21 Nisan 2021 Çarşamba

ASSAN ALÜMİNYUM

Assan Alüminyum, 70’ten fazla ülkeye ihracat yapıyor. Ana ihracat pazarlarının başında Avrupa ülkeleri yer alıyor. Pandemi sürecinden en fazla etkilenen ülkeler kuşkusuz Avrupa devletleri… Assan Alüminyum, bu süreci nasıl yaşadı ve yönetti? Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör ile firmaları ve pandemi sürecini konuştuk.

Assan Alüminyum hakkında bilgi verir misiniz?
Kibar Holding çatısı altında faaliyet gösteren Assan Alüminyum, yıllık 300 bin tonluk kurulu levha ve folyo ile yıllık 60 bin tonluk alüminyum rulo boyama kapasitesiyle Türkiye’de yassı alüminyum sektörünün lider kuruluşu durumunda. Ayrıca 100 bin tona ulaşan mevcut alüminyum folyo üretim kapasitemizle de Avrupa’nın en büyük üç üreticisinden biriyiz. 1500’ü aşkın çalışanımızla rulo, levha, folyo ve boyalı rulo ürünleri ile ambalaj, distribütör, inşaat, dayanıklı tüketim, otomotiv ve ısıtma-soğutma gibi çok çeşitli sektörlere hizmet veriyoruz. İSO’nun Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında bu yıl 35’inci sırada yer alıyoruz.
Assan Alüminyum olarak insan kaynağımıza yaptığımız yatırım ve sahip olduğumuz çalışma kriterleri dolayısıyla, Haziran ayında Great Place to Work, En İyi İşverenler listesinde yer almaya hak kazandık. 30 yılı aşkın süredir küresel çapta sektör ayrımı olmadan tüm ölçeklerdeki şirketlere mükemmel iş yerlerini inşa etmeleri konusunda danışmanlık hizmeti veren bağımsız kuruluş Great Place to Work Enstitüsü, aynı zamanda güçlü kurum kültürüne sahip ve çalışanları tarafından en iyi işveren olarak tanımlanan şirketleri ödüllendiriyor. Great Place to Work Enstitüsü’nün yüksek güven kültürüne sahip harika iş yeri kriterlerini sağlayan Assan Alüminyum olarak, çalışanlarımızın pozitif değerlendirmeleriyle sektörümüzde Great Place to Work unvanını alan ilk şirket olduk.

Ürünleriniz nerelere ulaşıyor? İhracatınızla ilgili genel bir bilgi verebilir misiniz? 2020 yılı ihracatınız açısından nasıl geçti?
Assan Alüminyum olarak, toplam satışımızın yüzde 80’ini, 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda gibi Batı Avrupa ülkeleri ve Kuzey Amerika başta olmak üzere, dört kıtaya ihracat yapıyoruz. 
Assan Alüminyum olarak bu dönemdeki dalgalanmaları kısmen farklı pazarlara yönelmek suretiyle dengeleyerek yönetiyoruz. Ana ihracat pazarlarımızdan Avrupa ülkeleri, salgından en çok etkilenen ülkeler arasında. Fakat 30 yılı aşkın süredir sahip olduğumuz üretim ve ihracat tecrübesi ile değişen koşullara hızlı ayak uydurma ve kısa vadede yeni taktikler geliştirme esnekliğimizle birlikte bu zorlu süreçte standart iş akışımızı aksatmadan sürdürmeyi başardık.  Bu seneyi de uzun vadeli planlarımız doğrultusunda, riskimizi etkin yöneterek bütçemize mümkün olan en yakın seviyeyle tamamlamayı hedefliyoruz.
Etkin risk yönetimi Assan Alüminyum’un uzun süredir önem verdiği, uzman bir ekip tarafından, uluslararası standartlara uygun olarak yönetilen öncelikli bir konuydu. Bu yaklaşımımızın pandemi döneminde değerini bir kez daha anlamış olduk. Bu doğrultuda risk yönetimi faaliyetlerimiz ve uygulamalarımızla uluslararası risk yönetimi standartlarını kapsayan TS ISO 31000 Risk Yönetimi Sistemi Doğrulama Belgesi’ni de bu sene içinde almaya hak kazandık. Bu belgenin yönetim sistemi performansızın, operasyonel verimliliğimizin ve üst düzey risk yönetim çalışmalarımızın planlı ve sistematik şekilde ele alınmasının bir sonucu olduğunu söylemek mümkündür.

