21 Nisan 2021 Çarşamba

AS STEEL

AS STEEL

As Steel Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Sezer:

“Salgın sonrası dönem yapısal çelik 

sektörü için bir fırsat”


Dünyanın en büyük krizlerinden birinin yaşandığı 2020 yılında, küresel ekonomi zor bir dönemden geçti. Ancak yaşanan tüm güçlüklere rağmen Türkiye, G20 ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülkelerden biri oldu. Şu an ülkemizde dahil olmak üzere bir aşılanma süreci hızla devam ediyor. Aşılanan kişi ve ülke sayısı arttıkça küresel ekonominin çarkları da tekrardan hızla dönmeye başlayacak. 


Salgın sürecinin başında olduğu gibi bu dönemde de Türkiye’nin süreci avantaja dönüştürecek potansiyeli mevcut. Özellikle kalitesi ve hızı ile dünyada ön plana çıkan Türk müteahhitliğinin bu dönemde global birçok yeni projeye imza atacağına inanıyoruz. Bu inancımızla beraber As Steel olarak, 2021 yılı proje ve yatırımlarımıza hızla başlayarak hem Türkiye ekonomisine katkı sağlama hem de dünyada ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşamaya devam ediyoruz. 


Yeni normal ve afetler tercihleri değiştirdi

Sektörel olarak bakacak olursak ise açıkçası 2021 yılına iyimser tablo ile başladık. Çelik alanında en önemli alıcının otomotiv yan sanayi şirketleri olduğu düşünüldüğünde 2020 yılındaki yüzde 10'luk büyüme 2021 yılında daha iyimser bir tablo olacağının açık bir göstergesi. Buna ek olarak prefabrik ev/ofis/fabrika alanında talebin önceki yıllara oranla 2 kat artış gösterdiğini gözlemliyoruz. Bunu ise hem salgın hem de deprem gibi doğal afetlerin yapı tercihlerindeki değişimi olarak yorumluyoruz. 


Özellikle depreme karşı dayanıklılığı ile müstakil prefabrikler tercih edilmeye başlandı. Salgın döneminde de özellikle izole olma hali ile kişiler prefabrik müstakil evlere yoğun bir talep gösterdi. İzolasyon, maliyet, deprem ve daha pek çok öncelik gözetildiğinde bu yöndeki talep artışı 2021 yılına umutla bakmamızı sağlıyor. 


Kişilerin yaşam tarzlarında, iş modellerindeki değişimde bu anlamda sektörü etkiledi. Hafif çelik sektöründe sunduğumuz modüler çelik sistemleri ile şirketler fabrikalarını, iş yerlerini istedikleri alana sök-tak modüler şekilde taşıyıp kurabiliyor. O alanda faaliyet son bulduğunda ise yeni lokasyona malzemeleri taşıyıp kurulum yapılabiliyor. Bu avantajlarıyla hafif çelik sektöründe sunduğumuz ayrıcalıklar bizlerin yeni döneme çok daha iyimser yaklaşımını tetikliyor.