8 Aralık 2021 Çarşamba

EGEN BARKOD

EGEN BARKOD

İşlenmiş metallerde parça takibi 

yüksek ısı hadde etiketleri ile çok kolay

Canan Eser

Egen Barkod Genel Koordinatörü


Neden işlenmiş metallerde etiketleme zordur
Malzemeleri fırından, müşterilere teslimata kadar olan süreçte, tanımlamak ve doğru bir şekilde takip etmek için barkod etiketleri, 600 °C'yi aşabilen sıcaklıklarda levhalara, yassı ve yuvarlak çubuklara ve rulolara eklenir. Aşırı sıcaklıklara ve zorlu üretim ortamlarına dayanacak, malzemeden düşmeyecek, süreç boyunca okunabilir olacak, dayanıklı barkod etiketleri bulmak büyük bir zorluk teşkil etmektedir.

Çözüm nedir?
Etiket ham maddesinin yüksek ısıya dayanımlı olması şarttır. Aynı şekilde, üst yüzeye baskı yapmaya yarayan ribonun ısı dayanımlı resin olması gerekir. Bu şekilde üretilen etiketler, fırından çıkarken doğrudan; bobinlere, rulolara, çubuklara, levhalara, inşaat demirine, borulara veya tel demetlerine asılabilir. 
Bu sayede değirmenlerde ve dökümhanelerde sıcak metalleri takip edebilir, süreç boyunca malzemeyi doğru bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Yüksek ısı hadde etiketlerinin kullanım yerleri nelerdir?
Bu etiketler; kızgın metal levhalar, kütükler, borular, tüpler, rulolar ve bobinleri tanımlama amaçlı, asitleme, ısıl işlem ve kimyasal kaplamalarla ilgili süreçleri takip amaçlı, fırın sonrası süreç içi takip amaçlı ve fırından müşteriye ulaşana kadar takip amaçlı kullanılır.
Yüksek ısı hadde etiketlerinin özellikleri ve faydaları nelerdir?
Temel fayda; etiketlerin yüksek doğruluk ve güven sunmasıdır.
Isı dayanımlı resin ribonlarla, termal transfer barkod yazıcılarla basılan etiketler, kritik barkod bilgilerinin uzun süreli saklanması için yüksek dayanıklılık ve aşınma direnci sunar. Yüzeyler solmaya ve/veya renk bozulmasına karşı dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıklara ve hava koşullarına uzun süre maruz kaldığında bozulmaz. Dökümhanelerde sıcak metalleri izlemek için perçinli plakalara, tebeşir veya boya kalemlerine mükemmel alternatiflerdir. Depolama veya teslimat sırasında istenmeden çıkarılmasını önlemek için, yüksek yırtılma direncine sahiptirler.
Bu özellikler sayesinde, uzun vadeli barkod okunabilirliği, doğru metal tanımlama ve izleme sağlanır. Sıcak metallerin getirdiği sağlık ve güvenlik risklerini ortadan kaldırarak, otomatik sistemlere geçişi mümkün kılar.
Yanlış etiketlenmiş malzemeler ve okunamayan barkodlar nedeniyle yüksek ürün hurdası ve geri çağırma masrafından ve manuel etiketleme ve etiketleme ile ilişkili işçilik maliyetlerinden kaçınmanızı sağlar.

Yüksek ısı hadde etiketlerinin çeşitleri nelerdir?
Bu etiketler, kullanım yerine göre, arkası yapışkanlı şekilde veya yapışkansız tag (kangal) etiket olabilir. Yüksek ısı dayanımlı polyester, polyamid ve aramid gibi farklı ham maddelerden üretilirler. 
Egen Barkod’un ısı hadde etiketleri konusundaki tecrübesi hakkında bilgi verir misiniz?
Uzun yıllardır demir çelik üretimindeki lider firmalara hizmet veriyoruz. Bu sayede; beklenti, soru ve sorunları biliyoruz. Ar-ge çalışmamız ve üretim sürecimiz bu çerçevede gerçekleşiyor. İş ortaklarımız gerçek üretim ortamında testlerini yapıyor ve bizimle paylaşıyorlar. 
Yapışkanlı ve yapışkansız alternatifiyle, farklı üst yüzeylerle üretilmiş etiketlerimiz mevcut. Demir Çelik firmalarının başka bir beklentisi de takibi otomatik sistemlerle yapabilmek. Bunun için de etiketlere radyo frekanslı ( RFID ) çiplerin entegre edilmesi gerekiyor. Türkiye’de ürettirdiğimiz, tamamen yerli çip aplikasyon makinemizle, RFID çip entegre edilmiş etiket üretimi de yapıyoruz.

Egen Barkod hakkında:
EGEN Barkod, 2007 yılından bu yana, Türkiye’nin tamamına ve dünyanın çeşitli ülkelerine hizmet vermektedir. Yirmi yıllık sektör tecrübemiz, 4000+ müşteri referansımız ve ISO 9001 kalite yönetim standardına uygun, hizmet anlayışımız sayesinde, en iyiler bizi tercih etmeye devam ediyor. Firmamız, FINAT( Avrupa Etiket Sanayicileri Birliği) ve ESD (Etiket Sanayicileri Derneği ) üyesidir. 

Firmamızın ana ürün grupları şunlardır:
1- Yapışkanlı ve yapışkansız barkod etiketleri: Demir çelik hadde etiketleri, dayanıklı etiketler, inkjet renkli yazıcı etiketleri güvenlik etiketleri, uyarı ve ikaz etiketleri ile Braille etiketi gibi özel etiketler.

2- RFID Etiketler: UHF, HF, NFC, sensör ve Hard Tag etiketler

3- Donanım ürünleri: Barkod etiket yazıcı, RFID etiket yazıcı ve renkli inkjet etiket yazıcılar. Zebra RFID ve barkod etiket yazıcıların yetkili bayisiyiz.
   
4- Termal transfer ribonlar: Barkod etiket yazıcı ve kodlama cihazlarına uygun, üst kalite wax-wax resin-resin ribonlar.