27 Ocak 2023 Cuma

Nuriş

Nuriş

70 yıla yakın deneyim, geniş satış ve servis ağı, yüksek kalite
Nuriş Teknoloji AŞ,  ilk çeyreği %30
ciro artışı ile tamamladı


Kaynak sektörünün köklü ve vizyoner şirketlerinden biri olan Nuriş Teknoloji, Türk ve dünya sanayisi için 70 yıldır üretmeye devam ediyor. Nuriş Teknoloji AŞ Genel Müdürü Okan Demirel ile firmaları ve faaliyetleri hakkında konuştuk.

Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Nuriş Teknoloji A.Ş. olarak tozaltı, gazaltı, plazma ve TIG kaynak makineleri üretmekteyiz. Makinelerimiz hem konvansiyonel  hem de yeni nesil invertör tabanlı olarak üretilmektedir.

Neden tercih ediliyorsunuz?
Nuriş Teknoloji, faaliyet konusu olan kaynak makinası üretiminde yüksek kalite, ileri teknoloji ve uygun fiyatı hedef alır. 70 yıla yakın deneyimi, geniş satış ve servis ağı da müşterilerimizin tercih sebeplerindendir.

İlk çeyrek verilerinizi paylaşabilir misiniz?
Ürün çeşitliğimizi, Ar-Ge çalışmalarımıza hız vererek arttırmaya olan motivasyonumuz ve ilgi gören fuarlarda yer almamız ilk çeyrekte, uzun dönemde yaptığımız stratejik planlar doğrultusunda önemli bir büyüme yakalamamızı sağladı. Geçen senenin ilk çeyreğine göre ciromuzda %30’a varan bir artış gerçekleşti.

İç pazar ve ihraç pazarlarınızda talep nasıl seyrediyor? Pandemi tedbirlerinin gevşetilmesinin olumlu yansımaları oluyor mu?
2021 yılından itibaren girdi maliyetleri maalesef tahmin edilemez şekilde değişti. Planlama yönetiminde, planlar ve öngörülerin üzerinde siparişler vermek durumunda kaldık ancak sonrasında ülkesel düzlemde stabilite korunamadığından birçok satınalma kalemimizi ötelemek zorunda kaldık. Yan etki olarak da her türlü maliyet kaleminde fiyat artışları oluştu. Paralel olarak yerli piyasaya TL satış yaptığımız için bunu bir miktar da olsa yansıttık. Enflasyonun dikey seyri, maliyetleri sabit tutmakta oldukça efor sarf ettiğimiz bir dönemde olduğumuza işaret ediyor.

Pek çok sektörü etkileyen savaşın sektörünüze yansıması var mı?
Savaşın etkilediği bölgelerden ürünlerimize karşı artan bir ilgi oluştu, bu doğrultuda ilgili bölgelerdeki operasyonumuzu güçlendirme kararı aldık.

2022 ile ilgili öngörü ve planlarınızı paylaşabilir misiniz?
Biz, her yeni yıl, bir önceki yıl hedeflerinin üzerinde planlarımızı konumlandırıyoruz. 2022 yılı için stratejilerimizi yurtdışı pazarımızı genişletmek ve ihracatımızı arttırma yönünde belirledik. Yurtdışı potansiyel pazarlarımızı bir fırsat olarak görüp, yerli talebin yılın ilk yarısındaki yatay seyrini ön görerek ilerlemeyi planladık. Çevik proje yönetimimiz ile gündemlerimizi ele alıp verimli ilerlememize ve değer yaratmaya devam edeceğimizi düşünmek bizleri şimdiden heyecanlandırıyor.