26 Ekim 2021 Salı

GALVA METAL

GALVA METAL

Türkiye’de ilklerin firması Galva Metal yenilikçi yatırımlara devam ediyor

Fatih Kahraman

Galva Metal Satış Planlama Müdürü

Yaptığı yatırımlar, elde ettiği başarılarla “ilklerin” ve “enlerin” firması olan Galva Metal,  yeni yatırımlara devam ediyor. Baskılı-desenli sac konusunda ilk yatırımını “GalvaFence” markasıyla çit profilleri üretim hattı ile yapan firma, ardından Göz Yaşı Desenli Sac Baskı Hattını devreye aldı. Firmanın son yatırımı ise Klips-Agraf Üretim Hattı… Galva Metal Satış Planlama Müdürü Fatih Kahraman ile firmaları ve yatırımları hakkında konuştuk. 


Firmanız ve üretim tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamızın ilk kuruluşu 2005 yılında İzmit’te, küçük bir ofiste, dış ticaret yapan az sayıda ama inancı yüksek, tutkulu bir ekiple başladık.

2009’da Galva Metal International SRL, Romanya da faaliyetlerine başladı. 2011 yılında anonim şirket haline geldik ve Kocaeli’nde çelik servis merkezi faaliyetlerimize başladık. 2012 yılında Wupperman Stahl Gmbh ile temsilcilik anlaşması imzaladık ve aynı sene Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçı firması arasına girdik. Yine 2012 yılında Türkiye’de ihracatını en fazla arttıran 4. firma olduk. 2013 yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen 48.firması olduk. Wupperman Group ile %35 oranında ortaklık anlaşması imzaladık. 2014 yılında Türkiye’nin en fazla ülkeye ihracat yapan 9. firması, 2015 yılında ise soğuk ve yassı kaplamalı ürün grubunda Türkiye'nin en fazla ihracat yapan 10. firması olduk. Yine 2017 yılında Soğuk/Kaplamalı Yassı İhracatı, Orta Ölçek En Çok İhracat Artışı, Orta Ölçek En Çok Ülkeye İhracat kategorilerinde üretici olmamasına rağmen listeye girmiş ve 10. olmuştur. 2018 yılında Galva Metal Bulgaria EOOD iştirakımızı kurduk.

Kartepe-Kocaeli’ de 10.000 m2 kapalı alanda yıllık 200.000 ton sac işleme kapasitesi ile çelik servis merkezi olarak paydaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Servis merkezimizde dilme, boy kesme, trapez-oluk, formlama ve gofraj işlemleri yapılmaktadır. Fabrikamızda 3 adet dilme hattımız bulunmaktadır. 650 mm dilme hattımızda 0.15 mm kalınlıktan 0.70 mm kalınlığa kadar ve minimum 8-10-13 mm ölçüler de dilme işlemi yapılabilmektedir. Diğer firmaların çapak olarak hurdaya attığı ölçüleri bu hattımızda hassas bir şekilde dilebilmekteyiz. 1250 mm dilme hattımızda 0.20 mm kalınlıktan 1.50 mm kalınlığa kadar dilme işlemi yapılabilmektedir. 1650 mm dilme hattımızda 0.43 mm kalınlıktan 5.00 mm kalınlığa kadar dilme işlemi yapılabilmektedir. Dilme hatlarımızdaki çukur boyları sırasıyla 7 mt, 16 mt ve 18 mt dir. Bu dilme çukurları Türkiye’de sadece bizim firmamızda bulunmaktadır. Bu sayede dilinmiş bant saclarda max. dış çap sarılımı (2100 mm) yapılabilmektedir. Dilme hatlarımızda müşterilerimizin isteği doğrultusunda 120 mm, 152 mm, 200 mm, 220 mm, 300 mm, 400 mm ve 508 mm iç çap yapılabilmektedir. Servis merkezimizde bulunan ince boy kesme hattı 0.20 mm ile 1.50 mm arasında çalışmakta ve üzerinde gofraj hattı mevcuttur. Kalın boy kesme hattımız 1.50 mm - 6.00 mm arasında çalışmakta ve 12 metreye kadar boy kesebilmektedir. Servis merkezimizde oluk sac hattı ve trapez sac hattı mevcuttur. 27x200 formunda Trapez sac ve H10 Galva trapez (10x107 formu) üretimi mevcuttur. Soğuk Hadde hattımız ile max. 750 mm bant genişliğine kadar 0.25-6.00 mm arasında sac inceltme yapılabilmektedir. Türkiye’ de tek olan bu hat 600 ton basma mukavemetine sahiptir.


Baskılı-desenli sac çeşitleriniz nelerdir? Bu ürünleriniz hangi sektörlerde kullanılıyor?  Bu ürün grubunda firmanızın konumu nedir? Ürünleriniz nerelere ulaşıyor? İhracatınız var mı? 

Baskılı-desenli sac konusunda ilk yatırımımızı “GalvaFence” markasıyla çit profilleri üretim hattı ile yaptık. GalvaFence; boyalı galvanizli bantlardan üretilen bir çit sistemidir. En önemli özellikleri; darbelere, rüzgâra karşı dayanıklılığı, boyalı galvanizli sacdan üretilmesi nedeniyle uzun yıllar boya-bakım gerektirmemesi, istenilen boylarda ve renklerde üretilebilmesiyle çevrelediği alanın hem dışardan hem içerden son derece estetik görünmesinin yanında güvenlikte sağlamasıdır. Ürünümüzü piyasaya sürdüğümüz andan itibaren gerek yurtiçi gerekse yurtdışından yoğun talep görmeye başladı. Özellikle ihracat olarak daha yoğun talepler almaktayız. GalvaFence profilleri inşaat-yapı sektöründe çevre kapamada yoğun olarak kullanılmaktadır. 

