10 Mayıs 2021 Pazartesi

“Bir makine, en fazla teknik servisi kadar iyi olabilir, en hızlı teknik servis verme iddiamızla öne çıkıyoruz”

“Bir makine, en fazla teknik servisi kadar iyi olabilir, en hızlı teknik servis verme iddiamızla öne çıkıyoruz”

Yurt içi ve yurt dışındaki çelik servis merkezi hizmeti veren müşterilerine rulo sac işleme makineleri tedarik eden Matech Makina, 2021 yılına iddialı girdi. Tayvan menşeli HONJIA firmasının makinelerini Türkiye pazarına sunmaya başlayan firma yılsonuna kadar iç pazar ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına yeni hatlar kurmayı hedefliyor. Matech Makina Kurucusu ve Genel Müdürü Mehmet Ali Erol ile firmaları, ürünleri ve hedefleri hakkında konuştuk. 


Ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verir misiniz? 

Ürünlerimiz, boy kesme hatları, dilme hatları ve rollforming hatları olmak üzere rulo sac işleme makinelerinden oluşmaktadır. Bunların arasına eksantrik presler ve rulo açıcı ve servo sürücüleri de dahil edebiliriz. 2021 yılı başında yaptığımız bayilik anlaşmasıyla, rulo sac işleme hatları üretiminde 20 yıllık geçmişe sahip Tayvan menşeli HONJIA firmasının makinelerini Türkiye pazarına sunmaya başladık.


 Metal işleme sektörüne yönelik ürün ve çözümleriniz nelerdir? 

Türkiye ve Orta Doğu metal işleme sektörlerinin asıl talebi, makine ve ekipmanın sağlıklı ve randımanlı çalışması; zamanında ve etkili teknik servis hizmeti alabilmek ve uygun yatırım bütçesiyle kaliteli makineler satın almaktır.

Bu çerçevede, makinelerimizin kurulum, işletmeye alma, eğitim ve tüm servis hizmetlerini sağlıyoruz. Deneyimli ekibimiz, 7/24 ulaşılabilir ve sorunlara müdahale edebilir durumdadır.

Makinelerimize 2 yıl garanti taahhüt ediyoruz. Bununla birlikte gerek tasarım, gerekse üretim detayları, makinelerimize en az 20 yıl kullanım ömrü sağlamaktadır.

Bir Alman atasözü var; “Bir makine, en fazla teknik servisi kadar iyi olabilir.” Biz de bu motto ile tüm şartlarda en iyi ve hızlı teknik servis verme iddiamızı öne çıkarıyoruz.


2021 yılına nasıl başladınız? İlk çeyrekle ilgili değerlendirmenizi paylaşır mısınız?

Kurdaki dalgalanmalar yatırımcıları biraz çekingen davranmaya itiyor. Ancak, mevcut makine ve ekipmanın iyileştirme ve revizyon talepleri de oldukça fazla. Bu sayede 2021 yılına gayet iyi başladık ve böyle devam edeceğini değerlendiriyoruz.


2021 üretim ve kapasite kullanım hedefiniz nedir?

Özellikle rollforming hatları ve pres besleme sistemlerinde üretim ve kapasite artışı hedefliyoruz. 


2021 yılı satış hedefiniz nedir? Yurtiçi ve ihracat olarak değerlendirir misiniz?

Bu yıl, yurtiçinde en az 5 rulo sac işleme hattı satış hedefimiz var. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri de pazarlarımız içindedir. Bu bölgelere de en az 3 hat kurmak amacındayız.


2021’de hammadde ve kur fiyatları ile ilgili beklentiniz nedir? 

Mevcut durumlarını devam ettireceklerini düşünüyorum.