Yılın ilk 3 çeyreğini firmanız açısından değerlendirir misiniz? Pandemi sürecinde nasıl bir yol izlediniz?? 2020 ve sonrası için hedefleriniz nelerdir?                                                                                                     
COVID-19 salgını boyunca üretime çalışanlarımız için güvenli bir ortam sağlamak suretiyle devam ettik. Salgın Çin’de baş gösterdiğinde kriz aksiyon planlarımızı hazırladık. Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü zamandan itibaren aksiyon planlarımızı ivedilikle devreye aldık. Evden çalışma düzenine uygun olacak pozisyonlarda hemen bu sisteme geçerek şirket içi yoğunluğu azalttık. Alüminyum folyo üretimimizin büyük kısmı gıda ambalaj sektöründe kullanılıyor ve ülkemizde üretilen gıda ambalajlarındaki alüminyum folyonun önemli bir kısmını da biz üretiyoruz. Ürettiğimiz ürünün gıda tedarik zincirinde kritik öneme sahip olması sebebiyle üretime devam etmememiz, insanların temel ihtiyaçların karşılanamamasına ya da tedarik zincirinin bozulması gibi bir krize neden olabilirdi. Bu sorumlulukla odağımıza çalışan sağlığını alarak üretime devam ettik. Sağlık Bakanlığı tarafından tavsiye edilen tüm adımların uygulanmasının yanı sıra, yemekhane ve servislerimizde yoğunluğu azaltacak sıkı tedbirler aldık, vardiya düzenlemeleri yaptık. Tüm önlemlerimizi alırken çalışma arkadaşlarımızın motivasyonu, her zaman olduğu gibi bu süreçte de önceliğimiz oldu. Temmuz ayında Türk Standartları Enstitüsü’nün hazırladığı “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu”nda belirtilen tüm şartları sağlayarak TSE’den “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” aldık. Ürünlerimizin güvenle iş ortaklarımıza ulaştırılması ve bu esnada çalışanlarımızın sağlığının da yerinde olması sosyal sürdürülebilirliği sağlayabilmemiz açısından çok önemli unsurlar ve bunlara önem vermeye devam edeceğiz.
Assan Alüminyum olarak istihdamın korunmasına ve iş sürekliliğini sağlamaya odaklanıyoruz, iç pazara sunduğumuz ürünlerin yanı sıra ihracata da devam ederek ülke ekonomimize katkı sağlıyoruz. Riski iyi yöneten yapımız, dünyanın her yerine ihrac edilebilecek nitelikteki ürünlerimiz, sahip olduğumuz teknolojik güç, yeniliklere öncülük eden misyonumuz ve yüksek nitelikli çalışanlarımız ile Assan Alüminyum olarak sürdürülebilirliği merkeze alarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Her yıl birçok müşterimiz tarafından yılın tedarikçisi unvanına layık görülüyoruz. Bizi bu noktaya taşıyan esnek ve müşteri odaklı çalışma anlayışımızdır. Güvenilirlik, esneklik, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik ana değerlerimiz doğrultusunda daha kaliteli ve daha verimli çıktılar elde etmek amacıyla sürekli iyileştirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sayede müşterilerimizin gözünde Assan Alüminyum, hem hızlı değişen rekabet koşullarına göre esnek çözümler sunan, hem de uzun süreli ve güvene dayalı ilişkilere önem veren bir iş ortağı olarak konumlanıyor. 2020 yılı sonrasında da yatırımlarımıza devam ederek sürdürülebilir büyümemizi devam ettirmeyi hedefliyoruz.

Pandemi ile birlikte dijital teknoloji yoğun olarak hayatımıza girdi. Firma olarak üretim ve satışta dijital teknolojiden hangi oranda yararlandınız?
Dijitalleşme pandemi etkisiyle hızla arttı. Küresel rekabetteki gücümüzü korumanın ve sürdürülebilir bir büyüme yakalamanın ön koşullarından birinin de kuşkusuz teknolojiyi doğru ve etkin şekilde kullanmanın, dijital dönüşümü sağlayabilmekten geçtiğine inanıyoruz. Assan Alüminyum olarak bizler de bu bilinçle, tüm dünyada yaşanan teknolojik gelişmeleri yakından takip etmenin yanı sıra, sektörümüzle ilgili yeni üretim yöntemleri geliştirme noktasında da yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Hızlı bir şekilde dijitalleşmeyi önceliğe alarak tedarik zinciri operasyonlarımızı düzenledik ve cast and roll projemizi devreye aldık. Esneklik ve yenilikçilik ilkelerimiz doğrultusunda sahip olduğumuz çevik yapıyı güçlendirerek hem müşterilerimiz hem de çalışanlarımız nezdinde hızlı ve güvenli veri oluşturmayı başardık.
Çalışanlarımızın dijital dönüşüme adaptasyonunu sağlamak amacıyla; eğitim, rotasyon, çevik metodolojiler gibi bir çok aksiyonu devreye aldık. Robotic Process Automation’a (RPA) geçiş yaparak tekdüze yapılan işleri software robotlara yaptırmaya başladık. Dijital yol haritamızı belirleyerek veri temelinde iş birimleri arasında ortak anlayışı geliştirmek için bir karar destek sistemi kurulmasına karar verdik. Bu sisteme veri ambarı projesi adını verdik. Şu anda bu projemiz geliştirilmeye devam ediyor.
Dijital yol haritamızın ikinci bir aksiyonu olarak da ileri analitik konusunda çalışma kararı alındı. Bu çalışma pilot olarak da üretim sistemlerinde uygulanacak. Proses mühendisliği bölümü tarafından üretimin parametreleri bir veri gölünde toparlanarak yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi ileri analitik değerlendirmeleri suretiyle üretim verimliliğini artırmayı hedefliyoruz.
Son olarak Dijital Olgunluk çalışması yapılarak tüm kritik fonksiyonların mevcut dijitalleşme seviyesini belirledik. Bu sayede önümüzdeki süreçte atılacak adımlara dair bir öngörü ortaya konuldu. Tüm bu aksiyonların ışığında tedarik zinciri dönüşüm projemiz ortaya çıktı. İlerleyen dönemlerde oluşturacak çok sayıda farklı dijitalleşme projeyi değerlendirmeye alacağız.

