21 Nisan 2021 Çarşamba

BOMAKSAN

Hava temizleme cihazları Avrupa 
hükümetlerinin de gündeminde


35 yıldır endüstriyel tesislerin toz, gaz ve duman problemlerine yönelik çözümler geliştiren Bomaksan, pandemi sürecinde deneyimini ve uzmanlığını iç ortamlarda enfeksiyonun yayılmasını engellemeye yardımcı olmaya aktararak Temiz Hava Dolabı geliştirdi. BOA AIR markasıyla mayıs ayında lanse ettiği Temiz Hava Dolabı ile Avrupa ve Benelux ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkeden yoğun talep alan şirket, 4 ay gibi kısa bir sürede 1 milyon Euro’luk ihracat rakamlarına ulaştı.

Pandemide ihracatını artırdı
Yurtdışından gelen yoğun talep üzerine 2021 yılında yeni fabrikalaraını devreye alarak üretim kapasitelerini 5 kat artırmayı hedeflediklerini söyleyen Bomaksan Genel Müdürü R.Bora Boysan, “Yeni fabrikamız ve yeni yatırımlarımızla üretim kapasitemizi artırırken, insan kaynağı yönünde de yatırımlarımız sürüyor. Satış ekibimizi 2 katına çıkartarak pazar payımızı hem Türkiye’de hem de global pazarlarda artırmak istiyoruz. Temiz Hava Dolabı ile 2020 yılı içerisinde ciromuzun yüzde 50’sinden fazlası ihracat kaynaklı oldu. 2021 yılında bu oranı yüzde 75’lere çıkarmak istiyoruz” dedi.

İç ortamların hava kalitesine yönelik algı değişti
2021 yılında hem endüstriyel alanların hem de ticari ve kamusal iç ortamların havasının temizlenmesine odaklanmaya devam edeceklerini söyleyen R. Bora Baysan, “Yeni ürünler geliştiriyoruz. Şu anda ürün geliştirmede ana odaklarımızdan birisi dijital dönüşüme ayak uydurmak. Pandemi sürecinde Avrupa’da imalatın durma noktasına gelmesi sebebiyle endüstriyel ürün grubu satışlarımızda ciddi bir düşüş yaşadık. Bununla beraber bu yıl piyasaya çıkardığımız BOA AIR Temiz Hava Dolapları sayesinde geçen yıl elde ettiğimiz satış rakamlarını yakalayabildik. Pandemi sebebiyle özellikle iç ortam hava kalitesine yönelik algının ciddi oranda artmasıyla hava temizleme cihazlarına olan talebin de artacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

 

R. Bora Boysan
Bomaksan Genel Müdürü