21 Mayıs 2024 Salı

Kocaer

Kocaer

Kocaer Çelik 2023 yılı ilk çeyreğinde net karını yüzde 114 artırdı


Bugün 560 milyon doların üzerinde cirosu ve 435 milyon dolar ihracat tutarı ile Türkiye’nin en büyük sanayi şirketleri ve çelik profil ihracatçıları arasında yer alan Kocaer Çelik, 2023 yılının ilk çeyreğinde net karını geçen yılın aynı dönemine göre %114 oranında artırarak 178,1 milyon TL’ye yükseltti.


Türkiye’de ve Avrupa’da, çelik profil imalatı, servis merkezi ve galvaniz kaplama işlemlerini entegre bir yapıda gerçekleştiren öncü şirketlerden Kocaer Çelik, 2023 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Sektörde yılın ilk çeyreğinde ham çelik üretiminde gözlenen yıllık %21,5 daralma ve ihracat hacminde yaşanan %49’luk gerilemeye rağmen, şirketin toplam net satış gelirleri geçen yıla göre %42 oranında artarak 2,67 milyar TL’ye ulaştı. Müşterilerine katma değer yaratan yenilikçi ürün ve hizmetler sunan Kocaer Çelik, geçen yılın ilk çeyreğine göre yurt içi satış gelirlerini %97, yurt dışı satış gelirlerini ise %27 oranında artırdı. Hem satış gelirlerindeki yükseliş hem de finansman giderlerindeki keskin düşüş ile şirket 2023 yılının ilk çeyreğinde toplam net karını geçen yılın aynı dönemine göre %114 oranında artırarak 83,3 milyon TL’den 178,1 milyon TL’ye yükseltti.

“Dünyadaki negatif tabloya rağmen büyümemizi sürdürüyoruz”
Finansal sonuçları değerlendiren Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kocaer, “2022 yılında tedarik sıkıntıları, yüksek enerji maliyetleri ve bölgesel çatışmaların da etkisiyle global olarak oldukça zor bir sene geçiren sektörümüz, 2023 yılının ilk çeyreğinde de beklenen iyileşmeyi tam olarak gösteremedi. Ülkemizde ise ilk üç aylık dönemde ham çelik üretimi hem global pazarlardaki zayıf seyir hem de ülkemizi yasa boğan deprem felaketi nedeniyle aynı dönemde ciddi oranda düşüş gösterdi. Tüm bu negatif tabloya rağmen 2022 yılını kuvvetli bir büyüme ile kapatmıştık. Dünyada üretimi zor ve kısıtlı olan özel ürünlere odaklanmamız ve güçlü dağıtım kanalımız sayesinde yılın ilk çeyreğini de beklentilerimiz doğrultusunda başarılı bir şekilde tamamladık. Tüm satışlarımız içinde katma değerli ürünlerimizin payını yükseltecek yatırımlarımız ve yenilenebilir enerji yatırımlarımızın tamamlanmasıyla beraber küresel rekabet gücümüzü ve ihracatımızı daha da artıracağız” dedi.

Katma değerli ürünlerini altı kıtada 140 ülkeye ulaştırıyor
60 yıl önce Denizli’de başlayan sanayi yolculuğu bugün, İzmir Aliağa’da toplam 280.000 m2 alanda 800.000 ton/yıl kapasiteli 3 Çelik Profil Fabrikası, 100.000 ton/yıl kapasiteli Galvaniz Fabrikası, 120.000 ton/yıl kapasiteli Çelik Servis Merkezi ve 15 milyon kWh/yıl kapasiteli yenilenebilir enerji üretim tesisi (GES) ile faaliyetlerine devam ediyor. 60’a yakın farklı kimyasal kompozisyon içeren kalitede ve 12 binin üzerinde çeşitli cins, ebat ve kalınlıklarda katma değerli ürünler üreten Kocaer Çelik, başta Enerji Nakil hattı çelikleri, güneş enerjisi çelikleri ve madencilik sektörleri olmak üzere yapısal çelikler, ulaşım, makine imalat, tarım, gemi inşa ve savunma sanayilerindeki müşterilerinin farklı talep ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş ürünleri yüksek kalite ve son kullanıma hazır şekilde sunuyor. Demir Çelik sektöründe son beş yıldır Ege Bölgesi İhracat Şampiyonu olan Kocaer Çelik, katma değerli ürünlerini Birleşik Krallık’taki depolarından, dağıtım kanalları Kocaer Steel UK ve Kocaer Steel Ireland ile yurt dışı müşterilerine en kısa sürede ulaştırıyor. Amerika, İtalya, İsrail, Peru, Kolombiya ve Fas’taki yurt dışı satış temsilcilikleriyle de altı kıtada 140 ülkeye ulaşıyor.

Enerji ihtiyacının tamamını temiz ve yenilenebilir kaynaklardan karşılayacak
İnsana ve doğaya saygı felsefesiyle geleceğe daha yaşanılabilir bir dünya bırakmayı hedefleyen Kocaer Çelik, sürdürülebilirlik bakış açısı ve çalışmalarıyla da sektörüne örnek oluyor. Ege Bölgesi’nin en büyük çatı üzeri Güneş Enerji Santrali’nden birine sahip olan Kocaer Çelik, 15 milyon kWh güce sahip GES ile tükettiği elektrik enerjisinin %33’ünü kendi ürettiği yenilenebilir enerjiden karşılıyor. 2023 yılının sonuna kadar üretimdeki enerji ihtiyacını tamamen temiz ve yenilenebilir kaynaklardan karşılama hedefi doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarındaki çalışmaları ise tüm hızıyla devam ediyor. Bu sayede yıllık 17 bin ton karbon salımının önüne geçerken, 322 binin üzerinde ağaç dikimine eşdeğer çevresel fayda sağlamayı hedefliyor.

Sürdürülebilirlikte sektörünün öncü markası
Sürdürülebilir üretim alanında çalışmalarına hız kesmeden devam eden ve sektörde öncü rol oynayan Kocaer Çelik uluslararası platformlarda aldığı sertifikalarla da bu başarısını taçlandırıyor. Sürdürülebilirlik Akademisi ortaklığı ile bağımsız denetçi kuruluş Bureau Veritas tarafından yapılan; çevre, enerji, sera gazı, su, iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin de aralarında bulunduğu 12 farklı kategoride Green Check-Yeşil Kontrol Belgesi denetiminden geçen Kocaer Çelik en üst seviye olan Gold sertifikasını Demir Çelik sektöründe alan ilk şirket oldu. Şirket aynı zamanda tasarımdan işletme aşamasına kadar tüm süreçlerde sürdürülebilir stratejiler ve verimlilik önemlerini ön planda tutulduğu Galvaniz Fabrikası ile de Amerika Yeşil Binalar Derneği (USGBC) tarafından verilen LEED Gold sertifikasına layık görüldü. Kocaer Çelik, Türkiye’de bu sertifikaya sahip sektörünün ilk ve tek şirketi oldu.