29 Eylül 2023 Cuma

tkt civata

tkt civata

TKT Cıvata Bağlantı Elemanları AŞ Fabrika Müdürü Hülya Duran:
“Otomotiv sektörü ve savunma sanayiinin köklü
firmaları için özel soğuk dövme parça üretiyoruz,
dünyada tek üreticisi olduğumuz OEM parçalarımız var”


Uluslararası standartlarda ürettiği özel ürünlerle, otomotiv ve savunma sanayi sektörlerinin ihtiyacını karşılayan TKT Cıvata Bağlantı Elemanları AŞ, yurtiçi müşterilerinin yanı sıra yurtdışındaki müşterilerine de hizmet veriyor. Bu yıl 30. yılını kutlayan firma, yeni kurumsal kimliği ile müşteri ve ürün portföyünü artırmaya devam ediyor. TKT Cıvata Bağlantı Elemanları AŞ Fabrika Müdürü Hülya Duran ile firmaları ve ürünleri hakkında konuştuk.

Firmanızın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?
1992 yılında standart cıvata üretimi yapmak üzere kurulan firmamız, 2002 yılında otomotiv sektöründe onaylı tedarikçi olarak üretim yapmaya başlamıştır. Bu süreçte insan, makine, teknoloji yatırımları yaparak iş hacmimizi genişlettik.
Otomotiv sektörünün köklü firmalarına özel cıvata, vida, pim, perçin, kademeli perçin, çubuk, boru parçalarının soğuk dövme ile üretimini yapan onaylı tedarikçi firmayız.
Şu anda Otomotiv Sektörüne ilave olarak, Savunma Sanayinin büyük firmaları için de özel soğuk dövme parça üretimi yapmaktayız. Yılların verdiği tecrübe ile sürdürülebilir kalitemizi ispat etmiş durumdayız.
Yurt dışında üretilen bazı parçalarda tasarım iyileştirmesi yaparak üretim hakkını aldık, ülkemizin ekonomisine katkı sağladık. Her yıl artan termin miktarları ile bu parçanın üretimini yapmakta ve yurt dışına ihraç etmekteyiz. Bu süreçte bizi destekleyen tüm çalışanlarımıza, tedarikçilerimize teşekkür ederiz. 2022 yılında 30. yılımızı kutladık. Kurumsal kimlik çalışmamızı yaparak yeni bir logo ile devam ediyoruz. Gelişmeye açık ve öğrenmeyi seven bir firmayız.

Üretim tesisiniz ve ürünleriniz konusunda bilgi verir misiniz?
2.000 m² kapalı alan içinde üretim yapmaktayız. Kalite Yönetim Sistemini etkin şekilde kullanıyoruz, başarılı bir ekip çalışması ile görev yapmaktayız. Makinalarımız otomatik part forming makinalardır. Tutucularda parça çevrilebiliyor. Çift taraflı dövme yapabiliyoruz. Kısacası, hem cıvata hem de parça üretimi yapabiliyoruz.
Yeni makina yatırımlarımızla kapasitemizi, 16 mm çap ve 130 mm boya çıkardık. 11 adet soğuk dövme presi, 4 adet seçme ayıklama makinası ile üretim yapmaktayız. Parçaların hatalı olanları direkt makine tarafından ayrılmakta, proses kontrollerimiz ve son kontroller ile 0,4 ppm kalite seviyemizi korumaktayız. Yeni makina yatırımlarımız halen devam etmektedir.
2021 yılında kurduğumuz Kalite Laboratuvarımızda sertlik ölçüm kontrolü, kaplama kalınlığı, yüzey pürüzlüğü kontrolleri ve malzeme analizleri yapılmaktadır. Proses kontrolü ve son kontroller, 3 boyutlu cihazlarda laboratuvarımızda gerçekleştirilmektedir. 3-D ölçüm sistemine sahip kalite laboratuvarlarımızda, parçaların 3 boyutlu modellemesi, 3 boyutlu grafikleri yapılmakta ve boyutsal muayene sürecinde insan hatası ortadan kalkmaktadır. Sadece birkaç saniye içinde tüm boyutlar; uzunluklar, çaplar, yarıçaplar, açılar ve dış dişler dâhil olmak üzere ölçülmekte ve TKT'nin veri toplama programına aktarılmaktadır. Kalite Ölçüm Laboratuvarımız için de yatırımlarımız devam etmektedir.

Kalite standartlarınız nelerdir? Neden tercih ediliyorsunuz?
Firmamızda özel tip soğuk dövme ürünler üretmekteyiz. Üretimi zor bir parça varsa veya yurt dışından teminde sorun yaşanıyorsa o parça bize gelir bir şekilde. Biz kalıp tasarımı ile parçanın üretimini sağlarız. Bunun için yeterli tecrübeye sahibiz. Dünyada tek üreticisi olduğumuz OEM parçalarımız vardır.
Siparişin alınmasından başlayarak, hammadde, stok ve sevkiyatlar özel programlarla takip sistemimiz bulunmaktadır. 0,4 ppm kalite beklentisini 0,2 ppm seviyesine yükseltmek için Kalite Yönetim Sistemimizi etkin kullanıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Kalite sorunları olan parçalar için tasarım desteği verip testlerini yaptırıyoruz.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Firmamız ağırlıklı olarak yıllardır otomotiv sektörüne hizmet vermektedir. Bu yıl yurt dışındaki savunma sanayi firmaları için üretim yapmaya başladık. Bunun dışında traktörler için de tasarım parça çalışmamız devam etmektedir. Bu işin nihayetlendirdiğimiz zaman yine bir parçanın yerlileştirilmesi konusunda fark yaratmayı başarmış olacağız.

Pazarlarınız konusunda bilgi verir misiniz? İhracatınız var mı?
Dış pazarda satışımız Avrupa ülkelerine yapılmaktadır. Üretimimizin %60’ını ihraç etmekteyiz. Son zamanlarda yurt dışından partnerlik için çok sayıda görüşmelerimiz olmaktadır. Biz, tecrübemizi teknoloji ile birleştirip kaliteyi sürekli kılmayı hedef edindik. Bu anlamda kendimize gerçekten güveniyoruz. Yurt dışı pazar araştırmaları yapıyoruz ve stratejilerimizi belirliyoruz. Yurt dışı pazarında biz de varız diyebiliyoruz. Bunu için, stratejik çalışma planımıza uygun adımlar atıyoruz.
Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ürün ve hizmet kalitemizin sürdürülebilir olmasını hedefledik. Üretkenlik, verimlilik ve sürdürülebilir kalite anlayışımızla düşük PPM seviyemizle gurur duyuyoruz. Bu başarının altında yürekten bağlı bir ekibin emeği var. Biz ekip olarak gelecek yıllarda da güzel başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Başarı ekip işidir.