• PREFABRİK YAPILAR
• BASINÇLI KAPLAR
• POMPA VANA ÜRETİMİ
• ÇATI SİSTEMLERİ

İç pazar ve ihraç pazarlarınızda talep nasıl seyrediyor? Pandemi tedbirlerinin gevşetilmesinin olumlu yansımaları oluyor mu?
Özellikle dış pazarda ülkemize olan ilgi artmış durumda, Çin’e uygulanmakta olan vergiler nedeniyle özellikle kısa vadedeki alımlar için Avrupalı alıcılar yeni ve güvenilir tedarikçi arayışındalar. Mevcut müşterilerimizin de önceden Çin’den almakta oldukları bazı ürünlerin alımını Türkiye’den yapmaya başlamaları gündemde. Bunun ihracatımızı artırma yönünde bize katkısının büyük olacağını düşünüyoruz.
Pandemi sonrası ziyaretler ve fuar planları gündeme geldi, bu unsurların da satışlarımızı olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz.

2022 ile ilgili öngörü ve planlarınızı paylaşabilir misiniz?
2022 yılı bizim için yeni yatırımlarımızı devreye alma yılı oluyor aslında, bu yılı bir sonraki yıla bir nevi hazırlık yılı olarak görüyoruz. Yeni yatırımların devreye alınmasıyla, 2023 ve 2024 yıllarının firmamız ve markamızın özellikle Avrupa’da bilinirliğinin artması açısından daha verimli olacağını öngörüyoruz.

Eklemek istedikleriniz…
Sürekli kendini geliştirmeye açık olan üretici firmaların ülkemizin içinde bulunduğu zorlu ekonomik koşulları geride bırakması ve istikrarlı bir büyüme yakalayabilmesi açısından hayati önem taşıdığına inanıyoruz. Bu nedenle Kaleliler olarak sadece işimizi yapmaya odaklanıyoruz ve sürekli daha kaliteli ve verimli üretim yapmaya odaklı yatırımlar yapıyoruz. Bu şekilde çalışan bütün paydaşlarımıza da başarılar diliyoruz.