5 Aralık 2023 Salı

TATÇELİK

TATÇELİK

Tatmetal “Bir İyilik” ve  “Eşit Değer” peşinde


600’ü aşkın çalışanıyla demir çelik sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticilerinden Tatmetal, 2022’yi sahiplenmiş olduğu Küresel Amaçlar doğrultusunda somut adımlar atarak tamamladı. Arkeoloji, biyoloji, fizik, kimya gibi bilimsel çalışma alanlarında gerçekleştirilen araştırmalara destek veren firma, aynı zamanda sosyal sorumluluk faaliyetlerini kendi çalışanlarından oluşan “Bir İyilik Tat” gönüllüleri ile gerçekleştirdi. Toplumsal eşitlik çalışmalarını ise kurmuş olduğu “Eşit Değer” platformu altında yürüten Tatmetal, tüm çalışanlarını kapsayan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği eğitimleriyle sosyal farkındalık ve gelişim konusunda somut adımlar attı.

Her yaştan öğrenciyle yan yana
23 Nisan’da Kdz. Ereğli’de bulunan Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde 5-14 yaş arası çocuklar için hayata geçirdiği satranç turnuvasında sporculara satranç temalı hediyeler, plaket ve madalyalar sunan Tatmetal, Kdz. Ereğli’de bulunan köy okullarına da anlamlı katkılarda bulundu: Her yıl Orman Haftası’nda geleneksel olarak gerçekleştirdiği fidan dikim etkinliğini, fiziksel iyileştirilmesine de katkıda bulunduğu bir köy okulunun bahçesinde ilkokul öğrencileriyle birlikte düzenleyen Bir İyilik Tat gönüllüleri; toplam 165 öğrencinin eğitim gördüğü bir başka ortaokulun kütüphane ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla topladığı kitapları Kütüphane Haftası’nda okula teslim etti.

Tatmetal ayrıca üniversiteli gençlerin de yanında yer aldı. Firma Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen, Avrupa’nın en prestijli mühendislik yarışmalarından biri olan EBEC (European Best Engineering Competition) yerel yarışmasında vaka çalışması sponsoru olurken, bu turda kazanan Parlayan Yıldızlar takımını ve yarışmaya katılan tüm öğrencileri ödüllendirdi. Firma, daha sonrasında ulusal şampiyon olan ve Zagreb'de düzenlenen Avrupa yarışmasında dördüncülük elde ederek büyük bir başarıya imza atan takımın ulaşım sponsoru oldu.

Eğitimin ve bilimsel çalışmaların destekçisi oldu
Tatmetal Kdz. Ereğli Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi’yle de (Bilsem) anlamlı iş birliklerine imza attı. Biyoloji alanında desteklenen bir proje kapsamında, okul öğrencileri tarafından doğal ve kimyasal olmayan yeşil sentez yoluyla küf önleyen bir madde üretildi. Ekmek veya yiyeceklere katılabilen, sağlığa zararı olmayan bu madde sayesinde sadece yiyecekler değil, evlerin duvarlarındaki küf sorununun da çözüme kavuşturulabileceği not edildi. Okula ayrıca yıldızların ve gezegenlerin tanınmasına yardımcı olacak, uzayın derinliklerine seyahat edilebilecek ve ayrıntılı olarak gökyüzündeki cisimlerin görülebileceği büyük bir planetaryum inşasında da destek verildi.
Tatmetal Kdz. Ereğli merkezine yakın bir konumda bulunan, Kültür ve Tabiat Varlıkları arasında gösterilen Akheron Koyağı Nekropol Alanı’nda düzenlenen yeni arkeoloji kazılarının hayata geçirilmesine de destek olurken, Öğretmen Akademisi Vakfı’nın (ÖRAV) bu yıl Zonguldak Kdz. Ereğli’de ve 5 farklı ilde, gün boyu çeşitli atölye ve etkinliklerle organize edilen geleneksel eğitim şenliğine sponsorluk desteğinde bulunarak öğretmenlerin yanında oldu.  Firma buna ek olarak Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Farabi VIII. Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı etkinliğinde de sponsor markalar arasında yer almıştı.

Eşitlik için “Eşit Değer Platformu” kuruldu
Tatmetal ayrıca kapsayıcı düzeyde toplumsal eşitlik çalışmalarına da başladı: Tüm bireylere, farklılıklara, haklara ve fikirlere eşitlik yaklaşımıyla ortak bir kültür oluşturmak amacıyla kurulan “Eşit Değer Toplumsal Eşitlik Platformu” altında ilk projesini Toplumsal Cinsiyet Eşitliği başlığında gerçekleştirdi. Tüm çalışanlarının katılımıyla KPMG Akademi’nin dizayn ettiği farkındalık eğitimleri yıl boyu düzenlendi. Eşit Değer platformu ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde Özel Ereğli Anadolu Hastanesi ve Özel Ereğli Echomar Hastanesi hekimlerinin rehberliği altında kadın sağlığı farkındalığına yönelik seminer organize ederken, eşleri iş hayatında olan tüm Tatmetal çalışanlarını kapsayacak şekilde kreş yardımlarının devreye alınmasına öncülük etti.
Tatmetal Eşit Değer toplumsal eşitlik platformu ile toplumun tüm kademelerinde ortaya çıkan farklı alanlarındaki eşitsizlikleri engellemek ve bireylerde farkındalığı artırarak harekete geçmelerini sağlamayı amaçlıyor.