25 Temmuz 2021 Pazar

marmara

marmara

Marmara Siegener Galvaniz AŞ İş Geliştirme ve Pazarlama Satış Koordinatörü Bünyamin Halaç:

 “Sıcak Daldırma Galvaniz Sektörü, 

pandemi sürecini en az hasarla atlatan sektörler arasında”


Marmara Siegener Galvaniz AŞ olarak 2003 yılında İzmit’te Sıcak Daldırma Galvaniz sektöründe faaliyetlerimize başladık. 2008 yılında Avrupa’nın en saygın galvanizleme şirketlerinden, 100 yılı aşkın geçmişi olan Siegener Verzinkerei Holding GmbH ile ortaklık yaptık. Ortaklığın da verdiği sinerji ile sektörün sağladığı fırsatları değerlendirip büyüdük.  2011 yılında Dilovası İMES OSB’de Türkiye’nin en büyük galvaniz tesisi yatırımı gerçekleşti. (16 mt.) Ardından 2016 yılı Eylül ayında Velimeşe- Tekirdağ’da 3.tesisimiz faaliyete başladı.
Bugün 3 fabrikamızla ((İzmit-Dilovası-Çorlu)  ) 7/24 hizmet veren firmamız; yılda 150 bin ton galvanizleme kapasitesiyle, demir ve çeliğin paslanmaya karşı korunması, daha uzun ömürlü olması için çalışıyor, ülke ekonomisine ve çevrenin korunmasına katkı sağlıyor.  250 çalışanımızla sadece ‘Sıcak Daldırma Galvanizleme’ hizmeti vermekteyiz. Herhangi bir metal imalatımız yok. Bu da bize müşterilerimize rakip olmadan daha kaliteli ve hızlı hizmet vermemizi sağlıyor.

2020’de hedeflerimiz dahilinde 70 bin ton galvanizleme işi yaptık
Son iki yıl, tüm dünyada çok farklı deneyimlerin yaşandığı dönem oldu. Pandemi 2020 yılında tüm dünyada bütün dengeleri değiştirdi. Ekonomide taşlar yerinden oynadı. Pek çok sektör çok olumsuz etkilendi bu salgında. Özellikle Avrupa’da üretim mekanizmaları tıkandı. Bu dönemde Avrupa’nın tıkanıklığını Türk metal imalatçılar giderdi. Biz de onların tamamlayıcı sektörü olarak çalışmalarımızı yürüttük.  
2020 yılı genelde Galvaniz Sektörünü, özelde firmamızı çok olumsuz etkilemedi. Hedeflerimizi tutturduk. 2020 yılında hedeflerimiz dahilinde 70 bin ton galvanizleme işi yaptık. Yaptığımız işlerin %80’i yurtdışına ihraç edildi. Biz bir ürünün (Metal İmalat) tamamlayıcı alt sektörüyüz. Dolayısıyla yaptığımız iş, dolaylı ihracat olarak kabul edilebilir. Bu anlamda baktığımızda şu tespit önemli; Pandemi ile birlikte tüm dünyanın hemen her sektörde tedarik merkezi olan Çin, etkinlik ve önemini kaybetti. Tedarik zincirinden koptu. Özellikle Avrupa ülkeleri, sıra ile önce kendi stokları, sonra doğu Avrupa da ki üretim merkezlerini zorladı. Ve nihayetinde ülkemizin avantajlarını gördü. Çünkü ülkemiz de bu dönemde bizim sektörde (metal imalat + kaplama) bir durma yaşanmadı. Metal imalat sektörümüzün imalat kalitesinin farkına vardılar. Yüksek kur da bunu destekledi. Sonuç ihracat yapan metal ürün imalatçılarının hareketliliği arttı, bu bizim sektöre de yansıdı. Özetle galvaniz sektörü 2020 yılını, stabil, hatta iyi denebilecek bir pozisyon ile kapattı.

2021 yılı belirsizliği devam ediyor 
Tüm dünyada mutant virüslerle birlikte artan vaka sayıları daha önce 2021 yılının ortasında öngörülen düzelme sinyallerini boşa çıkarttı. 2021 yılı belirsizliği devam ediyor. Öte yandan iç ekonomide yaşanan daralma ve sıkıntılar -kur belirsizliği- siyasi istikrar bu belirsizliği derinleştiriyor. Sektör olarak 2021’in de aynı 2020 gibi -olumlu- yaşanabileceğini söyleyebiliriz. Fakat makro-ekonomik anlamda neler yaşanabileceği neyin nasıl etkileneceği belirsiz. Bu sebeple pek çok yatırım erteleniyor, bu da zincirleme etkiyle tüm sektörleri etkiliyor.  
Pandemi süreci ve etkileri 
Yukarıda bahsettiğim üzere, işlerimizi çok olumsuz etkilemedi. Ama bu süreç insani anlamda derin yaralar izler bırakıyor. Umarız bu salgın bir an önce biter ve toplumsal olarak yaşadığımız olumsuzluklar son bulur. Aşı uygulama ve çalışmaları ile bu süreci bir an önce bitirmeyi bekliyoruz. Bu vesileyle bu süreçte canları pahasına inanılmaz bir özveriyle çalışan tüm sağlık personeline minnetlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Bu mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına baş sağlığı ve rahmet diliyorum. 
Sektörümüzün temel sorunu hammaddemizin (çinko) yurtdışından gelmesi idi. Son yapılan yatırımlarla bu konu da olumlu gelişmeler var. Bir firma Kayseri de külçe çinko üretimine başladı. Bir firma daha yatırım aşamasında. Bunlar güzel gelişmeler. Yıllık milyonlarca doların yurtdışına gitmesini engelleyecek. Onun dışındaki sorunumuz galvanizin ekonomik ve çevresel faydalarının devlet kurumları nezdinde maalesef çok biliniyor olmaması. Ama bu konuda da olumlu gelişmeler var. 
Galvaniz Sektörü özellikle son 10 -15 yıldır iyi bir ivme ile yükseliyor. Bunda Derneğimiz GALDER’in çalışmalarının katkısı çok büyük. (www.galder.org.tr) Bu çalışmalara paralel ilgili devlet dairelerinde Sıcak Daldırma Galvaniz’in (SDG) temaslarımız sayesinde bir takım şartnamelere girmesi sektörün büyümesine çok olumlu katkı sağlıyor
Öte yandan ülkemizin Güneş enerjisi alanında yaptığı ataklar son derece sevindirici. Hem çevreci bir enerji kaynağı hem de ciddi anlamda ülke ekonomisine hareketlilik kazandırıyor. 
Galvanizin farkındalığı gün gün artıyor. SDG dünyada korozyonu önlemek için yaklaşık 150 yıldır kullanılan bilinen en ekonomik ve çevreci yöntem. Her yıl GSMH’nin %3 ile 5’i arası bir tutarın korozyon sebebiyle heba olduğunu düşünürsek, (Dünyada yıllık yaklaşık 2,5 trilyon Dolar) sektörün önemi bir kez daha anlaşılıyor. Bu farkındalığı arttırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için MSG ve GALDER olarak elimizden geleni yapacağız. 
Pandemi süreci sonrası ülkemizi ve galvaniz sektörünü güzel günler bekliyor.