5 Aralık 2023 Salı

APEC ÇELİK

APEC ÇELİK

APEC Çelik Yapı Sistemleri Şirket Ortağı ve Genel Müdürü Saim Demir:
“Sanayicilere anahtar teslim fabrika kurulumunda çok hızlı ve yatırım getirisini arttıran çözümler sunuyoruz, mimari projeden inşaatın sonuna kadar her süreci biz yönetiyoruz”

Dünyada özellikle sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu anlamında yeni çıkan inşaat ve yalıtım malzemelerini yakından takip ettiklerini ve bu ürünleri kendi uygulamalarında kullandıklarını belirten APEC Çelik Yapı Sistemleri AŞ Şirket Ortağı Saim Demir, yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerini en modern ürünlerle buluşturduklarını söyledi. Demir, firmaları, hizmetleri ve yeni projeleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Firma olarak sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?
APEC Çelik Yapı olarak, son teknoloji üretim hatları yatırımımız ve AR-GE’sini kendi bünyemizde geliştirdiğimiz ileri mühendisliğimiz ile oluşturduğumuz galvanizli hafif çelik sistemimiz; yapı sektöründe yenilikçi, hızlı ve sürdürülebilir çözümler sunuyoruz. Bu sistemi endüstriyel ve ticari yapılar anlamında uygulayan Türkiye’de tek, Avrupa’da ise sayılı firmalar arasında yer alıyoruz. Ağır çeliğe göre çok daha hızlı, genel anlamda yatırım getirisi ve katma değeri yüksek, deprem güvenliği garanti eden çözümler sunuyoruz. Yurt içinde Coca Cola, Unilever, Türk Hava Yolları, Carrefour, Migros, Fırat Plastik bizim sistemimizi seçen firmalar arasında yer alıyor. Hafif ve parçalanabilir bir sistem olduğu için ihracatı da oldukça kolay. Senegal’de 60 bin m2’lik bir alanda, ülkenin en büyük ikinci inşaat projesi olan ulusal meyve sebze halini 6 ay içinde üretip monte ettik. Türkiye’de sanayicilere anahtar teslim fabrika inşaatı sürecinde mimari projeden başlayan hızlı ve kaliteli anahtar teslim fabrika binası çözümleri sunuyoruz.
Ayrıca hafif çelik sistemimiz ile villa, konut, okul ve hastane gibi yapıları hem yurt içi hem yurt dışında inşa ediyoruz. İnşaat hızı, izolasyon performansı ve deprem güvenliği anlamında betonarmeye kıyasla çok ciddi avantajlar sağlıyoruz. Pandemi öncesi dönemde, İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi’nde deprem güvenliği olmayan ve yıkım kararı alınmış binaları da çok hızlı bir şekilde inşa ettik.

Pazara sunduğunuz ürünlerde hangileri daha fazla talep görüyor? Bunun nedenleri hakkında bilgi verir misiniz? Fabrika inşaatında sizi farklı kılan nedir?
Pazarın genelini değerlendirdiğimizde, sistemimiz ile yapılan endüstriyel binalar şu an niş bir ürün teşkil ediyor. Müşteriler standart hadde çelik yapılarla bizi sadece çelik birim fiyat üzerinden kıyasladığında aslında elma ile armutu kıyaslamış oluyorlar. Ancak hız, yatırım getirisi, kalite avantajı, genel şantiye maliyetleri, bakım maliyetleri anlamında bütün resme bakıldığında, fark net olarak anlaşılıyor. Bu sebeple, endüstriyel yapılarımız Türkiye’deki kurumsal firmalar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Yurt dışında ise bu bilinç daha da yüksek.
İnşaat sektöründe olmayan bir sanayicinin yaptıracağı fabrika binası için sadece tek bir firmadan anahtar teslim tam kapsamlı müteahhitlik hizmeti alması oldukça zor. Biz üretici olarak, bu hizmeti tek elden sunmakla kalmayıp, süreci ileri mühendisliğimiz ve farklı üretim teknolojimiz sayesinde hız, kalite ve sürdürülebilirlik anlamında bir adım ileriye taşıyoruz. Hizmetimizin parçası olarak bedelsiz şekilde fabrika binalarının mimari projelerini de yapıyoruz. Ayrıca insanlarda artan deprem güvenliği bilinci, üzerinde bulunduğumuz sismik riski yüksek coğrafyaya en uygun inşaat tekniği olan hafif çelikle ilgili geç de olsa bir bilinirlik yaratmaya başladı. Bu sebeple deprem güvenliğini garanti eden sistemimize ilgi artıyor.

Kısa ve orta vadede şirketinizin yatırım planlamaları hakkında bilgi verir misiniz? Ürün geliştirme ve yeni ürünler konusunda ajandanızda neler var?
2014 yılında gerçekleştirdiğimiz yüksek kapasiteli, bilgisayar kontrollü ve el değmeden üretim yapan makina parkuru yatırımımız ile geleceğin çelik yapılarını üretiyoruz. 2022 başında destekleyici ürünler olan cephe kaplamalarını ve diğer ürün gamımızı genişleten profil detaylarını üreten bir makine yatırımımız oldu. Dünyada özellikle sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu anlamında yeni çıkan inşaat ve yalıtım malzemelerini yakından takip ediyoruz. Bu malzemeleri kendi uygulamalarımızda kullanıyoruz. Yeni ürünler konusuna değinecek olursak hazır depolar, ayrıca şu an oldukça popüler olan tiny house’lar ve modüler konteynerlar mevcut.

2022 yılında ciro ve büyüme konusunda beklentileriniz neler?
2021 yılı halen pandeminin yarattığı belirsizlikler, hammadde fiyatları ve tedarik noktasındaki dalgalanmalar sebebiyle yatırımcıların beklemeye girdiği bir dönemdi. 2022 yılında özellikle Marmara ve Ege bölgesindeki sanayi ve ticari yatırımlarda ciddi bir hareketlenme olduğunu görüyoruz. Bu sene ortasında Ege bölgesindeki bir organize sanayi bölgesinde 10 bin m2 bir fabrika binasının anahtar teslim inşaatına başladık. 2023’ün ilk çeyreğinde projeyi teslim etmiş olacağız. 2022 yıl sonunda ise, pandemi öncesindeki ciromuzu dolar bazında en az ikiye katlamayı öngörüyoruz.

2022 yurt dışı ayağında endüstriyel yapılar için nasıl geçti?
Tanzanya’da geçtiğimiz 3 ay içerisinde 32 adet farklı boyutlardaki endüstriyel depo yapılarını, 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde üretip sevk ettik. APEC akıllı çelik yapı sistemleri; üretim hızı, parçalanabilir ve hafif yapısı ve kolay kurulum olanağı sayesinde uzak ülkeler için bile ihracata oldukça elverişli.

Faaliyet gösterdiğiniz sektörde öne çıkan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında bilgi verir misiniz?
Sektördeki öne çıkan sorunlar düşünüldüğünde, mühendislik dışı bilinçsizce yapılan yapılar ile geri dönüşümü olmayan, çevreye zararlı ve deprem güvenliği olmayan yapı teknikleri ön plana çıkıyor. Çelik yüzde 100 oranda ve sonsuz kez geri dönüşümü yapılabilen bir inşaat malzemesidir. Bizler, ileri mühendisliğimiz ve hafif çeliğin depreme dayanıklılığı sayesinde ülkemiz gibi deprem riski yüksek sismik bölgelerde bile deprem güvenliğini garantisi verebiliyoruz.