Bu yatırımın başarısının verdiği memnuniyet de bizleri bu tip yenilikçi yatırımlara devam etme konusunda daha da cesaretlendirdi. Hemen yeni bir yatırım kararı aldık ve Göz Yaşı desenli sac baskı hattımızı devreye aldık. Alman ortağımızın tecrübeleri ile üretimini yaptığımız göz yaşı desenleri sacları 1.20 mm kalınlıktan 5.00 mm kalınlığa kadar üretebilmekteyiz. Ürünlerimizin en önemli özelliği muadillerine göre aynı kalınlıklarda daha hafif ve mukavemet açısından daha dayanıklı olmasıdır. Ürünümüz daha çok merdiven, rampa, fabrika yürüyüş yolları gibi imalatlarda kullanılmaktadır. 

En son yatırımımızı ise klips-agraf üretim hattı ile tamamlamış olduk. Bu malzemelerin üretimini yapmaya başlamamızda ki en önemli etmen iş ortaklarımızdan gelen talepler olmuştur. Bilindiği gibi bu ürünler asma tavan ve alçıpan duvar imalatında kullanılmaktadır. Bu ürünleri üreterek her zaman iş ortaklarımızın yanında olduğumuzu göstermiş olduk.

Üretmiş olduğumuz ürünler yurt içi ve yurt dışı pazarda yoğun ilgi görmektedir. İhracat alanında en yoğun ilgiyi gözyaşı desenli sac ve GalvaFence çit profilleri görmektedir.


Neden tercih ediliyorsunuz? Kalite standartlarınız nelerdir?

Firmamız kuruluşundan bu yana; tüm paydaşlarına olumlu deneyimler yaşatmayı, hizmet ve ürün kalitesiyle, iletişim becerisi ve bilgi birikimiyle sektörde fark yaratmayı hedefleyen, iş ortakları ile birlikte büyüyen bir firmadır. En dar dilme, en geniş dış çap, en yüksek kaplamalı ürünler, en ince sac vb. gibi sınırları zorlayan ürünlerin temininde sektörümüzde öncü konumdayız. İş ortaklarına her zaman çözüm üreten, her daim ulaşılabilir olan, tutkulu ve enerjik ekibi ile işini en iyi şekilde yapan, iş ortaklarını hiçbir koşulda yarı yolda bırakmayan, güçlü sermaye ve stok yapısına sahip olan, 11 farklı dili ana dili gibi konuşan bir firma olduğumuz için sektörde tercih sebebiyiz.

Firmamız sahip olduğu ISO 9001, 14001, 18001 Kalite Yönetim Sistemi Belgelerinin ötesinde; “Toplam Kalite Yönetim Sistemi” nin ana ilkeleri ile uygulamaktadır. 5s ve Kaizen çalışmalarımız sürekli devam etmektedir. Her ay düzeltici önleyici faaliyet toplantıları ile sürekli iyileştirme yapmaktayız.


Pandemi sürecini firmanız açısından değerlendirir misiniz? 

2020 yılını pandemiye rağmen firmamız için büyük başarılar ile bitirdik. Tarihimizdeki en iyi satış yılını geçirdik diyebiliriz. 2021 yılı bütçe hedeflerimizi koyarken %15 gibi artış ön görürken ilk çeyrekte hedeflerimizin %30 oranında gerçekleştiğini gördük. Galva Metal olarak pandemi ile mücadele kapsamında ise çalışanlarımızı düşünerek bütün önlemleri en yüksek seviye ile gerçekleştirdik ve faydalarını gördük. Şuan pandemi sürecinde kapamalar olmasına rağmen Türkiye’de 7 gün 24 saat hiç durmadan üretim ve sevkiyat yapan tek firmayız.


2021 yılı hedef ve öngörünüzü paylaşır mısınız?

Bir önceki soruda belirttiğim gibi 2021 bütçe hedeflerimizi yaparken %15 artış ön görmüştük. İlk 4 ayı incelediğimizde ve gelişmeleri gözlemlediğimizde hedeflerimizin üzerine çıkacağımızı ve kendi açımızdan yeni rekorlar kıracağımızı görüyoruz.


Eklemek istedikleriniz…

2021 yılı gerçekten çok farklı bir yıl olmaktadır. Yıl başında fiyat düşüş beklentisi varken bir anda fiyatların yükselmeye başlaması, hammaddeye ulaşmakta yaşanan güçlükler, kapasite düşüşleri, Çin’ in ham çelik üretiminde ki durumu, konteyner sıkıntısı, terminlerin uzaması, yeni pandemi dalgası… Bunlar sadece sayabileceğimiz birkaç konu. Galva Metal olarak çok güçlü bir ekibe sahip olduğumuz ve hep birlikte aldığımız kararlar ile usta bir kaptan gibi gemimizi yönetmekteyiz. Bu sayede iş ortaklarımıza en iyi hizmeti sunmaktayız ve sunmaya devam edeceğiz.