Assan Alüminyum için sürdürülebilirlik kavramı neyi ifade eder? Sürdürülebilirliğin sektörünüz için öneminden bahseder misiniz?
Tüm üretim faaliyetlerimizi sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda gerçekleştiriyor, geri dönüşümü yüzde 100 oranında mümkün olan alüminyumun bu özelliğinden maksimum derecede faydalanıyoruz. İş süreçlerimizi sürdürülebilirlik prensiplerine uygun olarak, ‘Geleceği Tüketmeden Üretiyoruz’ mottosu ile planlıyoruz. Çevreye ve sürdürülebilirlik konularına olan hassasiyetimiz neticesinde hem pek çok enerji verimliliği projesini hayata geçiriyor hem de karbon ayak izini azaltmak amacıyla bünyemize kattığımız yenilenebilir enerji üretim tesisiyle, üretim tesislerimizin yaklaşık bir senelik elektrik enerjisi tüketimi kadar temiz enerji üretiyoruz. Assan Alüminyum’un yıllık yenilenebilir enerji üretimi, tesislerin 1 yıllık enerji tüketimine eş değerdir ve 50 bin evin güç tüketimine denk olarak da ifade edilebilir. Ayrıca şirket son 3 yılda enerji yoğunluğunda yüzde 53 azalma sağladı. Şirket bünyemize entegre ettiğimiz geri dönüşüm tesisiyle de geri kazanımı yüzde 100 oranında mümkün olan alüminyumu en etkili biçimde geri dönüştürüyoruz. Son 5 yılın rakamları incelendiğinde geri dönüştürülmüş hammadde kullanımında yüzde 60 gibi bir artış gözlemleniyor. Sürekli olarak geliştirdiğimiz ve hayata geçirdiğimiz enerji verimliliği projeleri sonucunda doğalgaz ve elektrik tüketimini daha verimli hale getirdik.  Bu sayede de iş hacmimizin her sene yeni yatırımlarla artmasına karşın, ton başına CO2 salımı parametrelerinde önemli gelişim kat ettik. Gerçekleştirilen enerji verimliliği projeleri sayesinde son 6 yılda 1,5 milyonu aşkın ağacın sağlayacağı CO2 emilimi kadar karbon salımı önlenmiş oldu.                                                                    
Öte yandan direkt olarak kendi faaliyetlerimizle bağlantılı olmamasına rağmen sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlayan sosyal sorumluluk projeleriyle de gelecek nesillere daha yaşanılası bir dünya bırakmak için çaba gösteriyoruz. Kocaeli Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğiyle nesli tükenme tehlikesinde olan ‘Amsonia orientalis’ bitkisinin laboratuvar ortamında çoğaltılarak doğada uygun yerlere tekrar kazandırılması için üretilen projenin çıktılarını aldık. Ülkemizde Mavi Yıldız, Doğu Razyası, Avrupa Mavi Yıldızı isimleriyle de bilinen, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayınlanan kırmızı listede yer alan, ayrıca Avrupa Konseyi’nin 2002’de ‘Florada kesinlikle korunması gereken türler’ arasında ilan edilen bitki, yaklaşık 8 aylık çalışma sonucu yeniden doğaya kazandırıldı. Kocaeli Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nün Assan Alüminyum iş birliğiyle imza attığı bu proje üniversite sanayi iş birlikleri arasında kapsamı bakımından ilk ve öncül nitelik taşıyor. ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi Belgesi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi gibi bu konuda kritik sertifikasyonların tümüne sahip ve düzenli olarak yeniliyoruz.
Aynı anlayışla sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında yeni sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmek üzere çalışmalarımız devam ediyoruz. Son olarak Tuzla Belediyesi’nin Askıda Tablet kampanyasına destek olarak, pandemi nedeniyle eğitimlerini evlerinde sürdüren, ancak derslere katılım ve takip için gerekli cihazları olmayan öğrenciler için 150 adet tablet alımı gerçekleştirerek öğrencilerin eğitimlerine destek olduk. Yerel topluma yönelik gerçekleştirdiğimiz bu sosyal sürdürülebilirlik projesinin eğitime, çocuklarımızın geleceğine katkıda bulunur nitelikte olması bizim için ayrıca anlamlı.