16 Temmuz 2024 Salı

MMK Metalurji Dörtyol fabrikasında yüzlerce kişiye ev sahipliği yapmaya devam ediyor.6 şubat tarihinde merkezüssü Kahramanmaraş olan depremde Hatay da etkilenen illerimizden oldu. İlk deprem ardından şu ana kadar kurtarma ekipleri enkaz alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. Uzmanlar hızla ayakta kalan binaların durumunu değerlendiriyor.

Depremden etkilenmeyen Dörtyol’daki MMK Metalurji fabrikası, depremin hemen ardından, çalışanlarını, ailelerini ve çevredeki komşu depremzedelere barınma imkanı sağladı. Aynı zamanda şirket yöneticileri ve çalışanları barınma ve yiyecek sağlamaktan daha fazlasını yapmaya çalışıyor.

Tesiste çocuk alanı oluşturuldu ve yaklaşık 100 çocuk için 4 akşam etkinlik düzenlendi. Bu tür etkinlikler çocukları eğlendirirken, yetişkinler için de biraz olsun motivasyon oluyor.

Fabrikada depremin ilk gününden itibaren barınma, yeme vs gibi ihtiyaçların yanı sıra sağlık odası da oluşturuldu. Bununla beraber MMK Metalurji Limanı’na demirleyen TCG Bayraktar gemisindeki mobil hastanede, Hatay’ın her yerinden gelen ve helikopter ile teslim edilen yaralılara da müdahale ediliyor. Bugüne kadar yaklaşık 3500 kişiye müdahale edilirken, 14 Şubat’ta bir de doğum gerçekleştirildi.

Şuan yaklaşık 400 kişi MMK Metalurji Dörtyol Fabrikası’nda kalıyor. Aynı zamanda sıcak yemek, duş ve diğer hizmetlerden yararlanmak üzere her gün yüzlerce kişi daha fabrikaya geliyor. Gün içerisinde toplamda 800 kişiye sıcak yemek imkanı sağlanıyor.

MMK Metalurji fabrikalarına ait vinç, loder, forklift ve ekskavatörler Hatay ve komşu şehirlerde çalışmaya devam ediyor.