10 Mayıs 2021 Pazartesi

“Metal işleme sektöründe kullanılan kesme sıvılarındaki pazar liderliğimiz devam ediyor!”

“Metal işleme sektöründe kullanılan kesme sıvılarındaki pazar liderliğimiz devam ediyor!”

Opet Fuchs Madeni Yağlar Endüstriyel Satışlar Grup Müdürü Ahmet Oral:


Geniş ürün portföyümüz ile çok farklı sektörlere hizmet vererek satışlarımızı arttırdık ve hacim olarak geçen senenin %19 üzerindeyiz. PETDER raporlarına göre metal işleme sektöründe kullanılan kesme sıvılarındaki pazar liderliğimiz devam etmektedir. Pandemi koşullarının devam etmesi ve özellikle otomotiv sektöründeki tedarik zinciri ile yaşanan bazı sorunlar madeni yağ pazarını olumsuz etkilerken, evde yaşamın artması beyaz eşya, mobilya, seramik vb. sektörlerin de kullanılan madeni yağ talebini artırdı. 

Madeni yağlar sektörünün lider oyuncusu Opet Fuchs Madeni Yağlar, 10 binden fazla ürün çeşidi ile pek çok sektöre hizmet veriyor. Opet Fuchs Madeni Yağlar Endüstriyel Satışlar Grup Müdürü Ahmet Oral ile firmaları ve ürünleri hakkında konuştuk. 


Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Opet Fuchs Madeni Yağlar iki ana gruba ayrılmaktadır: Endüstriyel Yağlar ve Otomotiv Yağları… Endüstriyel Yağlarda otomotiv üreticileri ve yan sanayileri, demir-çelik, maden, petrol-kimya, çimento, beyaz eşya, gıda, cam, havacılık gibi sektörlere hizmet vermekteyiz. Ekipman üreticileri (kompresör, redüktör, CNC tezgah vs.) tedarikçisi olduğumuz ana sektörler konumunda. Son yıllarda artan yatırımlar ile birlikte enerji üretim tesisleri ve yenilenebilir enerji firmaları da önem verdiğimiz sektörler haline geldi. Özellikle rüzgar sektöründe gelecek yıllarda büyük bir atılım olacağına ve yatırımların artacağına inanıyoruz. 


Ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verir misiniz? 

10 binden fazla ürün çeşidi ile çok farklı sektörlere hizmet veriyoruz. Metal işleme sıvıları, kesme yağları, derin çekme ve şekillendirme yağları, korozyon önleyici yağlar, yağ alma kimyasalları, ana ürün gruplarımızı oluşturmaktadır. Sektör bazında özel ürünlerimizi de paylaşmak isterim; gıda sanayisinde kullanılan NSF onaylı gıda yağları, cam prosesindeki özel kalıp ayırıcılar, rüzgar türbinleri için özel yağlayıcı ve gresler, çimento/maden sektöründe kullanılan açık dişli yağları. Ürün gamımız içerisinde Specialities (Özel Yağlar) dediğimiz ürün grupları var. Mars’a inen uzay aracında Fuchs’un bir iştiraki olan NYE ürünü kullanılmaktadır.


2021 yılına nasıl başladınız? İlk çeyrekle ilgili değerlendirmenizi paylaşır mısınız?

2021 yılı finansal açıdan oldukça zor ve öngörü yapamadığımız bir yıl olarak başladı. Yine de geniş bir ürün portföyü ile çok farklı sektörlere hizmet verdiğimiz için satışlarımızı arttırdık. Geçen seneye göre hacim olarak %19 üzerindeyiz. PETDER raporlarına göre metal işleme sektöründeki pazar liderliğimiz devam etmektedir. Pandemi koşullarının devam etmesi ve özellikle otomotiv sektöründeki tedarik zincirinin kırılması ile bazı zorluklar yaşanıyor. Bu durum bizlerin satışlarını da negatif etkiliyor. Bununla beraber evde yaşamın artması ile ev içerisinde kullanılan ürünlerin üretimleri (örnek beyaz eşya, mobilya, seramik vs.) artıyor. Bu bizim satışlarımıza da pozitif yansımaktadır.


2021 üretim ve kapasite kullanım hedefiniz nedir?

2019 yılında Aliağa fabrikamızı açtık, tam otomasyonlu ve en yeni teknoloji ile yapıldı. 2020 yılına göre satışlarımızı %20 arttırmayı ve pazar payımızı da ileriye taşımayı hedefliyoruz.


Eklemek istedikleriniz…

2020 yılında başlayan, dünyanın en büyük tezgah üreticisi DMG MORI ile tüm dünyadaki partnerliğimizi Türkiye’de de devam ediyoruz. Önümüzdeki 4 sene de stratejik ortaklığımız devam edecek olup DMG MORI’nin önerdiği madeni yağ tedarikçisi olacağız. Değişen hayat şartları ve müşteri beklentileri yeni fırsatları da beraberinde getirdi. Yağ satan bir şirketten yağ satışı yaptığı işletmelere yağlama servisi ve mekanik hizmetler de sunan bir şirket haline dönüştük. “Lubricant as a service” vizyonu ile çıktığımız yolda müşterilerimizin ana servis sağlayıcısı konumuna gelmeyi hedefliyoruz. Otomotiv ana/yan sanayisi ve ağır sanayide 70 kişilik mühendis, teknisyen ve formen kadromuz ile müşterilerimize yağlama servisi vermeye başladık. Döner ekipmanlar ve CNC tezgahlar, hizmet verdiğimiz ana ekipmanlar olup yılda 8000’den fazla noktanın kontrolünü sağlıyor ve dijital olarak takip ediyoruz. Sektörde ilk ve hâlâ tek madeni yağ şirketi olarak bu hizmeti veriyoruz. Bununla beraber e-ticaret iş modeline de geçiş yaptık. Müşterilerimiz, e-ticaret sitemizden özel satış koşulları ile direkt sipariş verebiliyorlar ve madeni yağları direkt Opet Fuchs’tan alabiliyorlar. Gelecekte de e-ticaret modelimizin yaygınlaşmasını hedefliyoruz.