21 Nisan 2021 Çarşamba

MAX MOTHES

Almanya merkezli, küresel bağlantı elemanları üreticisi Max Mothes, Türkiye’de de güçlü bir üretim ve pazarlama ağına sahip. Firmanın Türkiye’deki kuruluş ve üretim süreci ile ürünleri hakkında  Max Mothes Türkiye Genel Müdürü Gökhan Zaman ile konuştuk.

Firmanızın kuruluşu ile ilgili bilgi verir misiniz?
Max Mothes, 1918 yılı kuruluşlu bir Alman şirketidir. Merkezi Almanya – Düsseldorf olan, Avusturya, Belçika, Çin, Amerika ve Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Grup olarak aynı ülkede iki farklı şirketle faaliyet veren tek ülke olarak Türkiye’de, bağlantı elemanları sektöründe hem üretici olarak, hem de Toptancı olarak küresel faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda Tayvan menşeli Sumeeko şirketinin de ortağıdır. 
Max Mothes Türkiye, 2013 yılının mayıs ayında, İzmir’de kuruldu. Kuruluş sebebi Max Mothes Almanya’nın global çalıştığı müşterilerinin Türkiye’de yerinde hizmet vermekti. Kasım 2013 yılında Gruba dahil olmamla birlikte, yeni bir vizyon belirleyip satış ağını global şirketlerin dışına yaymaya başladık. 7 yıl “satış ve pazarlama şirketi” olarak geliştirdiğimiz Max Mothes Türkiye’yi, değişen gümrük mevzuatlarından kaynaklı rekabet ettirebilmek adına, üretime yöneltmeye başladım. Elbette yeni kurulan bir üretim ve Max Mothes ismi altında sektörde ilgi çekecekti. Fakat hem Max Mothes ismi hem de dünyada kabul görmüş bir marka dahilinde olursa, çok daha etkileyici olacaktı. Bu misyonla yeni bir süreç başlatıp, Max Mothes yönetimini ikna ederek 2017 yılında satın alınan VSP FASTENERS ve 2018 yılında ismi değiştirilen Max Mothes SRL İtalya’yı, komple tesis olarak, Manisa-Türkiye’ye taşıma kararı çıkmasında aktif rol aldım. 2019 yılının kasım ayında Max Mothes Civata Üretim San. ve Tic. Ltd. Şti. yeni bir şirket olarak kuruldu. Aralık 2019 yılında taşınma süreci başlatıldı. Nisan 2020’de Kovid19 süreçlerine rağmen bu taşınma süreci tamamlanıp, altyapı, test süreçleri, sertifikasyonlar, yeni ekip eğitimleri, müşterilerde yeni tesisin ürettiği ürün numunelerinin onaylanma süreçleri tamamlandıktan sonra, Temmuz 2020’de seri üretimi başlattık. Kovid 19 sürecinde tamamen yeni bir ekiple, 45 yıllık bir V.S.P. Markasını sürdürmek, 104 yıllık bir ismi temsil edebilmek adına, gece ve gündüz bazen 24 saat aralıksız takım arkadaşlarımla çalışarak, daha ilk ürettiğimiz ürünlerin global şirketler tarafından %100 onay görmesinin, ayrı bir gururunu yaşıyoruz. Bu vesileyle tüm ekip arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.         

Firmanızın faaliyet alanları ve ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verir misiniz? 
Max Mothes, Grup olarak 18.000 müşteriye ulaştı. Haliyle bu portföyden bizler de faydalanıyoruz. Bu büyük portföyden kaynaklı, hemen hemen tüm sektörlerle çalışıyoruz. Üretime uygun olan sektörlere Max Mothes Civata üretim şirketi üzerinden, diğer sektörlere ise Max Mothes Bağlantı Elemanları üzerinden hizmet veriyoruz. Max Mothes şirketler Grubunda her 3 üretim metodu mevcut olduğu için, soğuk şekillendirme, sıcak şekillendirme ve talaşlı imalat, haliyle ürün çeşitliğimiz çok geniştir. 

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? 
Beyaz eşya, savunma sanayi, enerji, ağır iş makinaları, binek ve ticari araçlara kadar müşteri portföyümüz var. Gerek üretici olarak, gerekse toptancı olarak faaliyet verdiğimiz için, tüm sektörlere hitap edebiliyoruz. 

Firmanız ve ürünleriniz neden tercih ediliyor? Hizmet ve ürün kalite standartlarınız nelerdir?
Max Mothes, kurulduğu günden tek bir vizyon sahibi olmuştur, yüksek dayanımlı bağlantı elemanları tedarikçisi olmak… Bu vizyonu hiç bir zaman gözardı etmeden, sürekli ürünlerinin kontrol süreçlerini, personel ve donanımlarını geliştirerek, tam 104 yıldır varlığını korudu. Max Mothes,  alanında en geniş çaplı ürün çeşitliliğiyle öncü bir bağlantı elemanları üreticisi ve bayisidir. Yalnızca standart parçalar konusundaki yüksek tedarik kapasitemizle değil, aynı zamanda geleneksel ölçülerimizle de fark yaratıyoruz. Bunun yanı sıra özel ve özel çizim parçaları müşteriye kişiselleştirilmiş şekilde tedarik ediyoruz. Ön tedarikçilerden bağımsız olarak yaptığımız kurum içi üretim, müşterilerin taleplerine daha esnek şekilde karşılık vermemize olanak tanıyor. Müşterilerimize hizmet olarak çeşitli yüzey kaplama çözümlerinin yanı sıra özelleştirilmiş C parçaları yönetimi sunuyoruz. Müşterilerimize teknik destek sunmak, hizmetlerimizin bir diğer önemli parçasıdır.

Pandemi sürecini firmanız açısından değerlendirir misiniz?  
Pandemi süreci tüm kurumlarda olduğu gibi bizim için de yeni strateji ve çözüm üretme dönemi oldu. Bizim açımızdan bir tık daha zor oldu, kurulum ve taşınma aşamasında karşımıza çıktı. Doğru planlama ve strateji ile üstesinden geldik. Günümüzde dünya her daim değişimler görecektir, birçok olumlu veya olumsuz olaylarla karşılaşacağız. Biz yönetim takımlarının zaten en önemli görevi, bu değişimleri ve olumsuzlukları iyi analiz ederek,  bertaraf edecek stratejiler üretip, yolumuzdaki taşları ve engelleri yok etmektir. Eğer doğru bir ekiple çalışıyorsanız ve işinizi severek yapıyor aynı zamanda yaptığınız şeyleri iyi planlayıp analiz edebiliyorsanız, şartlar ne olursa olsun varlığınız devam eder.