16 Nisan 2024 Salı

TAT METAL

TAT METAL

Tatmetal yeni yıla yeni hedeflerle giriyor

600’ü aşkın çalışanıyla demir çelik sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticilerinden Tatmetal, 2022’yi başarılarla dolu bir şekilde tamamlıyor. İstanbul Sanayi Odası'nın her yıl açıkladığı İSO 500 sıralamasında bir önceki yıl 54’üncü sırada olan yerini 31’inci sıraya taşıyan firma, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı “En Büyük 1000 İhracatçı Firma” listesine göre ise 79’uncu sıradan 33’üncü sıraya tırmanmayı başardı. Sürdürülebilir büyüme stratejisiyle kazancını sürekli gelişime yatıran Tatmetal, yeni yatırımlarla yurtiçi ve yurtdışı piyasalardaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.


Üçüncü galvanizleme hattı yolda
Tüm dünyayı etkilemekte olan küresel enerji krizi, hurda fiyatlarında yaşanan artış ve Avrupa’da devam eden savaşta demir çelik üretim tesislerinin zarar görmesi gibi faktörler; üreticilerin maliyetlerinin öngörülemediği bir durumu beraberinde getirirken; bu koşullara rağmen faaliyet pazarlarını sürekli geliştiren Tatmetal, yeni yatırımlarla güçlü pozisyonunu koruyor. 3’üncü galvanizleme hattını kurma yönünde karar alan firma yatırım çalışmalarına başladı. Yıllık toplam 1,5 milyon ton yassı çelik üretim kapasiteli tesislerinde, 850 bin ton galvanizli çelik üretim gücü olan Tatmetal, üçüncü galvanizleme hattı sayesinde bu miktarı yılda 1 milyon 450 bin tona çıkaracak. Yeni hattın inşaat ve bina konstrüksiyon çalışmalarında yol alınırken, hattın 2024 yılında devreye alınması planlanıyor. Tatmetal son 4 yılda gerçekleştirdiği yatırımlarla üretim kapasitesini 3 katına çıkarmayı başardı.

Çevre dostu üretim, gelecek için değer
Tatmetal bir yandan da üretim proseslerinde enerji verimliliğini geliştirecek ve karbon salımını aşağıya çekecek projeleri hayata geçiriyor. 2022’de devreye aldığı ilk yenilenebilir enerji yatırım projesiyle üretim tesislerinin 70 bin metrekarelik çatı yüzeylerine güneş enerji santrali kuran firma, bu sayede yılda ortalama 12 milyon kilovatsaatlik (kWh) elektrik üretecek.
Tatmetal buna ek olarak rüzgar enerjisi alanında da büyük bir yatırıma imza attı. 60 MW kurulu gücünde, yıllık 200 Milyon kWh elektrik üretme kapasiteli Rüzgar Enerji Santrali lisansına sahip Şule Enerji Üretim ve Sanayi Ticaret A.Ş’yi bünyesine katan firma, bu sayede 1,5 yıl içinde kuracağı rüzgar santrali ile elektrik tüketimini karşılarken, 120 bin ton karbon salımının da önüne geçecek.
Çevre dostu çalışmalarının sonuçlarını çeşitli ödüllerle alan Tatmetal ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen SENVER (Sanayide Enerji Verimliliği) proje yarışmasının 22’nci edisyonunda, 1001 - 50000 TEP (ton eşdeğer petrol) kategori 1’incisi oldu. Ödüle layık görülen “Tav Çevrim Sürelerinin Kısaltılması" projesi kapsamında; 352.485 Sm3 doğalgaz tasarrufu ve 587.475 kWh elektrik tasarrufu hesaplanırken, toplam enerji kazanımı ise 340 TEP olarak ölçüldü. Tatmetal SENVER 2017’de ikinci, SENVER 2018’de ise yine birinci olmuştu.