27 Eylül 2022 Salı

GALVA METAL

GALVA METAL

Galva Metal İç Satış Müdürü Elif Yalgı:
“Yeni inşaatımız ve makine yatırımlarımızla hem iç piyasada hem de dış piyasada
büyümeye devam edeceğiz”

2022 yılında bir önceki yıla göre %15’lik büyüme hedefleyen Galva Metal, yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Galva Metal İç Satış Müdürü Elif Yalgı ile firmaları ve hedefleri hakkında konuştuk.

Galva Metal’in kuruluşu ve üretim çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
2005 yılından bu yana yassı demir çelik ürünleri ticareti yapmaktayız. 2011 yılında kurulan ve her geçen yıl yatırımlarımızla büyüyen Çelik Servis Merkezimizde 0.15mm ile 6.00mm kalınlık aralığında çeşitli kalitelerde galvaniz, aluzink, boyalı sac gibi kaplamalı sacların yanında soğuk ve sıcak sac ticaretimizi de geliştirerek ürün gamımızı arttırmaktayız. 3 adet dilme, 2 adet boy kesme, H10 ve H12 trapez, oluklu sac, mahya, gofraj ve hadde hatlarımız ile 3 vardiya olarak çalışıyor ve 24 saat müşterilerimize hizmet veriyoruz. Üretimine başladığımız metal çit ‘’Galva Fence’’ ürünümüz ile son kullanıcıya hitap ediyoruz. Ayrıca klips, agraf gibi alçıpan aksesuarları üretimine devam etmekteyiz. Pres hattımızla ilgili önümüzdeki dönemlerde planlanan farklı projelerin de olduğunu belirtmek isterim.  Gözyaşı desenli sac iç ve dış piyasalarda oldukça fazla talep görüyor. 0.90-4.00mm kalınlık aralığında sıcak sac, soğuk sac ve galvanizli sacdan üretim yapmaktayız. Böylelikle kaplamalı sacla birlikte sıcak ve soğuk sacları da stokta bulundurarak ticaret hacmimizi genişletmekteyiz.
Galva Metal; Kocaeli’nde 20.000 m² alan üzerinde 3 vardiya üreten ve sevk eden kaplamalı demir çelik ürünlerinde Türkiye’nin en büyük Çelik Servis Merkezidir. Üretimde tüm hatlarımız 3 vardiya çalışmaktadır. Bunun yanında sevkiyat departmanımızı da 3 vardiyaya çıkararak sevkiyat hızımızı arttırdık. Kesintisiz üretim ve sevkiyat ile 7/24 çalışıyoruz. Ayrıca kurulumu devam eden FIMI marka 4. Dilme ve 2. Soğuk hadde hatlarının önümüzdeki ay devreye alınması planlanmaktadır.

Yurtiçi ve yurtdışı satış ve büyümeniz hangi oranda gerçekleşti? İstihdam sağlayarak mı büyüdünüz?
İhracat odaklı kurulan firmamız üretim kapasitemizin artması sonucu iç pazardaki hacmimiz de paralel olarak sürekli artış göstermektedir. Bu yıl satışlarımızı %50 ihracat %50 iç piyasa olarak tamamladık. Romanya ve Bulgaristan iştiraklerimiz başta olmak üzere dünyanın hemen hemen her yerine ihracat gerçekleştirdik.
Hem satış olarak hem de iştirak olarak doğru zaman, doğru yer ve doğru insan kaynağı birleşiminde farklı lokasyonlarda yer almaya devam edeceğiz.
2022 yılında bir önceki yıla göre %15’lik büyüme hedefliyoruz. Yeni inşaatımız ve makine yatırımlarımızla hem iç piyasada hem de dış piyasada büyümeye devam edeceğiz.
2021 yılı başında 147 olan çalışan sayımız 2021 sonunda 198 kişiye çıkmıştır. 2020 yılında İSO ikinci 500 listesine 358. sırada yerimizi almıştık. Net sıra ağustos ayında açıklanacak ama 2021 yılında daha üst sıralara ilerlediğimizin bilgisini almanın gururunu yaşıyoruz.

2022 beklentileri nelerdir?
Pandemi sürecinde daralan demir çelik üretimine karşı artan talep, yaşanan navlun problemleri fiyatların artmasına sebep olmuştu. 2022 yılı itibariyle normalleşme sürecine girilmesiyle fiyatlarda düşüş başlamıştı ki Rusya-Ukrayna krizi patlak verdi. Özellikle siyah sacda, tedarik sıkıntısı yaşanacağı beklentisi fiyatları hızla yükselmesine sebep oldu. Ancak bunun karşılığında gerçek talep oluşmaması ve beklenen hammadde krizinin yaşanmaması fiyatların tekrar düşüşe geçmesiyle sonuçlandı. Özellikle iç piyasada artan üretim maliyetlerine rağmen talep darlığı sebebiyle indirimler devam etmektedir. Bunun yanında kotalar, yüksek kur ve yüksek enflasyon gibi olumsuz ilave koşullara rağmen elimizden gelenin en iyisini yaparak, işimize odaklanarak ve çok çalışarak bu süreci en iyi şekilde yürütmekteyiz.