21 Nisan 2021 Çarşamba

YILDIZ DEMİR ÇELİK

Temelleri 2016 yılında atılan, ilk üretimini ise 2018 yılında gerçekleştiren Yıldız Demir Çelik, yüksek ihracat performansını sürdürüyor. Yıldızlar Yatırım Holding çatısı altında faaliyet gösteren Yıldız Demir Çelik, 2018 yılında 47,5 milyon dolar olan ihracatını 2019’da 88 milyon dolar seviyesine taşıdı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan “Türkiye’nin İlk 1.000 İhracatçısı” listesinde 208 sıra birden yükselerek 199’uncu sıraya ulaşan Yıldız Demir Çelik, kendi sektörünün de en fazla ihracat gerçekleştiren 29’uncu firması oldu. Şirket ayıca ihracatını bir yıl önceki yıla göre yüzde 85,5 seviyesinde artırarak, demir çelikte yüzdesel olarak en fazla ihracat artışı yakalayan üç şirketten biri oldu.

Tesisimizi 2 yılda tamamladık
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yıldızlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız, “Kökleri bundan tam 130 yıl öncesine dayanan Yıldızlar Yatırım Holding olarak, bugüne kadar her zaman ülkemizin ihtiyaç duyduğu ürünleri bu topraklarda üretebilmek, Türkiye ekonomisine elimizden gelen katkıyı sunabilmek için çalıştık. Yıldız Demir Çelik şirketimizin kurulmasının ardında yatan vizyon da aslında bu. Biz belki de ülkemizin birlik beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğu, faaliyet ortamının belirsizliğiyle çoğu özel sektör kuruluşunun yatırım yapmaktan geri durduğu bir dönemde bu yatırıma başladık. 2016 yılında temelini attığımız projemizde ilk üretimimizi de 2 yıl gibi kısa bir süre içinde gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attık” dedi.

Dünyanın dört bir yanına ihracat
Hakkı Yıldız şöyle devam etti: “Bugün geldiğimiz noktada Yıldız Demir Çelik, yıllık 2 milyar TL’nin üzerinde bir ciro elde ederken ülkemize de yılda yaklaşık 100 milyon dolarlık ihracat katkısı yapan bir yapıya dönüştü. 500’ün üzerinde çalışanımızla, Türk çeliğini Mauritius Adası, Paraguay, Küba, Malezya gibi ülkelere ulaştırmanın gururunu yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde çelik sektöründe çok daha büyük başarı hikayeleri yazacak; özellikle ülkemizin ithal ettiği ürünleri tesisimizde üreterek Türkiye’nin cari açıkla mücadelesine verdiğimiz desteği artıracağız.”

Toplam kapasite 1,5 milyon ton 
Kocaeli Alikahya Organize Sanayi Bölgesi’nde 300 bin metrekareli arazi üzerinde kurulu son teknoloji ile donatılmış ve çevreci bir yaklaşıma sahip olan Yıldız Demir Çelik tesislerinde sıcak haddelenmiş girdi malzeme, müşteri ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda çeşitli üretim proseslerinden geçirildikten sonra, asitli sıcak, soğuk haddelenmiş ve tavlanmış, galvaniz kaplı veya boyalı nihai ürünlere çevriliyor. Yıllık 1.5 milyon ton asitleme / soğuk haddeleme kapasitesine sahip fabrikada beyaz eşya, otomotiv, panel radyatör, genel imalat ve yapı sektörü gibi farklı sektörlerin kullanımına yönelik geniş bir yelpazede üretim yapılıyor.